Knižní recenze

RC Review: Učiněná katastrofa

Ucinena_katastrofa_300Název: Učiněná katastrofa

Autorka: Jamie McGuire

Série: Krásná katastrofa

Díl: 2.

Počet stran: 395

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná

Děj:

Travis Maddox se od své matky naučil dvě věci, než zemřela: Milovat je těžké. Bojovat ještě těžší.

Jeho život naplňují krásné ženy, hazardní hry a násilí; a zrovna když si myslí, že je nezkrotitelný, ho Abby Abernathyová srazí na kolena.

Každý příběh má rub i líc. „Krásná katastrofa“ byla Abbyinou verzí. Nyní nastal čas podívat se na něj ještě jednou – Travisovýma očima.

První dojmy z obálky:

Moc krásné – vlastně je to jedna z nejhezčích obálek za poslední dobu.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

  stahování

O autorce:

Jamie McGuire se narodila v Tulse ve státě Oklahoma. Navštěvovala Northern Oklahoma College, University of Central Oklahoma a Autry Technology Center, kde promovala s titulem v oboru Radiografie.

Jamie nyní žije v Enid, ve státe Oklahoma, se svými třemi dětmi a manželem Jeffem, který je skutečný, živý kovboj. Sdílejí svých 30 akrů s pěti koňmi, třemi psy, kohoutem a kočkou.

 
Recenze:

walking_disaster___jamie_mcguire_by_myhappinesslaali-d78x27xPo Krásné katastrofě tu je její pokračování – a to sice přímo katastroficky učiněné. Nejedná se ale o žádný přímo navazující děj, ale o převyprávění příběhu Krásné katastrofy z pohledu hlavního hrdiny – Travise. Popravdě řečeno jsem si knihu „proklepla“ už předtím než vyšla v Češtině. A popravdě? Fakt jsem se pěkně lekla toho, co někteří blogeři popisovali. Ani teď se vlastně nemůžu rozhodnout, jestli s jejich názory vlastně tak trochu nesouhlasím, ale v každém případě si myslím, že mě Učiněná katastrofa naproti mým očekáváním trochu zklamala. Ale to už bych předbíhala…

Vím, co vás hned při faktu, že se jedná o Krásnou katastrofu z Travisova pohledu napadlo – je to jiné než z pohledu Abby? Moje odpověď: Ani ne. Ne že bych si na knihu nějakým způsobem chystala vidle, ale pokud čekáte rovnocenného soupeře k prvnímu dílu, tady ho nenajdete. Mnoho scén z prvního dílu je vynecháno (dokonce i setkání s Abby!!!) a těch nových je zoufalý nedostatek. A pokud zrovna nepočítáme prolog a epilog, většina knihy působila jako by autorka už chtěla mít to psaní co nejdříve za sebou. Což mě opravdu mrzelo, protože Krásná katastrofa byla opravdu úžasná, a tak jsem od druhého dílu čekala něco víc.

travis_and_abby_by_poudap-d75d9siBez Krásné katastrofy bych tu Učiněnou raději ani nenačínala, protože by se vám mohlo velmi snadno stát, že byste se v navazujících událostech ztratili. Navíc byste dost možná o první díl ztratili zájem – dost možná i díky špatně podané Abby, která působila často dost otravně. Což mě přivádí k hlavním postavám…

Pokud jste četli první díl, pak jistě víte, jak působí pouhé jméno „Travis“. Já osobně si myslím, že je to velmi fascinující postava – už v prvním díle si mě získal, tady ale tak úplně nevím jak reagovat. Na jednu stranu mu stále fandím, ale na stranu druhou… Nevím, ale pořád mi vrtá hlavou, jestli nakonec z pohledu Abby nebyl o dost lepší. Jak už jsem psala, Abby mi často lezla na nervy – což se v Krásné katastrofě moc často nestávalo.

largeNa plynulost děje si naopak nemohu stěžovat – tak jako u prvního dílu jsem se začetla hned na první straně a až na té poslední jsem si mohla oddychnout. Byla to vážně „jízda“ při které jsem neměla ani možnost přemýšlet ani nad tím, jestli dýchám či nikoliv. A to už je fakt co říct, když uvážíte, že ta bichle má nějakých 400 stran.

Celkově si myslím, že i když Učiněná katastrofa svůj účel nesplnila, nemůžu říct, že bych si její čtení neužila. A i když jsem po celou dobu nadávala jako špaček, musím říct, že bych si knihu přečetla s klidným svědomím ještě jednou. Zkrátka a dobře – od Učiněné katastrofy můžete očekávat dvě věci – buď si ji beze zbytku oblíbíte nebo na ni zanevřete. Ostatně… stejně tak je tomu i ostatních knih. 🙂

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=WcVoNi8-7JA

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fortuna Libri

podpis