Knižní recenze

RC Review: Ohnivé srdce

814_pokrevni_pouta4_ohnive_srdceNázev: Ohnivé srdce / The Fiery Heart

Autorka: Richelle Mead

Série: Pokrevní pouta / Bloodlines

Díl: 4.

Počet stran: 352

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2014

Vazba: Měkká

Děj:

Připadaly vám předchozí tři díly jako klid před bouří? Tak ta bouře právě nastává!

Alchymistka Sydney Sageová už velmi dlouho balancovala mezi tím, co jí bylo odjakživa vštěpováno jako její povinnost, a mezi tím, co sama cítila. A teď se v jediném okamžiku, na který fanoušci Richelle Mead nikdy nezapomenou, odhodlá k rozhodnutí tak odvážnému, že jím překvapí i sama sebe…

Ani pak ale nemá vyhráno. Jako by nestačilo, že musí proplouvat mezi důsledky činu, kterým obrátila svůj život vzhůru nohama! Do toho se navíc snaží sblížit se svou sestrou Zoe, i když jí nikdy nemůže svěřit své největší tajemství. Nadále spolupracuje s legendárním Marcusem, díky němuž úplně změnila svůj názor na alchymisty. A v neposlední řadě se Sydney snaží uplatnit své neobyčejné magické schopnosti – pokud se jí totiž podaří to, co má v úmyslu, zničí vědomě vše, k čemu byla zrozena a vychovávána…

Bylo by toho vrchovatě i pro holku, která nemusí vést dvojí život a tajit před většinou světa vše, co považuje za důležité. Včetně lásky. Protože teď se totiž hraje o všechno.

První dojmy z obálky:

Sice lepší než ta minulá (ty tři hlavy byla natěsnané opravdu hrozně), přesto se ale trochu nemohu zbavit pocitu, že oranžová se k Pokrevním poutům prostě nehodí. Na druhou stranu je to ale moc hezké oživení série – oproti studenějším tónům ostatních dílů mi tento díl v poličce skoro září. Proto dám víc hvězdiček než minule. 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

 O autorce:

richellemead

Narodila se ve znamení štíra a je bestsellerovou autorkou v žánru urban fantasy. Pochází z Michiganu, nyní žije s manželem a synem v Seattlu. Než se rozhodla pro dráhu spisovatelky, snila o několika různých povoláních. Má titul z University of Michigan, Western Michigan University a University of Washington.

Vášnivou čtenářku Richelle vždy fascinovaly báje, mytologie a folklór. Pokud zrovna nepíše, kouká na hloupé reality show, cestuje, ochutnává zajímavé koktejly a nakupuje šaty. Hodně šatů! Je závislá na kávě, neustále prohrává bitvu s prokrastinací a miluje zábavu.

Recenze:

the_melrose_family_by_bowvs-d679ab8Ohnivé srdce je již čtvrtým dílem Pokrevních pout, spin-off série k Vampýrské akademii od legendární spisovatelky Richelle Mead. Pokud jste čekali, že tento díl bude jen další méně akční pokračování, spletli jste se. Jen co se uslintáte nad Sydney a Adrianem, Richelle vás připraví o dech svým zakončením. A pak vám zbyde jen reakce OMFG. Ale abych nepředbíhala, pojďme se podívat, co mě na tomto dílu zaujalo nejvíc.

První věci, které si všimnete hned na začátku, je jméno ADRIAN. Vlastně pokud nepočítáte nadpis Ohnivé srdce, Adrian je to první slovo, které na začátku knihy najdete. Ano, vaše domněnka je správná – Ohnivé srdce je napsáno ze DVOU pohledů – a to ze Sydneyina a Adrianova. A ano, už můžete začít jančit, protože Adrianův pohled vás rozhodně nenechá chladnými. Alespoň mě tedy chladnou nenechal (Čti: jeho hlášky byly opravdu senzační)… Moc se mi líbilo, že jsem se konečně dostala do hlavy nějakému Moroji, co ovládá opravdovou magii (v případě Adriana éter) – dhampýři a alchymisti jsou věc jedna, ale živly a éter je totiž věc druhá. Minimálně já byla kolikrát zvědavá, všechny ty situace Adrian prožívá, natožpak jak vidí cizí aury. Právě proto mi tahle malinká drobnost zvedla náladu natolik, že jsem se začala připitoměle usmívat už na začátku první věty. A bacha – v té chvíli nebyl překvapením ani zdaleka konec.

jarkil

Další věc, která vás potěší (nebo taky ne), je finále. Já vím, já vím… Nemělo by se začínat od konce, ale když já si nemůžu pomoct! Ten konec mě tak šokoval, až se pomalu divím, jak můžu s takovým klidem psát recenzi. A věřte mi, i když vám můj výřez z knihy bude možná připadat trochu chaoticky, nebude to nic proti tomu, co jsem zažila při/po čtení. Aneb to byste nevěřili, kolik se do při čtení Richelliných knih umřít. Už předem vám raději popřeji upřímnou soustrast.

Co se týče postav – moc se mi líbilo, že se Richelle nebála vsadit na nové charaktery. I když v případě jedné z nich… No, právě jsme se dostali k jádru mého problému s touto knihou. Zoe – drahá sestřička Sydney, která mi byla po celý příběh trnem v oku a byla vlezlá jako osina v zadku, by zasloužila nejednou pořádně proplesknout. To má ta holka v hlavě místo mozku úplný salát?! Nemám ji ráda a nemám. Ale abych zmínila i pozitivum s příchodem nových hrdinů… Náš nový strážce Neil navzdory tomu, že ze začátku it_was_the_only_way___by_jeminabox-d5hyf02může působit jako bytost velmi otravná, v průběhu děje se vybarví úplně jinak. Celkově jsem ho vnímala jako takové hezké zpestření příběhu. Nakonec vůbec špatný nebyl. Ostatní už zaběhlí členové naší „supernatural“ skupinky na mě zapůsobili tak jako vždycky perfektně – navíc jsem přesvědčená, že Adriana jsem si díky tomuto dílu oblíbila ještě víc.

Ale abych recenzi už zbytečně neprodlužovala, udělám krátký souhrn. Ohnivé srdce se četlo moc pěkně, celkově si myslím, že to byl dosud jeden z nejlepších dílů série (i když za Vampýrskou akademií přesto pořád pokulhával) a už se nemohu dočkat na další díl. Snad vyjde brzy.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=KJxLt4fVQmc

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Domino

podpis