Knižní recenze

RC Review: Hrej hráčem

hrejhracem1Název: Hrej hráčem / The Love Game

Autorka: Emma Hart

Série: Hra / The Game

Díl: 1.

Počet stran: 246

Nakladatelství: Galatea

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Jaký je plán hry? Maddie v tom má jasno: Arogantní a egoistický playboy Braden z kalifornské univerzity představuje pro ni vše, co se jí na klucích hnusí. Připomíná jí totiž jejího bratra, který dokáže myslet jen na sebe a ničí životy všem v okolí. Maddie spolu s kamarádkami vymyslí plán, jak tomu namachrovanému Bradenovi za všechna příkoří udělit lekci. Hlavní aktérkou plánu je právě Maddie, která do měsíce Bradena svede, omotá si ho kolem prstu a pak ho surově odkopne. Operace Hrej hráčem může začít.

Žádná ze zasvěcených holek ovšem nemá zdání, že podobný plán má i Braden se svými přáteli. A jakou hru hraje on? Plán je přimět tu paličatou a nedostupnou „královnu univerzity“, aby se do něj zamilovala, svést ji, a pak ji srazit na kolena. Ani jeden z obou aktérů netuší, že život může změnit pravidla hry… Možná oba zjistí, že nejde člověka soudit podle prvního dojmu…

První dojmy z obálky:

Naživo je obálka opravdu moc hezká, řekla bych i hezčí než originál. hlavně zezadu má opravdu krásný motiv – šachové figurky skvěle ladící k tématu. Výsledný dojem působí vážně dobře. Jenom mě trochu zaráží ten název – přeci jen, oproti originálu je trochu jiný. Ale nevadí. 🙂

Hodnocení obálky:

9 hvezdicekO autorce:

hrejhracem2

Během dne se obléká do pláště a říká si Super Máma, protože musí zápasit s dvouletým potomkem a dalším, který se chystá na svět. V noci však plášť superhrdinky odloží, naplní si sklenici džusu a píše knihy.

Ráda píše o kouzelných věcech, polibcích a všem, co se hodí do jejích příběhů. Musí v nich povinně vystupovat sarkastické a vtipné postavy a stejně tak i sexy chlapi. Zrovna teď Emma pracuje na takovém množství knih, že se to snad ani nedá spočítat. Hrozně ráda je něčím zaměstnaná – teda pokud nejde o umývání nádobí. Ale zrovna během této neoblíbené činnosti přicházejí k životu její nejlepší nápady…

Recenze:

hrejhracem4Hrej hráčem jsem si vybrala na popud knihy Easy?, která ve mně zanechala opravdu silné dojmy a donutila mě poohlédnout se po něčem podobném. A jelikož existují naši skvělí blogeři, Hrej hráčem na sebe nedalo dlouho čekat. A tak začala má pouť přes Goodreads až po samotné nakladatelství. Výsledkem bylo velké nadšení z očekávání perfektní knihy. Jestli se mé očekávání naplnilo? Čtěte dál.

Těžko byste potkali někoho odlišnějšího než je Maddie s Bradenem. Přesto je tu něco, co je spojuje – touha vyhrát. Braden touží po dalším zářezu na své posteli, Maddie baží po krvi proslulého sukničkáře. A tak si oba připraví plán jak toho druhého srazit na kolena. Princip těchto plánů je jednoduchý: Zahrát tomu druhému na city a přitom se nezamilovat. Ovšem, otázka nastává… Je tuto hru možné vyhrát? A co pojem „výhra“ vůbec znamená?

hrejhracem5Co se mi na této knize líbilo asi nejvíce, byla její čtivost. Celý příběh jsem si užila od začátku až dokonce a i když jsem měla zkoušení ve škole až po krk, podařilo se mi ji přečíst za tři dny. Kniha je napsána v ich-formě, střídají se v ní dva pohledy (Bradena a Maddie), styl autorky je svižný a v mnoha místech opravdu vtipný, proto snad ani není těžké uhádnout proč se tak stalo. Navíc se nejednalo o žádnou tlustou bichli, takže se příběh dal za pár večerů velmi lehce schroustat.

Co se týče hlavní dějové linky a jejího zpracování, tady už autorka trochu pokulhává. Nepopírám, jistá originalita tu je, ale všudypřítomné klišé ji poněkud zastiňuje. Přeci jen, středoškolské/vysokoškolské zápletky už jsem „profláknuté“, proto je téměř nemožné vyvážit všechny složky příběhu. Mně osobně to ani moc nevadilo, nevím ale jak u náročnějších čtenářů.

Na povrchu tuctové postavy vás s postupem času opravdu překvapí. Braden – zarytý sukničkář, vysoký, urostlý, plavovlasý, krásný… Ano, já vím, už jen jeho popis si zaslouží protočení očí. Ale víte co? Já si ho oblíbila. I když to byl vážně hňup, měl i svou dobrou stránku. A v rámci možností to byl poměrně zajímavý charakter. Maddie jsem si oblíbila už od začátku. Já vím, tohle říkám téměř o každé hlavní hrdince, ale Maddie byla vážně skvělá osoba a už od začátku jsem se těšila na její „happy end“. Ovšem, když opravdu nadešel, nutno poznamenat, že jsem chtěla, aby byla kniha o pár desítek stran delší.

hrejhracem3Abych se ještě vrátila k autorčině stylu, opravdu se mi zamlouvalo, že byl celý příběh jako na míru dělaný teenagerům/adolescentům a to zejména „jazykem“. Myslím, že se Emmy do věkové kategorie opravdu vžila. A i když v knihách zpravidla nemám ráda jakékoliv nadávky, tady mi to ani nepřišlo od věci.

Shrnuto, podtrženo. Emma Hart uhodila hřebíček na hlavičku a napsala opravdu skvělý román. A i když si zvolila předvídatelné a trochu klišoidní téma, ve své hře vyhrála. Hrej hráčem je opravdu skvělá kniha, byť spíše oddechově a nenáročně laděná. Hlavní postavy jsou fajn, sloh autorky je bez přehánění perfektní a další díl už v dohledu, tak proč si neukrátit dlouhé večery s Bradenem a Maddie?

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Galatea

podpis