Knižní recenze

RC Review: Jana Eyrová

janeeyre

Název: Jana Eyrová / Jane Eyre

Autorka: Charlotte Brontë

Počet stran: 473

Nakladatelství: Omega

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Román vypráví příběh osiřelé Jany, která po neradostném dětství u krutých příbuzných a pobytu v sirotčinci touží najít své štěstí. Nastoupí jako vychovatelka v domě bohatého pana Rochestera, do kterého se zamiluje a její city jsou opětovány. Zdá se, že jejich štěstí nestojí nic v cestě, avšak ukáže se, že Janin vyvolený má svá temná tajemství. Toto klasické dílo anglické literatury se dočkalo několik desítek filmových zpracování, naposledy v roce 2011 v režii Cary Fukunagy s Miou Wasikowskou a Michaelem Fassbenderem v hlavních rolích.

První dojmy z obálky:

Jednoduchá a přesto nádherná. A v reálu vypadá ještě lépe. Nemám slov.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

O autorce:

charlotte-bronteCharlotte Brontëová je nejstarší ze třech slavných sester – spisovatelek Brontëových. Nejprve se začala věnovat básním a se svým bratrem Branwellem psala povídky. Po ukončení studia se živila jako učitelka a guvernantka. Stejně jako její sestra nejprve psala pod mužským pseudonymem. Její první díla kritika označila jako brakové. Charlotte se přesto literární tvorbě dále věnovala a to i po smrti svých sester a bratra, kteří zemřeli na tuberkolózu.

Díky románu Jana Eyrová sklidila veliký úspěch, navštívila Londýn a začala se pohybovat ve vznešenějším prostředí. Spřátelila se W.M.Thackerayem nebo Elizabeth Gaskell.

V červnu r. 1854 se provdala, o rok později však umírá na tuberkolózu. Zanechává po sobě 4 úžasná díla, kromě nejznámnější a nejpopulárnější Jany Eyrové, které se dostalo již mnoha filmových zpracování se jedná také o romány Villette, Shirley a Profesor. Díla Charlotte Brontëové se počítají ke klasickým dílům anglické literatury.

Recenze:

jane_eyre_by_pifalo-d46b37lO Janě Eyrové jsem slyšela už dřív. Mám pocit, že nejprve v podobě chystaného filmu, který se měl být do kin uveden v roce 2011. Zaznamenala jsem ho sama, ale nijak jsem se o příběh a vlastně ani o knihu nezajímala. Pak na něj upozornili rodiče, když se bavili o „té nové adaptaci Jany Eyrové“ s tím, že je to hrozný příběh – neberte to nijak zle, ale smutné příběhy u nás nijak v oblibě nejsou. Ve mně to ale naopak začalo hlodat, konec konců i ten nejsmutnější příběh je něčím zajímavý, ne? A tak jsem si řekla, že někdy v budoucnu dám Janě Eyrové určitě šanci. Než na čtení opravdu došlo, poměrně dlouho jsem četla zbloudilé recenze, co mi přišly pod ruku. Mohly za to mé obavy ze špatného konce (které byly jen tak mimochodem zcela neopodstatněné, protože konec byl šťastný), jež se rozplynuly v okamžiku, kdy jsem si uvědomila, že už jsem několik smutných knih četla a přežila jsem to – nehledě na to, že se mi právě tyto příběhy vryly do paměti. I Jana Eyrová ve mně zanechala stopu. Vlastně by mě překvapilo, kdyby v některém čtenáři stopu nezanechala. Ale to už je věc názoru.

Jana Eyrová byla za poslední dobu tou nejlepší knihou, co jsem přečetla. I když ne, to by bylo příliš slabé označení… Je jednou z nejlepších knih jaké jsem KDY četla. Upřímně doufám, že až budu v budoucnu číst další klasiku (povinnou četbu), budu na ni později vzpomínat právě tak jako na Janu.

jane_eyre_by_anastina91-d6h8aozCharlotte Brontë psala nanejvýš zajímavým stylem – celou dobu mi připadalo jako by seděla někde u krbu a vyprávěla svůj vlastní životní příběh (což s ohledem na život Charlotte Brontë není až taková lež). Díky tomu se mi text četl poměrně rychle – jen občas jsem musela zpomalit, abych dokázala všechno strávit. Aby také ne, když se na mě valil příběh gigantických rozměrů.

Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem jen čekala, kdy otevřu dveře a ocitnu se někde v devatenáctém století vedle drobné Jany, která zažívá osudové okamžiky svého života. Autorka příběh vykreslila opravdu dobře. A to především kvůli již zmiňovaným smutným pasážím, které mi nejednou způsobily drobné slzy.

Hlavní myšlenkou knihy je lidská rovnost, zejména tedy žen a mužů. Myslím, že snad všichni víme, jak to v tehdejší době chodilo – muži byli nadřazení, ženy musely poslouchat. Ovšem těch problémů bylo o mnoho víc. Bída a chudoba. Na dno mohl padnout vesměs každý, kdo neměl peníze nemluvě o tom, že lidé, kteří se na už dně narodili, se nad vodu často nevynořili.

jane_eyre_by_crisquinu-d61ym2pCo bych měla zmínit snad jako poslední věc, je edice ve které jsem knihu četla. Vím, že se budu opakovat, ale stejně jako mnou nedávno čtený Dorian Gray, byla Jana Eyrová výborně zpracována. Tím myslím od obálky, přes vzhled stránek až po pravopis. Některá nakladatelství by se měla co učit.

Shrnutí: Kniha se mi četla skvěle, měla hlubší myšlenku, která mi ještě velmi dlouho nedá spát, a kterou si ještě nějakou tu dobu ponesu v sobě. Kdybych mohla, dám knize hvězdiček alespoň dvacet, ale jelikož tuto možnost má stupnice nenabízí, budu se muset spokojit s pouhým maximem. Pokud si tedy chcete přečíst nějakou tu klasiku, sáhněte po Janě Eyrové. Nezklame vás.

 

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=cweG91Uf14g

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Omega

podpis