Knižní recenze

RC Review: Konec a smrt Amelie Anne

275_konec_a_smrt_amelie_ann

Název: Konec a smrt Amelie Anne / Amelia Anne is Dead and Gone

Autorka: Kat Rosenfield

Počet stran: 240

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2013

Vazba: Měkká

Děj:

Becca vždy toužila opustit ospalé malé městečko, ve kterém vyrostla. Nález neznámé mrtvé dívky u cesty však všemi obyvateli, včetně Beccy, otřese. Becca stále nemůže pochopit, jak mohlo k něčemu takovému dojít nedaleko jejího domu, a poprvé v životě se nedokáže rozhodnout, co by měla udělat dál.

Krátké kapitoly popisující poslední dny Amelie Anne jsou provázány s létem, které prožívá Becca, a souběžné příběhy dvou mladých dívek, které mají potíže s vlastní identitou a vztahy na hraně, přivádějí čtenáře stále blíž a blíž k pravdě a postupně rozplétají skutečný příběh Amelie Anne.

První dojmy z obálky:

Tak tohle je… Ehm, no, doufám, že ji neuvidí nějaké malé dítě. Připadá mi hrozně morbidní, přesto nemůžu říct, že se mi nelíbí. Zaujme, to ano, ale nejsem si jistá, jestli bych si ji nebála nic netušící odnést domů, protože ta obálka mi přijde kvůli těm nohám a hlíně opravdu děsivá.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

O autorce:

4953639Kat Rosenfield se narodila a vyrůstala v Coxsackie, New Yorku, vystudovala New Jersey Drew University a pracovala jako asistent produkce, publicista a textař v New Yorku, než našla své místo ve psaní pro teenagery. Její první román, Konec a smrt Amelie Anne, byl v originále publikován nakladatelstvím Dutton v červenci 2012. Její druhý román, Inaland, bude publíkován na jaře / v létě 2014.

Nepíše-li zrovna beletrii, přispívá zábavnými zprávy a komentáři na blog MTV Hollywood Crush a učí správné flirtovací techniky na Barnes & Noble ve SparkLife.

Název jejího rodného města se nevyslovuje tak, jak si myslíte.

Její oficiální web naleznete na adrese: katrosenfield.com

Recenze:

ffyHned na začátku vám musím zcela upřímně říct, že se mi tato knížka vůbec nelíbila. Nebavila mě, byla až příliš nevýrazná a mým názorem je, že to mohlo být daleko lepší. Ale jelikož svůj postoj trochu rozvést musím, popíšu vám, z čeho mi tak vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Bohužel, tentokrát to v dobrém smyslu myslet nebudu.

Když jsem uviděla tu morbidní obálku, pomyslela jsem si: „Tak tohle si prostě musím přečíst!“ – chyba číslo jedna. Poté mě napadlo: „Má to málo stránek, bude mi to určitě pasovat!“ – chyba číslo dva. A pak moje poslední myšlenka: „Tak jo, jdeme na to, Amelie.“ – a toť má chyba číslo tři. Protože, jak se ukázalo, všechna má očekávání byla naprosto špatná. Mimochodem, už se bojíte? Ale ne, nemáte čeho, žádný bubák na vás nevyskočí. 🙂

Nuda, nuda, nuda. Celou dobu jsem se nudila a říkala si: Prosím, ať to vážně není tak předvídatelné, jak si myslím. Bohužel pro mě, autorka této knihy slova napětí a chytré rozuzlení ve slovníku pravděpodobně nemá. Nebo jsem to v něm alespoň nijak výrazně nezaznamenala. A i když jsem následující větu ve svých recenzích psala již několikrát, raději ji zopakuji: Nemyslím si, že bych byla jednou z těch náročných čtenářek, protože pokaždé, když ukážu na zahradníka, na konci se dozvídám, že to byl řezník. O to větší zklamání pro mě je, když si vzpomenu, jak jsem na konci zjistila, že postava, kterou jsem celou tu dobu podezřívala, byla opravdu vinna.

murder_mystery_4_largePodle mě byl potenciál příběhu nevyužitý. Téma se mi líbilo, a kdyby autorka do příběhu přidala něco, co by mě překvapilo, jistě bych tu teď nemusela naříkat nad promarněným časem, který mi už nikdo nevrátí. Ne, tak zlé to zase nebylo… I když mi styl autorky připadal trochu nepatřičný, co se týče žánru YA, kniha se četla překvapivě dobře a já alespoň můžu říct, že jsem si u příběhu krásně odpočinula. U Amelie Anne jsem alespoň pro jednou nemusela zapínat mozkové závity a mohla knihou jen tak proplouvat.

Co se týče postav, ani ty mě moc nezaujaly. Ostatně jako skoro všechno na této knize (vyjma slohu, který by se hodil spíš ke knihám pro dospělé). Charaktery mi nepřišly ničím výjimečné – vlastně si nedokážu představit, že by se některá z postav mohla stát mou oblíbenou. Hlavní hrdinka (Ne Amelie, ta je mrtvá – myslím Rebeccu, která se do jejího případu chtíc nechtíc zapletla) mě občas štvala, hned nato jsem se s ní ztotožnila a nakonec zbyla jen myšlenka: Škoda, že to nebylo o trošičku propracovanější.

dfNakonec musím říct, že i když jsem vyjmenovala snad tisícero důvodů, proč knihu nečíst, příběh nebyl nejhorší. Knihu bych přiřadila k méně náročným čtenářům, co by si rádi odpočinuli od namáhavých thrillerů a detektivek, co nám nedají spát a jsou zátěží pro náš mozek. Navíc, jak jsem již řekla (napsala), celkově se kniha četla docela dobře a jelikož o některých knihách nemohu tvrdit ani to, Konec a smrt Amelie Anne bych vám doporučila alespoň na vypůjčení z knihovny. Radím vám ale už teď, abyste od ní neočekávali příliš mnoho – nemuselo by se vám to vyplatit.

Hodnocení knihy:

5 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=WGFxwBe-qME

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Egmont

podpis