Knižní recenze

RC Review: Sukuba 6: Odhalená

806_sukuba6_odhalenaNázev: Odhalená / Succubus Revealed

Autorka: Richelle Mead

Série: Georgina Kincaid / Georgina Kincaid

Díl: 6.

Počet stran: 256

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2013

Vazba: Měkká

Děj:

Splní se sukubě Georgině v posledním dílu série to, o co celou dobu usilovala?

Georgina Kincaidová měla celou věčnost na to, aby se naučila rozumět mužům, ale oni ji stále dokážou překvapit. Tak třeba Seth Mortensen, muž, který riskoval duši, aby se mohl stát jejím přítelem.

Georgina to nemá lehké ani v jiných ohledech: její ďábelský nadřízený ji nutí, aby na sebe i nadále brala různé podoby a plnila základní povinnosti sukuby. A teď ji navíc vyslal do Las Vegas, města hříchu! Proč mu tolik záleží na tom, aby Georgina odcestovala ze Seattlu – a tím pádem i od Setha?

Pochybnosti už mají i Georginini spojenci. A ona sama? Ví, že patří k nejlepším sukubám, ale pokud by se jí podařilo nalézt způsob, jak se stát normální ženou, určitě by toho využila. Ať to stojí cokoli. Chce se vyhnout jen jedinému riziku: že by ohrozila muže, pro kterého to všechno podstupuje…

První dojmy z obálky:

Ale jo, není to úplně nejhorší, ale přesto… V obchodě by mě pravděpodobně jako neznalce nezaujala… Přesto ale musím říct, že lepší než ta originální, která je až extrémně osvětlená s nepasujícím písmem.

Hodnocení obálky:

5 hvezdicek
richellemead

O autorce:

Richelle Mead bydlí v Seattlu a je mimo jiné autorkou veleúspěšné série knih Vampýrská akademie. Když zrovna nepíše příběhy o sukubě Georgině nebo volné pokračování Vampýrské akademie, dívá se na béčkové filmy, vymýšlí kuchařské recepty a kupuje si hromady oblečení.

Recenze:

succubus_blues_by_gsouzaOdhalená je šestým a závěrečným dílem série Sukuba. Čtenáři ji často srovnávají s Vampýrskou akademií, tudíž se není ani čemu divit, že jsou ze série kolikrát zklamaní. Sukuba slouží spíš jako oddychová literatura, ne jako něco napínavého a neskutečného, co nám nabízela Vampýrská akademie. Že vás to odrazuje? To by nemělo, protože i přestože je tato série spíš oddychová, Richellin styl, který si oblíbili snad všichni, co ji kdy četli, prostě stojí za to podpořit. Já osobně se do tohoto stylu zamilovala, tudíž i když jsem si přečetla první díl a nebyla z něj úplně „na větvi“, pokračovala jsem ve čtení i nadále. A teď jsem tady – u klávesnice, která se pod mými prsty prohýbá a poslouchá můj názor na poslední díl Sukuby. A jaká tedy je ta poslední Sukuba? To se dozvíte již za okamžik. 🙂

První fakt, který se vám bude určitě zamlouvat – Cartera a Romana si v tomto posledním díle užijete do sytosti. Richelle je do posledního dílu zapojila víc než v předchozích dílech, a tak se můžete těšit na větší množství chvilek s nimi strávenými. Naproti tomu Jerome, Hugh a Peter se nám v tomto závěrečném dílu ztratí z dohledu, což v překladu znamená méně blbůstek a možná i méně humoru. Nevím, jak jste na tom vy, ale u mě je to tak, že se mi jejich přítomnost líbila. Vlastně se mi líbila opravdu hodně, ale což, je tu plno dalších scén, které mi mé jemnější zklamání vynahradily.

georginagang-small

Když poslední díl porovnám s minulými díly, rozhodně bych nemohla tvrdit, že by úroveň Richelle klesla. Richelle si po celou sérii udržovala stálou úroveň, postupně nám předkládala otázky a teď se zase postupně dočkáváme odpovědí, které alespoň mě několikrát způsobily menší neklid. Já jsem jedna z těch čtenářek, co dopředu nepředvídá a i když vím, že vrah je vždycky ten nejméně očekávaný, pokaždé se spálím, ať už jsou fakta sebe viditelnější. Je to prostě tak a může mě to štvát jakkoliv chce, nijak to nezměním. 🙂

succubus_blues_by_livingropeDěj mi v Odhalené utíkal jako v ostatních knihách Richelle – byl promyšlený, plynulý a hlavně – čtivý. Už se budu opakovat asi poněkolikáté, ale myslím, že Richelle je jednou z nejlepších spisovatelek mezi YA autory. Tedy hned po Suzanne Collins samozřejmě, ale ta má úplně jiný styl a ostatně i jiný žánr působení. Mezi upíry a jinými nadpřirozenými bytostmi Richelle prostě boduje. Toť prosté konstatování.

Dřív bych pravděpodobně nad něčím takovým jako je překlad a korektura nepřemýšlela, ale s tím jak u některých knih překlad upadá, se nemůžu nezmínit o tom, jak moc obdivuji překladatelku za to, že dokázala Richellin sloh zachovat (možná i vylepšit, ale to nemůžu posoudit, Sukubu jsem v AJ nečetla) a bez chybičky či kazu nám předložit finální verzi.

Závěrem – série nebyla nijak překvapivá, ale četla se opravdu hezky, navíc to byla kniha RICHELLE MEAD, proto i když se mé hodnocení některým nebude pozdávat, uděluji závěrečnému dílu 10 hvězdiček. Ano, možná je to přemrštěné, ano – zcela určitě jsou tu lepší knihy, ale já mám tyto knihy prostě ráda a to se nikdy nezmění. Proto se s vámi zatím loučím s tím, že budu netrpělivě očekávat další díla této nadané spisovatelky.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Domino

podpis