Knižní recenze

RC Review: Temná horečka

big_temna-horecka-127532

Název: Temná horečka / Darkfever

Autorka: Karen Marie Moning

Série: Horečka / Fever

Díl: 1.

Počet stran: 352

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2012

Vazba: Měkká

Děj:

Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz…

Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.

První dojmy z obálky:

Musím říct, že všechny české obálky série Horečka, co jsem doposud viděla, byly nádherné. Všechny si zakládají na originalitě a rozhodně dokážou upoutat.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

O autorce:

48206Karen Marie Moning je autorkou dvanácti úspěšných románů, z nichž mnohé se dostaly na první místo žebříčku nejprodávanějších knih New York Times, a je držitelkou prestižní ceny RITA udělované ve třinácti kategoriích romantické literatury. Její knihy byly přeloženy do jednadvaceti jazyků a získaly si srdce fanoušků po celém světě.

Do povědomí čtenářů se zapsala příběhy ze skotské vysočiny, ale postupně ji začala stále více zajímat keltská mytologie. Z venkovského prostředí se přesunula do irského Dublinu a do světa tajemných Dananů, dávného národa nesmrtelných bytostí, které tisíce let žijí nepozorovány po boku lidí. Se svým manželem žije střídavě v horách Georgie a na floridských plážích.

Recenze:

darkfever_by_eireenHned na úvod vás musím varovat, že tahle série je děsně návyková. Tudíž pokud nechcete sténat nad datumem vydání dalšího dílu, NEČTĚTE TO. Já si momentálně budu muset co nejrychleji koupit druhý díl, abych zahnala svůj přetrvávající absťák. V každém případě by bylo na místě, si něco o Temné horečce povědět. Jdeme na to…

Ať už vás Temná horečka na začátku upoutá jakýmkoliv způsobem, můžete si být jistí, že později nebudete zklamaní. Co jsem si tak pročítala recenze, nejsem jediná, koho tato sedmidílná série okouzlila. Dostala jsem se k ní skrz cbdb.cz, kde jsem viděla recenzi a jen tak zběžně mrkla, cože to je za další tuctovou fantasy. Překvapivě na mě vykouklo podstatně dost kladných recenzí, přesto jsem si řekla, že mám knížek nad hlavu a tohle je jen další, která by mi vězela roky v knihovně. Uplynul rok a já na knihu byla upozorněna další kladnou recenzí. Avšak můj pud sebezáchovy byl stále silnější, proto ke koupi opět nedošlo. O další půlrok později (nebojte, už jsme v současnosti) se upíšu ďáblu tím, že si nechám zaslat recenzní výtisk. A pak začnu po pidikousíčkách číst. To trvá do konce srpna, kdy konečně začíná školní rok a já se přepínám do funkčního módu. A tak Temnou horečku dočítám s tím, že si brzy musím přečíst i díl druhý.

620x1000-683d-medievalists-netZákladem Horečky je irská mytologie. Já osobně mám jakékoliv legendy, nebo pověsti a báje hrozně moc ráda. Kdykoliv je něco takového zapleteného do YA knihy, vzejde z toho něco, co má kouzelnou atmosféru a neskutečně chytlavou podstatu. Příkladem může jít třeba Prohnaný, ten měl atmosféru hodně podobnou. V tomto příběhu se setkáváme s Danany – ďábelskými tvory, které na první pohled působí jako elegantní bytosti z našeho světa. Hlavní hrdinka Mac má tu schopnost, že může prohlédnout jejich masku a spatřit jejich zkažený vnitřek.

Mac se na svůj život dívá docela prostě – každý den, kdy se ji někdo nesnaží zabít, je pro ni dobrý. Budu upřímná – občas leze Mac čtenáři pěkně na nervy. Ale ne, jsou tu i horší. Mac alespoň nedělá ze sebe něco, co není a je na každý pád upřímná. Když už si vás tedy nezíská svou povahou, pak se jistě můžete spolehnout na její přímočarost.

macandbarronsCo mi vadilo na knize asi nejvíc, byly ty narážky. Já vím, že je těžké se nepodělit se čtenáři s tím, co mám v plánu s hlavními hrdiny dál, ale vědět, že „zrovna teď ho vidím naposledy“, to vážně nemám ráda. Když ale vezmu v potaz, jak propracovaný příběh je (právě díky tomu se u knihy nikdy nebudete nudit), je velmi pravděpodobné, že autorce tyto věty „neulítávaly“, nýbrž byly zcela pod kontrolou, aby tak měly za účel čtenáře připravit na to, co se stane. Tyto drobné „přestřelky“ ale souvisely především se stylem autorky, proto si vlastně ani pořádně nemohu stěžovat.

Temná horečka byl spíše takový úvod, avšak musím rozhodně říct, že velmi chytlavý. Sérii bych doporučila především ženám – mužské pokolení by nemuselo snést věčné ódy na zlomené nehty a módní výstřelky Mac. Knize dávám v závěru lepších 8 hvězdiček.

 

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=EiQemattmHQ

httpv://www.youtube.com/watch?v=Hnjt60RRUXs

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Jota

podpis