Shrnutí knižních sérií

Série: Leviatan

Promazáváš své válečné stroje? Nebo je krmíš…?

***

Autor:

Scott Westerfeld je autorem pěti vědeckofantastických románů pro dospělé, dvou sérií pro mladší čtenáře (Midnighters, Oškliví), tří románů (So Yesterday, Peeps a Last Days) a několika povídek. Pochází z Texasu a střídavě žije v New York City a v australském Sydney.

Ilustrátor:

Keith Thompson ilustruje knihy a časopisy, pracuje pro televizi, vyvtváří videohry a filmy.

Podrobněji na KeithThompsonArt.com

***

Steampunková alternativní historie? Proč ne?

***

Série:

manualendpapers-jpg

Počet dílů: 3
Spin-off série: Ne
Filmová verze: Ne
Hodnocení na Goodreads: 4.05 (hodnotilo 64 441 čtenářů)
Kolik dílů vyšlo v ČR: 3
Kolik dílů vyšlo v originálu: 3
Doplňující informace: K sérii vyšel i ilustrovaný průvodce – The Manual of Aeronautics: An Illustrated Guide to the Leviathan Series

Leviatan je steampunková alternativní historie, která se odehrává na počátku první světové války a zachycuje klíčové okamžiky, které jsou většinou propojeny s realitou. Kromě skvělého příběhu se vám tedy dostane i nových znalostí a podrobností.

Alek vás uvede do světa industriálů, kde je vše jako jeden velký mechanismus, nicméně pokud nejste zrovna okázalými fanoušky strojů, je tu ještě Deryn, která vám ukáže svět Darwinovců, kde platí pravidlo, pokud příroda nestvořila tobě užitečného tvora, vytvoř si jej sám. Tak co, už víte, jakou cestou se vydáte?

***

scott-westerfeld-leviathan-obalka-jpg

1. díl – Leviatan

Schyluje se k první světové válce a všechny evropské mocnosti zbrojí. V Rakousku-Uhersku a Německu žijí industriálové, kteří bojují na železných parních strojích plných zbraní a střeliva. Britští darwinovci zase k boji využívají uměle vytvořená zvířata. Jejich Leviatan je vzducholoď podobná velrybě, nejdůmyslnější tvor v celé britské vzdušné flotile.

Alexandr Ferdinand, potomek rakouského panovnického rodu, je na útěku. Zradili ho jeho vlastní lidé. Jeho titul nemá žádnou cenu. Jediné, co mu zbylo, je bitevní stroj Hromovládce a několik posledních věrných služebníků.

Deryn Sharpová je docela obyčejná dívka z Glasgow, aby však mohla sloužit v britském letectvu, vydává se za chlapce. Létání je její druhou přirozeností, neustále se ale obává, aby její tajemství nebylo vyzrazeno.

Válka je na spadnutí a cesty Aleka a Deryn se naprosto nečekaně setkají. Oba dva vylétají na palubě Leviatana na fantastickou cestu kolem světa, vstříc úžasným dobrodružstvím, která navždy změní celý jejich život.

Hodnocení na Goodreads: 3.90 (hodnotilo 36 869 čtenářů)

Moje hodnocení: Bezkonkurenčně nejlepší díl série. Zaryl se mi do podvědomí a zanechal v něm stopu. Tohle je snad jediná z mých přečtených sérií o které mohu říct, že je pro kluky i holky. Není v něm ani tak moc romantiky a pořád je čemu se divit. A zmínila jsem už ty ilustrace Keitha Thompsona? Ne? Tak je zmiňuju. 🙂

Recenze

***

behemot-scott-westerfeld-w-228-h-354-jpg

2. díl – Behemót

Behemót je nejdravější z umělých tvorů ve službách britského námořnictva. Dokáže jediným kousnutím pohltit nepřátelské bitevní lodě. Nyní, když se ocitli ve válce s velmocemi industriálů, ho darwinovci nutně potřebují.

Deryn je dívka, která slouží převlečená za chlapce v britském letectvu. Alek je dědicem říše, skrývající se v převleku za prostého člověka. Když se ti dva sejdou na palubě vzducholodi Leviatan, doufají, že se jim podaří zastavit válku. Poté, co mírová mise vzducholodi skončí katastrofou, zjistí, že se ocitli sami na nepřátelském území, kde musí prchat před pronásledovateli.

Alek i Deryn musí prokázat obrovskou statečnost, najít nové spojence a projevit nesmírnou odvahu, aby mohli čelit všemu, co na ně čeká.

Hodnocení na Goodreads: 4.21 (hodnotilo 15 323 čtenářů)

Moje hodnocení: Tento díl je poněkud slabší –  taky jsem ho četla několik měsíců. Přesto musím říct, že se mi líbil – Scott Westerfeld prostě umí psát. 🙂

***

scott-westerfeld-golias-jpg

3. díl – Goliáš

Alek a Deryn se znovu ocitli na palubě Leviatanu. Vzducholoď dostala rozkaz vzít na palubu pozoruhodného cestujícího. Geniální, ale zároveň napůl šílený vynálezce tvrdí, že sestrojil mocnou zbraň jménem Goliáš, která dokáže v jediném okamžiku ukončit válku. Na čí straně však objevitel ve skutečnosti stojí?

Během této přísně tajné mise Alek konečně odhalí skutečnou totožnost Deryn. Není to však její jediné tajemství. Deryn totiž chová k dědici habsburského trůnu něžné city.

Alek se musí odhodlat k dalšímu kroku, na němž závisí všechno – jeho trůn, naplněná láska k prosté, ale statečné dívce i zničení velkého evropského města

Hodnocení na Goodreads: 4.29 (hodnotilo 11 678 čtenářů)

Moje hodnocení: Neřekla bych, že je Goliáš přímo nejhorším dílem série, ale v každém případě byl tím nejpodivnějším. Proč? To je jednoduché. Scott z toho udělal něco, co Leviatan prostě není. V celé knize začala hrát roli láska hlavníchdvou hrdinů a podle toho to taky skončilo. Ne, nestěžuju si, i tak to bylo skvělé zakončení série, jen to poněkud nezapadalo do skládačky.

***

13059026-jpg

Průvodce – The Manual of Aeronautics: An Illustrated Guide to the Leviathan Series (v Česku nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

Hodnocení na Goodreads: 4.10 (hodnotilo 224 čtenářů)

***

BookTrailery:

httpv://www.youtube.com/watch?v=1fb1zzufeZc

httpv://www.youtube.com/watch?v=vSBA6GNs1gw

podpis