Knižní recenze, Shrnutí knižních sérií

Série: Horečka

Jelikož právě čtu první díl Horečky a něco mě právě napadlo, budete muset okusit další z mých nápadů. Tento je (alespoň podle mě) výjimečně užitečný. Jde o to vás obeznámit s různými sériemi. 🙂 Tak uvidíme, co na to budete říkat…

horecka1

Svět plný tajemství a záhad, napětí a vášně, těžko definovatelný prostor mezi realitou a snem, současností a dávnými legendami.

***

Autorka:

Karen Marie Moning je autorkou dvanácti úspěšných románů, z nichž mnohé se dostaly na první místo žebříčku nejprodávanějších knih New York Times, a je držitelkou prestižní ceny RITA udělované ve třinácti kategoriích romantické literatury. Její knihy byly přeloženy do jednadvaceti jazyků a získaly si srdce fanoušků po celém světě.

Do povědomí čtenářů se zapsala příběhy ze skotské vysočiny, ale postupně ji začala stále více zajímat keltská mytologie. Z venkovského prostředí se přesunula do irského Dublinu a do světa tajemných Dananů, dávného národa nesmrtelných bytostí, které tisíce let žijí nepozorovány po boku lidí. Se svým manželem žije střídavě v horách Georgie a na floridských plážích.

„Napínavý příběh plný fantaskních postav… Kniha, jejíž jedinou chybou je to, že okamžitě nepokračuje následujícím dílem.“
– Publishers Weekly

„Skvěle temná fantasy… poutavé čtení.“
– Charlaine Harris

„Lákavá směs keltské mytologie, dobrodružství a erotiky.“
– Chicago Tribune

***

Série:

horecka_dananu-jpg

Počet dílů: 7
Spin-off série: Dani O’Malley – trilogie (vyšel pouze 1. díl v AJ)
Filmová verze: DreamWorks zakoupilo práva, a tak je více než pravděpobné, že se nakonec dočkáme. 🙂
Hodnocení na Goodreads: 4.35 (hodnotilo 241 743 čtenářů)
Kolik dílů vyšlo v ČR: 3
Kolik dílů vyšlo v originálu: 5
Doplňující informace: Série se odehrává ve stejném světě jako Autorčina prvotina Highlander (7 dílů).

Série přibližuje osudy MacKayly Laneové, dívky z malého jižanského města, jejíž bezstarostný život končí ve chvíli, kdy v Dublinu najdou tělo její mrtvé sestry a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Vyráží do Irska, kde chce mimo jiné najít záhadnou knihu, o níž se zmínila sestra v poslední zprávě.

Setkává se s tajemným Jerichem Barronsem a záhadnými bytostmi z tisíce let staré říše Dananů, která dlouho existovala vedle světa lidí, ale nyní jej začíná ohrožovat. Zabředá do složitého přediva vztahů a postupně si stále jasněji uvědomuje svou zodpovědnost v boji za zachování lidského rodu.

***

thumb-temna-horecka-jpg

1. díl – Temná horečka

Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz…

Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.

Hodnocení na Goodreads: 4.19 (hodnotilo 61 701 čtenářů)

„Bývala jsem obyčejná holka, jakých na ulici potkáváte tucty, ale to se jedné noci v Dublinu změnilo, když jsem uviděla svého prvního Danana a dostala se do smrtelně nebezpečného světa Nesmrtelných a dávných tajemství…,“

thumb-krvava-horecka-jpg

2. díl – Krvavá horečka

MacKayle Laneové zabíjí sestru a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Netuší ale, že se tím současně vydává na dlouhou cestu plnou záhad, nebezpečí a také nelehkého sebepoznání. Seznamuje se s dvěma tajemnými muži, bohatým a nepřístupným knihkupcem Jerichem Barronsem a pro pozemské ženy neodolatelným dananským princem V’lanem, jenž jí nabízí pomoc. Chce-li přežít a dobrat se pravdy o sestřině smrti, musí dovedně využívat oba průvodce, jimž sama nedokáže věřit, a především najít Sinsar Dubh – milion let starou knihu černé magie ovládající svět nesmrtelných i smrtelných bytostí. Stínová říše Dananů dlouhá tisíciletí nerušeně existovala vedle světa lidí. Nyní ale zeď, která je dělila, mizí a Mac zůstává osamoceným bojovníkem za záchranu svého druhu.

Ve své druhé knize slavná americká spisovatelka Karen Moningová ještě dále stupňuje již tak strhující tempo. Nabízí nová dobrodružství a další milostné scény, současně ale vyzrálejší postavy, které se dále čtenáři mění před očima. Z rozmazlené a často až komicky bezradné Mac se stává neúnavná bojovnice a mnoho zajímavého se dozvídáme také o doposud více než záhadném Barronsovi. Objevují se další postavy, které oživují děj a vnáší do něj napětí. Moningová neupouští od skvěle vypointovaných dialogů a cílevědomě vede příběh k dalšímu pokračování, které američtí čtenáři netrpělivě očekávali před zavřenými dveřmi knihkupectví.

Hodnocení na Goodreads: 4.33 (hodnotilo 41 604 čtenářů)

„Na život se dívám docela prostě – každý den, kdy se mě někdo nesnaží zabít, je pro mě dobrý. V poslední době jsem takových dnů mnoho neměla.“

thumb-horecka-dananu-jpg

3. díl – Horečka Dananů

HOREČKA Dananů je třetí díl sedmidílné řady slavné americké spisovatelky Karen Moning, která na sebe upozornila především romantickými příběhy ze skotské Vysočiny, od nichž se přesunula do světa tajemství a záhad, napětí a vášně. Kniha přibližuje další osudy MacKayly Laneové, dívky z malého jižanského města, jejíž bezstarostný život končí ve chvíli, kdy v Dublinu najdou tělo její mrtvé sestry a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Vyráží do Irska, kde chce mimo jiné najít záhadnou knihu, o níž se zmínila sestra v poslední zprávě. Setkává se s tajemným Jerichem Barronsem a záhadnými bytostmi z tisíce let staré říše Dananů, která dlouho existovala vedle světa lidí, ale nyní jej začíná ohrožovat. Zabředá do složitého přediva vztahů a postupně si stále jasněji uvědomuje svou zodpovědnost v boji za zachování lidského rodu. Se střídavými úspěchy odolává nástrahám sil zla a snaží se najít nové spojence, neboť si uvědomuje, že sama nemá naději na úspěch.

Na počátku třetího dílu potkáváme Mac nedlouho poté, co s Barronsovou pomocí unikla z podzemního vězení jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Nyní již sice ví, kdo zabil její sestru Alinu – nebo si to alespoň myslí –, nijak ji to však nepřibližuje vytoužené pomstě. Snaží se získat další informace o světě Dananů a usiluje o jejich posvátné nástroje moci. Proniká stále hlouběji pod povrch, ale otázek, na které nezná odpověď, neubývá. Spíše naopak. Mac rozvíjí své schopnosti a dozvídá se víc o postavách z předchozích dílů, zejména vládkyni vidoucích Roweně a nebezpečně přitažlivém V’lanovi.

HOREČKA Dananů je plná akce a napětí, ale také erotických scén, na jejichž pozadí pokračuje boj mezi dobrem a zlem. Vše končí – jak je to v této sérii typické – řadou nových otázek, na které musí čtenáři hledat odpověď v následujícím díle – Snové HOREČCE.

Hodnocení na Goodreads: 4.37 (hodnotilo 40 114 čtenářů)

„Nazývá mě svou Královnou Noci. Pro něj bych zemřela… Pro něj bych i zabila.“

SnovaHorecka

4. díl – Snová horečka (původně díl naplánován, nyní stagnuje, série byla pozastavena)

Možná mi ukradli minulost, ale nikdy nedopustím, aby mě připravili o budoucnost.

Zeď, jež odedávna oddělovala svět Dananů a lidí, se zhroutila a Bojovníci tmy se dostali ze svého mrazivého vězení. MacKayla Laneová uvízla ve smrtelné pasti. Dostala se do spárů Pána a vládce, jenž ji připravil o paměť, takže neví, kdo je: jediná žijící vidoucí schopná najít starodávnou knihu tajemných kouzel Sinsar Dubh, klíč k nadvládě nad oběma světy.

Osamocena bojuje o svou vlastní duši, a přestože se jí daří tuhle bitvu vyhrát, je to jen první krok na dlouhé cestě. Bojuje s Danany a zabředá do vnitřních sporů záhadné sekty vidoucích. Netuší, komu může věřit a kdo se ji pouze snaží využít. Ztrácí se v nepřehledném světě Dananů, kde nic není takové, jak se zdá.

Jak se v něm vyznat, když se nevyzná ani sama v sobě?

Hodnocení na Goodreads: 4.46 (hodnotilo 41 207 čtenářů)

11493176-jpg

5. díl – ShadowFever (v Česku ještě nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

Hodnocení na Goodreads: 4.54 (hodnotilo 40 240 čtenářů)

***

Spin-off série Dani O’Malley:

12444166-jpg

1. díl Iced (v Česku ještě nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

Hodnocení na Goodreads: 4.17 (hodnotilo 13 300 čtenářů)

12444297-jpg

2. díl Burned (v originále ani v Česku ještě nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

V originále vychází v roce 2014

3. díl Flayed (v originále ani v Česku ještě nevyšlo)

Oficiální česká anotace zatím není –

V originále vychází v roce 2015

***

BookTrailery:

httpv://www.youtube.com/watch?v=fUombokIcqg

httpv://www.youtube.com/watch?v=Hnjt60RRUXs

***

Tak co, zahrnula jsem vás informacemi, nebo vám ještě něco chybí? 🙂 Četli jste první dva díly Horečky? Těšíte se na díl třetí? Ten mimochodem vychází už 21. srpna. 😉 Jinak, recenzi ode mě čekejte tak do čtrnácti dnů.

podpis