Knižní recenze

RC Review: Reset

238_reset

Název: Reset / Reboot

Autorka: Amy Tintera

Série: Reset / Reboot

Díl: 1.

Počet stran: 384

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná

Děj:

Před pěti lety jsem zemřela. O 178 minut později jsem vstala z mrtvých.

Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ(Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění).

Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat – jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem…

První dojmy z obálky:

Upřímně? Pro tuhle obálku bych vraždila. Dokonale vystihuje příběh a co víc. Když ji uvidíte v obchodě, bezpochyby vás zaujme. A že je jednoduchá? No a co. V tom spočívá ta krása.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

5768611

 

 

O autoce:

Amy Tintera je spisovatelkou YA románů. Vyrostla v Austinu v Texasu a vystudovala Texas A & M University s titulem v oboru žurnalistiky. Po obdržení magisterského titulu v oboru film na Emerson Collegese přestěhovala do Los Angeles, kde zjistila, že ji pracovat ve filmovém průmyslu nebaví a vrátila se ke své první lásce, psaní.

Recenze:

tumblr_m5xv7hj2qx1qd4q01o1_500_largePro každého z nás představuje smrt konec. Avšak v této knize se seznamujeme s hrdinkou, pro kterou jejíž život smrtí terpve začíná. Že to zní zajímavě? Že byste chtěli po smrti také obživnout a nerušeně si dál užívat? Ne, tuhle možnost rovnou zavrhněte. Tato zdánlivě perfektní nesmrtelnost má jeden háček. Že jste to čekali? To je velmi pravděpodobné, lidská podezíravost je jedním z našich základních rysů, bez nějž bychom nepřežili. Ale vraťme se k tématu. Když se vám stane to, co hlavní hrdince Wren, nespoléhejte na to, že budete stejní jako dřív. Hned po probuzení byste totiž zjistili, že vaše oči oslnivě září, vaše pokožka je mrtvolně chladná, čpí z ní pach smrti, avšak je bez jediné poskvrnky a chybičky, tudíž byste se alespoň mohli uchlácholit tím, že jste zkrásněli. Alespoň zvnějšku. To, co by se stalo s vaším vnitřkem už by snad pro nikoho nebyla žádná výhra. Rychlost a precizní pohyby Reseta jsou totiž vykoupeny emocemi, které již nikdy nebude moct prožít. To už nezní tak lákavě, co? A to jste ještě neslyšeli ten zbytek…

large_10Hlavní předností této knihy je její vlastní dokonale promyšlený svět. Nejde ani tak o to, že se příběh odehrává v budoucnosti, ale spíš o to, že autorka nespoléhá jen na nové technologie, ale také na nový druh lidí resp. resety. Proto je vám už od začátku jasné, že Reset bude geniálně promyšlený a tudíž maximální rychlostí přečtený.

Už jsem se zmínila o tom, jak dobře je kniha napsaná? Ne? Velmi krátké věty, poměrně mnoho přímé řeči… Kniha se četla hrozně rychle a jednoduše, nemuseli jste nad textem dvakrát přemýšlet, a tak se stalo to, že už se těším na druhý díl. Pojďme se ale už konečně podívat na jedno zásadní negativum, co knize značně snižuje hodnocení…

Co vás na Resetu zamrzí, je to, že se v něm děje všechno a zároveň se neděje nic. Co tím mám na mysli? Ono je super, když má autorka všechno dobře promyšlené a velmi ráda se o své představy dělí i se svými čtenáři, ale nic by se nemělo přehánět. Reset je založen na mantře „mám dokonale promyšlený svět“, nikoliv však na dějové linii. Ne netvrdím, že tu nejsou žádné zvraty, zároveň však nemůžete očekávat nějak extra velká překvapení, když je děj více či méně jedno velké klišé. Vy prostě čekáte, že budou všichni utlačováni, čekáte, že se tu dříve či později rozpoutá revoluce, stejně tak jako čekáte útěk. Bohužel, občas se zdálo, že autorka schválně příběh prodlužuje, jen aby měla obří počet stránek (kterých by bylo méně, nebýt tak velkého řádkování) a řekla: Ha! Napsala jsem knihu o 400 stranách!

tumblr_mo39virmbh1su34xuo1_500V každém případě ale musím říct, že i přes to jedno negativum si mě kniha získala. Netvrdím, že vás kniha přímo zklame, ale také nemůžete počítat s tím, že pro vás bude něčím podobným jako Hunger Games, nebo Divergence. Proto, pokud si rádi svou knihovničku plníte novými dystopiemi, tahle by v ní neměla chybět. Ti co ale mají rádi něco dechberoucího, velmi pravděpodobně pohoří.

 

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=adUV6qZgZdQ

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Egmont

podpis