Knižní recenze

RC Review: Návrat z temnoty

770t1_navrat_z_temnoty_72

Název: Návrat z temnoty / Pretty Girl-13

Autorka: Liz Coley

Počet stran: 297

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná

Děj:

Bylo jí třináct, když se ztratila.

Zmizela své rodině, přátelům, světu. Když se zčistajasna objevila, zjistila, že jí chybí velký kus sebe samé.

Šestnáctiletá Angie Chapmanová se po třech letech od svého záhadného zmizení vrací domů. Z toho období si nic nepamatuje, jako by jí někdo vymazal všechny vzpomínky. Musí si poskládat příběh o všech hrůzách, které prožila, aby získala nazpět svůj život.

První dojmy z obálky:

Obálka je úžasná, jen si myslím, že při prvním pohledu si bude mnoho lidí myslet, že je to nějaký horor, nebo temné fantasy a ne obyčejný román. Ale ono to asi ani jinak nejde, protože obálka dokonale sedí s tématem. V každém případě nevím, jestli se mi zadní strana nelíbí víc než ta přední. 😀

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

7f05d6abc1c20ad8956ee9-l-_v143934689_sx200_

O autorce:

Liz Coleyová debutovala sci-fi povídkami, které vyšly v časopise Cosmos a v několika antologiích. Proslavila se románem Out of Xibalba (2011), ve kterém se hlavní hrdinka, teenagerka, dostane ze současnosti do světa starých Mayů.

Kniha Návrat z temnoty (Pretty Girl-13), vychází ve více než deseti jazycích a na audioknihách po celém světě.

Jak sama autorka tvrdí, snaží se vyprávět příběhy, které čtenáře trochu rozesmějí a trochu rozpláčou a donutí je přemýšlet o tom, co to znamená být naživu.

Liz žije v Cincinnati v americkém státě Ohio s manželem, dospívající dcerou, chrápajícím psem a kulhavou starou kočkou, a miluje hlasité předčítání. Kromě toho ráda šije, peče, hraje tenis, fotografuje a zpívá.

Více informací o ní naleznete na www.lizcoley.com nebo na www.facebook.com/liz.coley

Recenze:

fdvbNávrat z temnoty – co si pod tímto názvem představíte? Já jsem si poprvé představila nějakou temnou fantasy, možná až horor, každopádně jsem nečekala „jen obyčejný“ román. Co musím ale říct, je to, že mě tato skutečnost ani trochu nemrzí. Fantasy tu už bylo strašně moc, takže jistě pochopíte proč jsem za tento román vděčná. Musím vás ale varovat, tohle není úsměvné jako Zapomenutá, tohle je děsivé a šokující monstrum, od kterého se nebudete moct hodnou chvíli odtrhnout. Proto si dobře rozmyslete, kdy a jestli si knihu pořídíte. Protože pokud jste s časem na tom podobně jako já (ach, konečně je ta pitomá škola za mnou), okamžitě zavřete prohlížeč a běžete raději udělat to, co je nutné, protože jinak si už čas pro sebe neukousnete.

1706340860_largeAutorka popsala velmi zájímavé téma a to disociaci, o které jsem nikdy dřív neslyšela. Co to je? V případě Angie se jedná o rozštěp osobnosti, kdy při jakékoli traumatické události ovládá její tělo jiná osobnost. A Angie jich má v sobě hned pět (počítám dobře, že ano?). Pokud jste si přečetli anotaci pak jistě tušíte, co se po ty tři roky dělo. Popravdě řečeno, autorka si vybrala opravdu těžké téma a mnoho jiných by se při popisování něčeho takového opravdu zapotilo, ale ona ne. Liz si to v klidu napíše a neudělá při tom jedinou logickou chybičku. Tohle není normální. Návrat z temnoty je její druhé dílo (pokud nepočítám More Scary Kisses, na které se podílelo neskutečně mnoho autorů) a ona ji napíše tak skvěle. Po tomto zážitku, kdy jsem se celou knihu klepala, co přijde dál si vážně přeju, aby začala Liz psát veselé romány, protože jinak mě svými dalšími knihami zabije.

Kniha se dělí na tři části. Ty, My a Já. První dvě jsou napsány ve třetí osobě, ta poslední v první. Autorka si nezakládá ani tak na přímé řeči, ale spíš na vyprávění. Ostatně, jinak by to v tomto příběhu nešlo. Jak byste chtěly popsat příběh, kde by byli alternativní osobnosti a dbát na přímou řeč? Odpověď je jasná. Nešlo by to. Nebudu vám lhát, někomu může kniha přijít nudná, protože se v ní autorka převážně věnuje terapii a na děj kolikrát kašle. Mně osobně to nevadilo, protože jsem věděla, že kdyby knihu tímto způsobem nepopsala, byla by uspěchaná. Popravdě řečeno, i když si Liz dala záležet, mi přijde, že to uspěchané bylo i tak. Psycholožka nejdříve mluví o řádu několika let a Angie „to něco“ zvládne za pár měsíců. Jasně, beru, že je výjimečný případ a že v sobě nemá tolik alterů, aby to trvalo tak dlouho jako u ostatních, ale přesto se mi zdá, že to všechno šlo až podivně hladce.

large_5Víte jak jsem nahoře mluvila cosi o tom, že tato kniha je hrůzostrašné monstrum? Hned vám vysvětlím proč. Celou tu dobu, co jsem knihu četla a byla neustále překvapená jsem netušila, že mě závěr dokáže překvapit ještě víc. Popravdě řečeno nechápu, jak se to mohlo všechno stát a jak mě autorka dokázala tolikrát překvapit.

V každém případě se ale po knize podívejte a pokud vás aspoň trochu láká, kupte si ji, nebo jednoduše půjčte z knihovny, protože to vážně stojí za to. Já jsem ráda, že tuhle knihu vlastním a mám ji na hrdém místě hned vedle Zapomenuté, protože tyhle dva romány jsou jednoduše jedny z nejlepších. Pomalu už začínám pochybovat o tom, že Fortuna vydá někdy něco špatného… Ani ten Soud padlých andělů nebyl špatný, ale to už bych se zase rozpovídala. 😀

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=HHiHYZ4eglo

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fortuna Libri

podpis