Knižní recenze

RC Review: Soud padlých andělů

large_4

Název: Soud padlých andělů / The Trial of Fallen Angels

Autorka: James P. Kimmel

Počet stran: 374

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná

Děj:

Brek Cuttlerová má všechno – milovaného manžela, roztomilou dcerku a úspěšnou právní praxi. Jednoho dne o všechno jako mávnutím proutku přijde. Ocitne se na osamělém železničním nástupišti, má zakrvácené šaty a nemůže si ani za nic vzpomenout, jak se tam dostala. Nabízí se jediné vysvětlení. Je mrtvá.

Uvázla mezi světy na záhadném místě, kde žijí lidé z její minulosti. Jen co se však dozví, že ji sem poslali proto, aby vstoupila mezi ty, kteří obžalovávají a obhajují duše u Posledního soudu, její naděje na útěk pohasne a nahradí ji strach z budoucnosti. Uvědomí si, že nejdřív se musí postavit tváří v tvář hrozné pravdě o své smrti. Když nečekaně zjistí, že před soudem stojí ona sama, dozví se překvapující odpověď na snad nejdůležitější otázku ze všech:

Kdo je skutečným posledním soudcem našich životů?

První dojmy z obálky:

Děsně, děsně moc se mi líbí. Ale to vlastně skoro (úplně?) všechny od Fortuny Libri.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

homepagekimmelposeO autorovi:

James Kimmel jr. napsal knihu Suing for Peace: A Guide for Resolving Life´s Conflicts (Prosba o mír: Příručka řešení životních konfliktů). Na univerzitě v Pensylvánii získal doktorát z jurisprudence. Působí jako právník a zaměřuje se na průnik práva a duchovnosti. V systému trestního soudnictví pomáhá lidem, kteří trpí duševními chorobami včetně závislosti na drogách. Žije v Pensylvánii spolu s manželkou a dvěma dětmi.

Recenze:

tumblr_lty92xjvgo1r272pzo1_500_largeKdyž poprvé uviděla název, myslela jsem si, že kniha bude na téma padlí andělé a spol., ale jelikož byl ten název takový všelijaký, musela jsem si přečíst anotaci, což já obvykle nedělám (můj knižní zlozvyk) a ta mě navnadila ještě víc, než kdyby tam ti andělé opravdu byli. A tak jsem si ji vzala na recenzi. Jenže chybička se vloudila, než jsem knihu stačila pořádně rozečíst, přišel mi druhý Kruh a já se pustila do něj. A tak jsem to čtení odkládala a odkládala, až jsem to málem dložila napořád. Strašně moc se stydím za to, že mi ležela na nočním stolku déle než měsíc a já na ni prostě neměla čas. Poslední dobou to byla jen škola, škola a škola, proto přečíst tuto knížku pro mě představovalo doslova horor (už nikdy si nebudu pořizovat nové knížky na konci školního roku!). Ale zvládla jsem to a teď tu konečně recenzuji! Takže jdeme na to.

Úplně na začátku knihy jsem byla dost překvapená tou hloubkou myšlenek, co v ní byly. Bohužel to tentokrát moc milé překvapení nebylo, protože tato kniha se nehodí na čtení „po kouskách“. Nebudu vám nic nalhávat, není to oddechové čtení, u tohoto příběhu musíte nažhavit mozkové závity a být neustále napjatí, protože jen co něco nepostřehnete, čeká vás tápání. Možná právě proto mé celkové hodnocení na konci nebude kladné a možná právě proto vás kniha odradí, ale co můžu říct na její obhajobu, je to, že pokud na styl psaní budete připraveni (a to po této recenzi jistě budete), bude se vám jistě zamlouvat.

eb2b9389daade8b343bedbc6644f02d9_largeCelý příběh má hlubokou myšlenku. On vůbec obecně je celý nabitý různými úvahami, spekulacemi a teoriemi, proto u ní vážně nebudete moct spát, protože kdybyste to udělali, do příběhu se už nedostanete. Tomu ani nepomáhá fakt, že autor píše o samých encyklopedických věcech a pro „blbé“ v knize pak není moc místa. Popravdě řečeno ani nevím, jestli je kniha pro svůj styl určena vůbec pro mladé čtenáře. Nároční čtenáři si na příběhu jistě smlsnou, ale ti průměrní už na tom tak moc dobře nebudou. Pokud tedy hledáte něco oddechového, tato kniha rozhodně není nic pro vás.

Začínáte se knihy bát? Proč tedy nepřihodit ještě trochu oleje do ohně? Konec byl absolutně matoucí. Popravdě řečeno si nejsem tak úplně jistá, jestli bych ho pochopila, i kdybych měla ty mozkové závity opravdu připravené a všechno pozorně sledovala. Zkrátka si myslím, že měl autor trochu ubrat na náročnosti příběhu a trochu ho zjemnit. Myslím, že by to knize prospělo a čtenáři by měli knihu radši.

7849667922_b06440046d_zNa druhou stranu, námět knihy byl opravdu kreativní. Vážně se mi líbilo všechno to vracení do minulosti, vzpomínky a vůbec život po životě obecně. Líbilo se mi, jak autor celou knihu pojal, a líbilo se mi, že psal pevným stylem a měl velkou slovní zásobu. A i když jsem právě na tuto skutečnost házela samou špínu, líbilo se mi i to, jak byl příběh složitě popsaný. Odlišovalo ho to od jiných New Adult knih, které jsou napsány převážně jednoduchým stylem, který si oblíbí vesměs každý. Zkrátka a dobře, příběh byl i přes svou složitost jedinečný a i když nevím, co si o něm mám myslet (můj mozek stále pracuje, aby si dílky skládačky spojil), jsem ráda za to, že ho mám a že jsem ho četla.

Hodnocení knihy:

5 hvezdicek

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fortuna Libri

podpis