Knižní recenze

RC Review: Oheň

ohen

Název: Oheň / Eld

Autoři: Mats Strandberg a Sara Bergmark Elfgren

Série: Engelsfors / Engelsfors

Díl: 2.

Počet stran: 635

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná

Děj:

Vyvolené mají začít druhý ročník na gymnáziu. Celé letní prázdniny tajily dech v očekávání dalšího tahu démonů. Hrozba však přijde z místa, které by nikdy nepředpokládaly. Je čím dál zřejmější, že v Engelsforsu je cosi velmi, velmi zvrácené. Minulost se spřádá se současností. Živí potkávají mrtvé. Vyvolené jsou svazovány čím dál těsněji k sobě a opět si musí připomenout, že magie nemůže zhojit nešťastnou lásku nebo spravit zlomená srdce.

První dojmy z obálky:

Stejně dobrá jako ta předchozí. Originální obálky jsou prostě nejlepší. 🙂

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

Co jsem od knihy čekala:

Poté, co jsem přečetla první díl, jsem doufala v to, že mě překvapí. A taky že ano. 🙂

Menší seznámení s knihou:

Oheň je druhou částí trilogie.

První kniha, Kruh, zaznamenala mezi kritiky i čtenáři ve Švédsku obrovský úspěch a byla nominována na cenu Augusta Strindberga v kategorii švédských knih pro děti a mládež za rok 2011.

Filmová práva na první díl koupila produkční společnost Bennyho Andersona, člena legendární skupiny ABBA!Benny Anderson se podílel například na veleúspěšném snímku Mamma Mia!

bergmark_elfgren_sara_9

O autorech:

Mats Strandberg již dříve napsal Jaktsäsong (Lovecká sezona), Bekantas bekanta (Známí známých) a Halva liv (Polovina života). Sara B. Elfgrenová je scenáristka.

Proč jsem si knihu vybrala:

Já si ji víceméně nevybrala, nějak jsem ji přehlédla a nenapsala si o recenzní výtisk. Fortuna to naštěstí udělala za mě a zaslala mi knihu automaticky. Aneb, díky Bože. 😀

Recenze:

ES_omslag_cmyk_final_ljusarePo nadějném začátku série kruh jsou tu autoři Sara Bergmark Elfgren a Mats Strandberg s napínavým pokračováním. Kdo četl, první díl, jistě mi dá za pravdu, že kniha byla přinejmenším dobrá. Mě osobně bavila, a jestli si pamatujete, dala jsem jí osm z deseti hvězdiček, což je skvělé hodnocení. Ovšem, nejsem si plně jistá, jaké dát hodnocení jejímu pokračování. Mám hvězdičku ubrat, či hodnocení nechat na stejné hodnotě…? Stále jsem se plně nerozhodla a to jsem knihu dočetla už před pár dny. Ale lepší už to nebude, tak se pojďme vrhnout na hodnocení.

Když jsem knihu uviděla tak, jak mi přišla, trochu jsem se zhrozila, že je tak tlustá a těžká (ne tolik jako třeba Leviatan, ale přesto nebyla zrovna z těch nejlehčích) a na nějakou dobu od ní dávala ruce pryč (ono to taky bylo tím, že jsem měla rozečtený ještě Soud padlých andělů, který mám rozečtený doteď – jsem někde na začátku, v jeho čtení mi bránila právě tato „tlustoprdka“). Ale pak jsem si vzpomněla na to, jak to bylo s prvním dílem a s povzdychem ji začala číst. Nepopírám, že se značnými předsudky, že se kniha občas trochu vléct a že mě bude nudit, ale nakonec jsem tyto myšlenky vytěsnila a do knihy se začetla. Když jsem ale knihu odložila, jaké to smutné překvapení, že se mi v ní nechtělo pokračovat. A tak to bohužel bylo pokaždé, když jsem knihu musela kvůli něčemu odložit. Ve zkratce mě bavila, jen když jsem ji četla delší dobu a nepřestávala jsem. Jakmile jsem si ale udělala sebemenší přestávku, do knihy se mi už nechtělo. Ale jelikož jsem věděla, že by mě ke čtení už nikdo nedostal, pokračovala jsem dál. Zrovna tak jsem to měla s Behemótem a Goliášem. Bohužel právě tato skutečnost sráží knize na hodnocení, a tak musím prohlásit, že byl tento díl o něco horší než předchozí.

fires_mccolgan_bigNicméně kdybych se řídila jen tímto, recenzovala bych pěkně neobjektivně. Myslím, že už v recenzi na první díl jsem psala, jak je kniha překvapivá a plná zvratů. Druhý díl je v tomto ohledu ještě lepší, protože můžu říct, že už od začátku je pěkně“našlapaný“. Víte, co tím myslím, ne? 🙂 Při čtení jsem byla opravdu často překvapená a nadšená tím, jak se všechno vyvíjí. V tomto mě druhý díl opravdu nezklamal.

kruhTi, co první díl nečetli, by měli vědět, že je série psána ve 3. osobě a je z různých pohledů. Krom toho je psána dvěma autory, což by se mohlo ze začátku zdát jako negativní skutečnost, avšak musím vás upozornit, že tak to rozhodně není. Kniha je čtivá, linky příběhu se nepletou a autoři se brilantně doplňují. Tak tomu je i ve druhém dílu, kde se mi styl psaní zdál ještě lepší. Obzvlášť se mi líbilo vypracování jednotlivých postav, které vypadaly „lidsky“ (aneb nikdo není bez chyby) a také se tak chovaly.

Zkrátka a dobře musím říct, že mě druhý díl nezklamal, avšak nemůžu říct, že by mě vyloženě nadchl. Když nad ním tak přemýšlím, nejspíše mu dám opět těch osm hvězdiček za to, jak dokázal překvapit.

Závěr:

Kniha minimálně za jedno přečtení stojí, a tak pokud vás zaujala, zajděte do knihovny, nebo rovnou do knihkupectví. Rozhodně neprohloupíte. 😉

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=9bMFgvuPyCk

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fortuna Libri

podpis