Knižní recenze

RC Audio Review: Muži, kteří nenávidí ženy

muzi-kteri-nenavidi-zeny-milenium-1-duze

Název: Muži, kteří nenávidí ženy

Autor: Stieg Larsson

Interpret: Martin Stránský

Série: Milénium

Díl: 1.

Délka: 14 hod 37 min

Rok vydání: 2011

Děj:

Známý novinář a spolumajitel časopisu Milénium Mikael Bloomkvist dostane po prohraném soudním sporu s finančním magnátem Wennerströmem záhadnou nabídku, objasnit téměř čtyřicet let staré zmizení Harriet Vangerové, praneteře slavného průmyslníka Henrika Vangera. Mikael, který je téměř na dně, přijme Vangerovu nabídku rok pracovat na objasnění případu. Při pátrání se seznámí s geniální hackerkou, nonkonformní kriminalistkou slečnou Lisbeth Salanderovou.

Vytvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně se vydají po vychladlých stopách, skládají dohromady mozaiku indícií a souvislostí, otvírají dveře dávno pečlivě zamčené. Rozkrývají temnou a krvavou historii rodiny Vangerů a zároveň pronikají do zákulisí nejvyšších pater švédského průmyslového byznysu.

Audioknihu můžete zakoupit na Audiolibrix.

První dojmy z obalu:

Audioknihu jsem dostala jako mp3 verzi, takže to nebude tak horké. Kdybych ji ale měla hodnotit, určitě bych nadávala na to, že je to ta filmová a ne knižní.

Hodnocení obalu:

8 hvezdicek

Co jsem od audioknihy čekala:

Určitě to, že mě na pár hodin zaměstná a že se u ní nebudu nudit. od samotného příběhu jsem ale čekala opravdu hodně, protože těch kladných recenzí, co jsem na knihu četla bylo opravdu požehnaně.

Menší seznámení s knihou:

Muži, kteří nenávidí ženy – Milénium 1 – trilogie Milénium hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Herec Martin Stránský v audio verzi první části tohoto románu exceluje. Tato kniha byla i zfilmována.

Ocenění:

Specsavers National Book Awards
– 2009 Thriller & Crime Novel of the Year – The Girl with the Dragon Tattoo

O autorovi:

stieg_larssonStieg Larsson, plným jménem Karl Stig-Erland Larsson se narodil 15. srpna 1954 nedaleko města Skellefteå na severu Švédska a zemřel na těžký infarkt 9. listopadu 2004 ve Stockholmu. Byl to druhý nejprodávanější autor beletrie na světě za rok 2008. Byl to švédský novinář, spisovatel a významný odpůrce pravicového extremismu, který ve světě proslul především svojí trilogií Milénium.

Larsson ve svém notebooku, který má nyní v držení jeho dlouholetá partnerka Eva Gabrielssonová, zanechal rozepsaný čtvrtý román a existuje předpoklad, že Larsson napsal i synopsi pro pátou a šestou knihu plánované desetidílné série

Jeho web najdete na adrese: stieg-larsson.cz

Proč jsem si audioknihu vybrala:

Protože přestože je to obrovská bichle, recenze na ni jsou povětšinou kladné. Krom toho se mi to hned nechtělo číst a navíc jsem chtěla otestovat nějakou audioknihu, tak proč ne? 🙂

Recenze:

Hned na začátek recenze musím říct, že audioknihu recenzuji poprvé, proto omluvte mé nedostatky.

guiltypleasuresmillennium01_largeMuži, kteří nenávidí ženy… Říká vám to něco? Mně rozhodně ano. První co mě napadne je pojem dost dobrá detektivka, filmová adaptace a velmi kladné recenze. Proč tomu asi tak je? Co čtenáře dokáže zaujmout natolik, že takovou bichli přečtou za rekordně málo času? Odpověď je zřejmá. Stieg Larsson rozhodně věděl, co dělá, když tuto knihu psal. Ale jelikož já nerecenzuji pouze samotný příběh a styl autora, přeskočím hned k „audio“ části.

lisbeth_salander_by_dolcesunset-d5i3vuyPokud nepočítám Hurvínka nebo Pohádky ovčí babičky, tohle byla má první audiokniha a musím říct, že úplně na začátku poslechu jsem si říkala: Krucipísek, co jsem si to vybrala? Vždyť to se vůbec nedá poslouchat. Možná to bylo i tím, že jsem audioknihu poslouchala těsně před spaním, každopádně jsem se na začátku absolutně nesoustředila a u poslechu se nudila. Když jsem tedy skončila s půlhodinovým poslechem, zařekla jsem se, že audioknihy tohoto typu už nikdy před spaním poslouchat nebudu, protože je téměř nemožné se na plynoucí slova soustředit (aneb tohle není Černá hodinka a Spejbla a Hurvínka u které můžete i spát a ráno si budete pamatovat, co jste poslouchali). Když jsem následující den v poslechu pokračovala, tentokrát už čilá a bdělá, naříkala jsem, že je to na chlup stejné. Když jsem si znovu přečetla nějaké recenze, kde se psalo, že začátek je velmi nudný, zatnula jsem zuby stiskla tlačítko „Play“. A světe div se, ono to nudné bylo opravdu jen na začátku. Jakmile na scénu přišla Lisbeth Salanderová, poslech byl hned snažší a energičtější. Pokud si tedy koupíte zrovna tuto audioknihu, očekávejte, že ze začátku z ní nebudete příliš nadšení.

U běžné knihy bych se teď zmínila o stylu autora, ale podle mě je důležitější zmínit se o stylu vyprávění v podání Martina Stránského. Myslím, že tohoto herce by měla znát většina z vás, protože hrál v mnoha filmech. Já si ho pamatuji především z Ordinace a z novější pohádky Peklo s princeznou. Upřímně si myslím, že lepšího vypravěče nemohli vybrat. Nemám ráda když někdo, kdo huhňá nebo si třeba šlape na jazyk, vypráví příběhy. Podle mě Martin Stránský neznázorňuje ani jedno, ani druhé. K tomu musím říct, že mi jeho hlas k této detektivce zkrátka a jednoduše pasuje.

larsson_audiokniha_movie2Abych se také chvíli věnovala samotnému obsahu, musím říct, že tohle byla má první nefalšovaná detektivka (alespoň si na žádnou jinou zrovna teď nevzpomínám). A co můžu s jistotou říct je to, že určitě nezůstanu jen u ní, protože je to opravdu dobrý příběh. Vím, že poslouchat a číst je něco jiného, ale snad v tom nebude zase takový rozdíl. 🙂 Krom toho bude moje následující zkušenost ta samá kniha, kterou jsem si nedávno „odposlechla“, tak doufám, že mě nezklame. Ale abychse vrátila k tématu. Na knize se mi líbilo, že měla spád a měla děj s velkým D. Ono by to vlastně u detektivky ani jinak nešlo, ale stejně. Kniha se mi opravdu líbila.

Shrnuto, podtrženo. Až budu číst tištenou knihu, doufám, že bude plynout stejně rychle, jako audiokniha.

Závěr:

Audioknihu/knihu by si měli pořídit všichni, kdo mají rádi detektivky, popřípadě ti, co je chtějí začít číst. Rozhodně toho nebudete litovat.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=1KBPru-Pu5Q

*Děkuji za poskytnutí audioknihy e-shopu Audiolibrix

podpis