Knižní recenze

RC Review: Krevní msta

krevni-msta-02

Název: Krevní msta / Blood Feud

Autorka: Alyxandra Harvey

Série: Kronika Drakeových / Drake Chronicles

Díl: 2.

Počet stran: 257

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2012

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Nejlepší odplatou je láska. Logan Drake má plné ruce práce s hrou na roztomilého prince u upírského královského dvora své matky Heleny a ochraňováním své sestry Solange před nebezpečným a mocichtivým Leanderem Montmartrem. Už vůbec nemá čas na další komplikace ze strany někoho naprosto nečekaného – od Isabeau St. Croix, dívky z tajuplného kmene Houndů, se zjizvenýma rukama a znepokojujícím pohledem. Bojovnice Isabeau ví, co chce: zabít muže, který ji proměnil v upírku a pak ji na 200 let pohřbil. Logan ji od jejího záměru rozptyluje – kouzelně, něžně, nádherně… jenže existují pouta tak pevná, že se nedají rozetnout, a existují vazby tak důležité, že se nedají ignorovat.

Na cestě ze sídla Drakeových do jeskyní Isabeauina kmene a do chřtánu nepřítele musí Logan a Isabeau volit mezi svou láskou a prastarou krevní mstou.

První dojmy z obálky:

To na té obálce je chlap nebo ženská? 😀 Ne teď vážně. Na dálku by mě asi moc nezaujala, na to je až moc splývavá. U prvního dílu se mi obálka líbila víc (oh my God!).

Hodnocení obálky:

6 hvezdicek

Co jsem od knihy čekala:

Dobrou upířinu. 🙂

Menší seznámení s knihou:

Krevní msta je druhý díl z šestidílné upíří série Kroniky Drakeových. Na Goodreads se tato série vyznačuje více než 4 hvězdičkovým hodnocením.

O autorce:

alyxandra-harveyAlyxandra Harveyová vystudovala tvůrčí psaní a literaturu na York University v Torontu a její poezii publikovalo už několik časopisů. Žije s manželem a třemi psy ve starobylém viktoriánském domě v kanadské provincii Ontario společně s několika duchy, kteří mají povolení k pobytu pod podmínkou, že se budou chovat slušně a společensky.

Alyxandra miluje středověké oblečení, kdysi uměla zpaměti recitovat celé Tennysonovy básnické sbírky a kdekdo ji obviňuje, že se narodila v nesprávném století. Ona sama s tím souhlasí, až na to, že si nedovede představit život bez tekoucí teplé vody, ženských práv a zmrzliny. A taky zbožňuje skořicové latté, čokoládu, tetování a knihy.

Web: alyxandraharvey.com, www.facebook.com/thedrakechronicles

Proč jsem si knihu vybrala:

Já jsem moc a moc chtěla druhý díl od Drakeů, proto jsem si ji pořídila a už mi hoví u té první. 🙂

Recenze:

V prvním dílu série Srdce v sázce, jsme se seznámili s lidskou dívkou Lucy a upírem Nicholasem Drakem, kteří se z celé duše nenáviděli, ale posléze k sobě našli cestu a stali se z nich partneři. V Krevní mstě se podíváme na zoubek Loganovi Drakeovi (bratrovi Nicholase)  a Isabeau, houndské princezně. Ti co četli první díl jistě vědí, že se tato série věnuje především upírům. Díky Houndům se ovšem také dozvíme něco o kouzlech a magii.

8284617597_ac997b7eb4_z_largePokud upíry nemáte příliš v lásce, řeknu vám na rovinu. Tuto sérii nečtěte a raději se porozhlédněte po andělech, vlkodlacích, nebo třeba čarodějkách. Pokud jich ale stále ještě nemáte, jste tu na správné adrese. Jenže proč si přečíst zrovna Kroniku Drekeových? Pojďme si pár důvodů vypsat…

Co by vás mohlo přesvědčit snad nejvíc, je autorčin čtivý styl. Nejenže píše v 1. osobě, ale také střídá pohledy dvou postav. Ostatně, tato informace je patrná už z prvního dílu série. A pro ty, co nemají rádi Stmívání musím dodat, net tohle nejsou jen další kopie Belly a Edwarda. Na to je  v knize příliš moc akce a příliš moc odvážná hlavní hrdinka, která velmi ráda seká hlavy.

Druhý díl navazuje tam, kde první díl skončil, nemusíte se tedy bát toho, že autorka začíná z jiného soudku. Popravdě řečeno se tento díl ani tak moc neliší od toho prvního, který si zakládal na pomalé rozjížďce a rychlém spádu. Touto taktikou si autorka sice zaručila mou dlouhodobou pozornost, ale na stranu druhou si na svou knihu vlastnoručně nalepila nálepku „nároční čtenáři nesahat“.

large_0Ti, co nemají příliš dobrou paměť asi nebudou zrovna moc nadšení z toho, že se autorka ve svém pokračování moc nepozastavuje nad nějakým vysvětlovaním a jednoduše bez okolků vypráví svůj příběh dál. S ohledem na první díl se vlastně není ani čemu divit – po celou dobu jsme se s upířím životem seznamovali v něm, tak proč teď něco opakovat? Namísto toho se něco můžeme dozvědět o Houndech, ne? 🙂

Kmen Houndů je od obyčejných upírů zcela odlišný, a tak se nemůžeme divit, že nás jejich tradice občas velmi překvapí. Jsou pověstní nejen svou divokostí a výbušností, ale také svými zvláštními tradicemi, kouzly a magií. Ostatně, právě proto jsou to tak dobří bojovníci a právě proto nás Isabeau nikdy nebude nudit.

tumblr_mhxm3pcbno1r1nslwo1_500_largeCo mi na této sérii přijde nejsympatičtější, je popis upírů a jejich životů. Popravdě řečeno je to snad první YA kniha (budiž, hned po Upířích polibcích), kde něco znamená svěcená voda, slunce a kolík. Zastánci modernizací se ale mohou zaradovat nad skutečností, že upíři mohou mít děti, nejen jeden pár tesáků (ano, konečně někdo, komu se vysouvají zuby!) a proměna neprobíhá tak hladce, jak by měla. Velmi často se tak může stát, že ještě než se někdo stane upírem, zemře.

Co mě zklamalo, byla celková předvídatelnost příběhu a poněkud větší klišé, než bych čekala. První díl nebyl perfektní, ale kdyby se mě někdo zeptal na milostnou zápletku, řekla bych mu, že byla popsaná celkem dobře a že se nemusí bát.  Toto tvrzení ale u tohoto dílu už bohužel neplatí. Mám ráda lásku na první pohled, ale aby někdo ze vzájemné sympatie přeskočil rovnou k lásce, to mi hlava nebere. Romantické scény (nebo spíš myšlenky) mi zkrátka a dobře přišly neohrabané. Kdyby autorka dala hlavním hrdinům trochu víc času, rozhodně by příběh vypadal lépe a já bych teď nemusela tvrdit, že se mi první díl líbil víc.

Poučení:

Pomsta není všechno.

Závěr:

Sérii doporučuji především nenáročným čtenářům, kteří ještě stále mají rádi upířiny a berou věci s nadhledem.

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=ByRYR8zGNDE

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Jota

podpis