Co se jinam nevešlo

Paperback nebo pevná vazba?

85c004fdac_82196767_o2

Čím začít? Asi tím, že každý má jinou představu o dobrém držení knihy. Já na tomto místě jsem opravdu náročná a nejspíš i trochu rozmazlená.
Mám radši pevnou vazbu, protože se jen tak nezničí a ještě raději ji mám, když je bez přebalu. Takhle si přebal musím sundávat abych u něj neohnula rohy atd.

Tohle je výhoda paperbacků. Nikdy přebal namají (alespoň jsem nikdy nic takového neviděla), ale za to se lehko zohnou a co pak? Neříkám, že se mi paperbacky hnusí nebo něco takového, ale moc lehko se poškodí – nevýhoda u mladšího bratra, který tak rád šlape po mých knížkách.

Ale je taky pravda, že knížku s pevnou vazbou musím držet oběma rukama, za to paperback zohnu do pozice, která se mi líbí (samozřejmě tak, abych knížku nepoškodila).

U pevné vazby s přebalem je to asi tak nejhorší. Vlastně je to stále častější volba u vydavatelů. Jednou jsem načapala mého bratra, jak se chystá zmuchlat odložený přebal mé knihy na nočním stolku. Asi si dokážete domyslet co jsem mu udělala. Od té doby si všechno snažím schvávat co nejpěčlivěji, ale i tak se někdy stane a bratr si „pohraje“ s mými „knížečkami s malými písmenky a hodně stranami“.

Souhlasím, že ne všichni nemají mladšího bratra a to jim v celku závidím. Mají to o něco málo jednodušší. No každopádně pevná vazba bez přebalu je nejkvalitnější. I když… Někdy se taky může stát, že se kniha začne rozpadat nebo cokoliv jiného. Tady už neplatí, že je nejkvalitnější, ale spíše to, že to nakladatelství odfláklo. Jenže jak jinak si přečíst knížku, že? Už se mi to stalo, ale je zbytečné o tom hovořit.

Pokud bych měla svůj názor srovnat s někým jiným bude to nejspíš moje máma. Je ukázkovým případem naprosté nezávislosti, protože si nikdy nezačala stěžovat na to, že se jí knížka mačká, prohýbá… Tvrdí, že to časem začnou dělat všechny bez ohledu na to, jestli mají pevnou vazbu nebo měkkou.

fac8942f74_82646308_o

Čím jsem vážně opovrhovala, bylo mít některé knížky ze série v měkké vazbě a potom v tvrdé. Nesnášela jsem to. A víte co? Už to trochu pominulo. Školu noci jsem si koupila jako komplet v boxu a to je zrovna měkká vazba. A další díly jsou v tvrdé vazbě… Ono jde o to nebát se to zkusit a klidně i se zaťatými zuby a nehty vzít knížku a číst. Potom už na to i zapomínám a beru to skoro jako normální věc. Hrozně mi vadí mít na sobě takové chyby a nejradši bych se zahrabala do země při pomyšlení, jakými hloupostmi se zaobírám. Ale už to tak prostě je.

Tady je to shrnuto a podtrženo:

Výhody pevné vazby:

 • Je odolnější než měkká vazba
 • Je na ni hezký pohled

Nevýhody pevné vazby:

 • Musí se držet oběma rukama
 • Je těžší
 • Je dražší

 

Výhody pevné vazby s přebalem:

 • Většinou jsou na ní hezčí obrázky, než na obyčejné tvrdé vazbě

Nevýhody pevné vazby s přebalem:

 • Přebal se mačká při delším držení knihy
 • Po odložení přebalu se na něj snadno zapomene a už máme knížku, tak jak ji nakladatelství stvořilo (to se mi naštěstí nikdy nestalo)

 

Výhody měkké vazby:

 • Snadno se vytvaruje do jaké pozice je potřeba
 • Může se držet jednou rukou
 • Je lehčí
 • Je levnější

Nevýhody měkké vazby:

 • Snadno se pomačká/zničí

 

Závěr: Nikdy nechtějte mladšího brášku, psa, kočku či cokoliv jiného – jakmile uvidí knížku, ihned se na ni vrhnou.