Knižní recenze

RC Review: Rozpolcení

748t1_rozpolceni_300

Název: Rozpolcení / Torn

Autorka: Amanda Hocking

Série: Trylle / Trylle

Díl: 2.

Počet stran: 335

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná

Děj:

Když Wendy Everlyová objeví pravdu o svém původu, dojde jí, že její život už nikdy nebude takový jako předtím. Stále však přicházejí nová a nová překvapení.

Dozvídá se, že její spojení s Vittrou je velice úzké, užší než si kdy dokázala představit, a že Vittra se nezastaví před ničím, aby ji získala na svou stranu. Pokud Wendy dokáže ovládnout své schopnosti a pokud se provdá za stejně mocného Trylla, jako je ona sama, bude mít moc ochránit Trylly před válkou s Vittrou. To pro ni však znamená, že se musí navždy vzdát Finna, svého milovaného ochránce, a že musí zapomenout i na Lokiho, okouzlujícího markýze z Vittry.

Je rozpolcená mezi svými vlastními touhami a potřebami lidu, mezi láskou a povinností. Wendy se musí rozhodnout, kterou cestou se vydá. Pokud se rozhodne špatně, může ztratit vše a každého, na kom jí záleží, v obou jejích světech.

Obětuje Wendy pravou lásku pro záchranu přátel?

První dojmy z obálky:

Ano! Miluju modrou! Obzvlášť na téhle obálce! Tentokrát nemůžu říct ani ň. Obálka se prostě povedla. 🙂

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

Co jsem od knihy čekala:

Rozhodně ne míň než od prvního dílu.

Menší seznámení s knihou:

Série dokáže zaujmout především zevnějškem a to naprosto úžasnými obálkami, nebo skvělým BookTrailerem. Ovšem, po přečtení zjistíte, že nejen zevnějšek série je dechberoucí. Ostatně, právě proto se stala bestsellerem. 🙂

O autorce:

amanda_hocking_libraryAmanda Hocking se žije v Minnesotě, píše především YA paranormální romance a městské fantasy. Její série The My Blood Approves je o upírech v Minneapolis. Také napsala trilogii o Tryllech. Její poslední knihou je Hollowland – zombie urban fantasy popsána jako dystopie. Není jen autorkou, ale také kytaristkou ve skupině Fraggin Aardvarks.

Její blog můžete najít na adrese: amandahocking.blogspot.cz

 

 

Proč jsem si knihu vybrala:

Protože první díl se mi líbil víc než bych kdy čekala.

Recenze:

inscNa pokračování Dědičky jsem byla natěšená jako blecha, protože první díl byl přinejmenším skvělý. A musím říct, že ani Rozpolcení není zrovna ten typ podřadné literatury. Ovšem, hlavní důvod proč čtete mou recenzi je, abyste se dozvěděli, jestli byl druhý díl lepší nebo horší než ten první. Anebo se seznámili s tím, co je vlastně tahle série vlastně vůbec zač. Dovolte mi na vaše otázky odpovědět.

V prvním dílu trilogie Trylle jsme se dozvěděli, že hlavní hrdinka Wendy není tak úplně člověk, ale je troll. Ne, není to ta obluda, která by vás chtěla sežrat, ale charismatická bytost podobná lidem s neobyčejnými schopnostmi, neobyčejnou kulturou a tradicemi. A právě tradice hrají nyní v životě Wendy velkou roli.

inscxPrvní díl byl skvěle napsaný i vymyšlený, byl originální, dechberoucí, ale především jste od něj nemohli odtrhnout oči. Druhý díl je mu velmi podobný a jde v jeho stopách. Autorka nepovolila ve stejném stylu, ani stejném množství dobrodružství, překvapení, nebo romantiky. Bohužel ani nepovolila ve stejném množství frustrace. Krom toho nám autorka vystavuje na odiv další posavy. Potěšilo mě, že se autorka nespoléhá na popularitu prvního dílu, ale pokračování hodlá nastartovat i něčím novým. A právě na to se hodlám v recenzi především zaměřit.

První změna probíhá hned na začátku. Wendy je unesena a právě teď sedí v kobce. Za okamžik se dozví, že Vittra není pouze její úhlavní nepřítel, ale něco mnohem, mnohem víc. Bohužel jí ale toto zjištění nepřináší úlevu, ba naopak. Znamená to, že Vittře bude muset věnovat mnohem více svých myšlenek a času. A pro čtenáře to znamená, že se může těšit na trochu nový pohled na druhé trollí království i na jejich obyvatele. A tak se například dozvídáme, že opravdoví a šerední trollové opravdu existují a ke své existenci potřebují pouze dva příslušníky Vittry (víte, co tím myslím, že ano?).

insDalší změnou jsou hlavní hrdinové. V našem případě spíš hlavní hrdina. Pokud jste četli první díl i s bonusovou povídkou na konci, víte, kdo je Loki. Mohu vás ujistit, že jeho přítomnost není náhodná a nebude se zakládat pouze na vztahu vězeň (Wendy) -> bachař (Loki). Ano, ano. Přesně tak. Máme tu další milostný trojúhelník! Máte toho plné zuby, nebo naopak tyto trojúhelníky milujete? Na tom nezáleží. Faktem je, že se nebudete moci rozhodnout komu fandit. Finn je okouzlující a plně zapálený pro věc, ochotný se vzdát všeho jen proto aby splnil své povinnosti. Loki… To je trochu odlišná kategorie, kterou budete muset prozkoumat především v knize, mohu vám ale prozradit, že není tak upnutý jako Finn, rád vtipkuje a své povinnosti nebere tak vážně. Právě proto nebudete vědet koho nebo co si zvolit. Faktem ale zůstává, že musíte brát ohledy na oba dva ať už chcete nebo ne. A nepopiratelnou skutečností je, že budete stejně rozpolceni jako Wendy, která se má rozhodovat nejen mezi muži které miluje, ale i mezi povinností a láskou, dobrem a zlem, nebo také mezi matkou a otcem. Těžko říct, jestli teď spoileruji, ale myslím, že jsem vám příliš nenapověděla, když jsem děj knihy popsala jen těmito slovy.

Co musím říct, je, že nezáleží na tom kolikátý díl z této série čtete, Amanda Hocking ví, jak čtenáře upoutat, proto se není rozhodně čeho obávat, pokud jde o druhý díl. A pokud jste ještě nečetli nic z této série, myslím, že vám ani nemusím říkat, jak skvěle popisuje život novodobých trollů, ani jak se skvěle čte. A rozhodně vás už určitě nemusím nabádat, abyste si knihy pečetli.

PS.: Jsem team Finn 😉

Poučení:

Někdy je důležité se rozhodovat nejen rozumem, ale i srdcem.

Závěr:

Druhý díl je stejně dobrý jako ten první. Sérii bych doporučila čtenářům, kteří mají rádi originalitu a především YA literaturu. Je jedno, jestli jste spíš odrostlejší, nebo naopak mladší. Tryllové jsou pro každý věk. 😉

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=yqf-XKQdWPE

httpv://www.youtube.com/watch?v=OO8LsDmw2_I

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fortuna Libri

podpis