Knižní recenze

RC Review: Polibek pro Annu

aae0f7db56_87600991_o2Název: Polibek pro Annu / Anna and the French Kiss

Autorka: Stephanie Perkins

Počet stran: 331

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2012

Vazba: Pevná

Děj:

Sedmnáctiletá Anna Oliphantová má odjet do Francie. Bohužel ne na dovolenou, ale na roční studium s tím, že o Francii vlastně neví zhola nic a Francozština není zrovna její nejsilnější stránka. Proto není divu, že je na své rodiče naštvaná. Ovšem, je tu i pár kladných stránek… A zrovna ta tlustě nadepsaná se jmenuje Étienne St. Clair, její nový spolužák, který se od všech ostatních kluků liší. Skončí Annin příběh tak, jak by správně v romantické Paříži skončit měl, nebo to bude právě naopak?

První dojmy z obálky:

Myslím, že jsem tak hezkou obálku ještě neviděla. Vy snad ano? Už když jsem ji viděla v originále na GR, pomyslela jsem si, že takovou přesně chci, aby měla v ČR. Mé přání se bohudík splnilo.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek
Co jsem od knihy čekala:

Něco co mi vytře zrak, něco o čem budu po přečtení neustále přemýšlet, něco jedinečného, něco originálního… Těch věcí je spoustu. 🙂

Menší seznámení s knihou:

Polibek pro Annu je jedním z mezinárodních bestsellerů. Je to román, který uchvátil spoustu dívek – na Goodreads ji 50% čtenářů (17 695) ohodnotilo.

O autorce:

stephanie-perkins-credit-deStephanie Perkins je autorka románů pro dospívající (a pro dospělé, kteří se nebojí přiznat, že dospívající knihy jsou úžasné).

Narodila se v Jižní Karolíně, vyrůstala v Arizoně, kde navštěvovala univerzitu v San Francisku a Atlantě a nyní žije v horách Severní Karolíny uprostřed vodopádů a divokých borůvek. Žije s manželem Jarrodem a kočkami. Každý pokoj v jejich domě je vymalován jinou barvou duhy. Své dny tráví čtením a psaním.

Vždycky milovala vyprávění příběhů, ale trvalo roky, než se začala snažit, aby to bylo její živobytí.

Více informací na: http://naturalartificial.blogspot.cz/

Proč jsem si knihu vybrala:

Protože jsem ji viděla už v originále na GR, když vlna blogerů přídávala statusy, kde se zaobírali touto knihou. A já se rozhodla, že už jen kvůli obálce budu doufat, že ji v Češtině někdo vydá. A to se taky stalo. 🙂

Recenze:

13249cb19e93b26cbfe0925ca492c585_largeKdyž mi kniha přistála na stole ještě pořád zabalená v papírové obálce, myslím, že byste v tu chvíli těžko hledali šťastnějšího člověka, než jsem byla já. A když z ní vykoukla tato kniha – Polibek pro Annu -, nebyla jsem schopna jediného slova. Doslova. A to jen z „hloupé“ obálky. Poté, když jsem ji začala číst, nebyla jsem schopna rozumného uvažování. Opět doslova. Právě to byl pro mě smrtelný ortel, protože jsem se měla učit (naštěstí jsem měla kliku). Polibek pro Annu na vás zapůsobí už jen úvodními větami –  tedy alespoň na mě tak zapůsobil (a co tak čtu recenze, na ostatní blogerky taky).

Kniha je napsána tak mile, až jsem měla úsměv od ucha k uchu ještě pár hodin po přečtení (oblíbené hlášky mám v mysli doteď). V knize je trochu víc úvah a popisů, než přímé řeči, ale co je její hlavní zvláštností, je napsána trochu nespisovně. Na začátku jsem měla trochu tik v oku z obav, že mé konečné dojmy budou podobné těm z knihy Čísla (ano, ta kniha na mě zanechala nesmazatelné stopy a bohužel ne dobré), ale bohudík tomu tak nebylo. Jelikož autorka moc dobře věděla, co je to úměrná míra, dokázala jsem tuto skutečnost po pár stranách nevnímat. Což mě přivádí k myšlence, jak vlastně vypadá nespisovná angličtina… Asi si půjdu zagůglit… Ale to už utíkám od tématu.

„Jak je možný, že jsem nikdy předtím neměla takovejhle sendvič?“
„Mmmf grmfa mrfa.“ Což, jak předpokládám, znamená něco jako: „Protože americký jídlo stojí za prd.“
„Mmmf mrga grmfa mmrg.“ Což znamená: „Jo, ale naše burgery jsou dost dobrý.“

Polibek pro Annu skýtá vše, co by měl dívčí román obsahovat. Během čtení budete smutní, naštvaní, šťastní, rozesmátí i překvapení. Právě to je zásadní kouzlo knihy – vyvolá ve vás emoce jako žádný jiná a právě to ji činí originální. Upřímně řečeno, kdybych si měla vybrat autora, se kterým bych se mohla setkat, na předních příčkách by byla Stephanie. Z jejího stylu je, cítit radost ze života a především to, že knihu píše pro radost ostatních a ne pro peníze, jak tomu dnes velmi často bývá (bohužel).

anna_and_the_french_kiss___anna_by_leabharlann-d4u5esbČím mě poslední dobou dívčí romány velmi překvapují, je skutečnost, že umí člověka vyvést z míry jako kdejaká detektivka (aneb vše vysvětlující animace). A Polibek pro Annu není výjimkou. Kniha je plná zvratů, a tak se ani náročné čtenářky nemusí obávat, že by knihu odložily kvůli nedostatečnému spádu děje.

Někomu dělá problém se sžít s hlavní postavou, protože přemýšlí naprosto iracionálně a její jednání se podobá bláznovi na útěku. Anna taková není. Nevím, jak to vnímaly ostatní čtenářky, ale já sama za sebe můžu říct, že Anniny reakce by byly do detailu stejné těm mým, kdybych byla vystavována podobným situacím.  Anna prostě není ten typ hlavní hrdinky, která vás nudí, popřípadě štve. A já si myslím, že i to knize přidává na vlastním kouzlu.

„V Paříži seš už celej tejden a ještě jsi neviděla město? Ani jeho část?“
„Minulej víkend jsem se byla projít s našima. Viděla jsem Eiffelovku.“
„S rodiči, skvělé. A jaké máš plány na dnešní večer? Snad praní prádla? Drhnutí sprchy?“
„Hele. Drhnutí se nesmí podceňovat.“

602794_453613181373092_704321279_n_largeAle já vím, že nejvíc ze všeho vás zajímá vztah Anny a Étienna. Co můžu prozradit, je to, že tento vztah vás nikdy nebude nudit a je vážně skvěle popsaný. A tím míním především Étienna, který je víc než dokonalý. Ti kdo knihu četli, jistě ví, co tím myslím. Takže pokud se obáváte nedostatku romantiky, nebo nedostatečného charisma Étienna, tento typ strachu je opravdu zbytečný. I když zcela upřímně, kdo by o tom vůbec pochybovat mohl?

Jediné, co mě naštvalo, byl konec knihy. Vážně je to novela? Vážně?! Nemůže být ještě nějaké pokračování? Já vím, kniha by byla víceméně  o ničem, ale zjištění, že tak dobrá kniha nemá pokračování, je srdcervoucí. Upřímně doufám, že budete dostatečně odolné na to, abyste se z této skutečnosti po přečtení knihy nesesypaly. Útěchou nám ale mohou být další knihy z dílny autorky jako je třeba Lola and the Boy Next Door – tento rok by kniha měla vyjít u Cooboo. A já myslím, že nebudu sama, když řeknu, že se na ni opravdu těším. A to jen zásluhou Anny.

Poučení:

Všechno zlé je k něčemu dobré.

Závěr:

Knihu by si měla přečíst každá dívka / žena, protože Polibek pro Annu obsahuje vše, co by dívčí román obsahovat měl. Vyvolává bouřlivé emoce, překvapuje svými zvraty a uchvacuje svými postavami. Právě proto zaujme i ty náročnější čtenářky.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství LIVRO.cz – knihu si můžete zakoupit zde

podpis