Knižní recenze

RC Review: Finále

930a6f07df_89972904_o2

Název: Finále / Finale

Autorka: Becca Fitzpatrick

Série: Zavržený / Hush, Hush

Díl: 4.

Počet stran: 438

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2012

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Nora má vést armádu. Armádu Nefilim. Složila přísahu, a pokud ji nedodrží, zemře ona i její matka. Nikdo ale neřekl k čemu ji má vést. K vítězství? Nebo k prohře? A navíc je zde prosba archandělů, aby válku mezi padlými anděly a Nefilim zastavila. Chce ji Nora ale vůbec zastavit? Chce, aby padlí andělé dál napadali Nefilim a nutili je přísahat jim věčnost? Chce totéž pro sebe?

První dojmy z obálky:

Obálky této série jsou jedny z nejlepších, co znám. Nemám absolutně žádné výtky. Obálka je opravdu nádherná. I když… No, Patch na mě působí tak nějak divně… V těch džínech vypadá tak nějak… já nevím… napnutě? Prostě to nepůsobí dobře v porovnání s Norou, která má absolutně úžasné šaty.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

Co jsem od knihy čekala:

Velkolepé finále!

Menší seznámení s knihou:

Finále je čtvrtý a poslední díl ze série Zavržený, která si získala první příčky s titulem bestseller. Chystá se i její filmové zpracování – práva jsou prodána LD Entertainment a scénář má psát Patrick Sean Smith.

beccafitzpatrick1gray

 

O autorce:

Becca Fitzpatrick se ságou Zavržený, Crescendo, Ticho a Finále dostala mezi nejprodávanější spisovatelky v USA i jinde ve světě. Vystudovala zdravotnictví, ale tento obor brzy opustila a začala se věnovat psaní. Mezi její záliby patří běhání, slídění ve výprodeji po botách, nebo sledování detektivních filmů v televizi. Žije v Coloradu se svou rodinou.

Více informací na: beccafitzpatrick.com

Proč jsem si knihu vybrala:

Mám první, druhý i třetí díl, takže asi proto.

Recenze:

423656_419475858099435_1488488253_n_largeKdyž mi kniha přistála na stole, mrzutě jsem si uvědomila, že je to už poslední díl série Zavrženého. A já nevím, jak vy, ale i když mě vlastně strašně moc mrzí, že je tomu všemu konec, jsem za to i ráda. Z knihovny na mě koukají všechny čtyři díly na jedné hromádce a mým názorem je, že to působí divně. Becca měla napsat trilogii tak, jak to na začátku slíbila a ne se bezhlavě hnát za penězi s tím, že to o jeden díl prodlouží. Takhle je Ticho i Finále horší než Zavržený s Crescendem. První díl byl bezkonkurenčně nejlepší. A možná by bylo i dobré utnout děj už tam, ale stále by zde zůstala otázka… SPOILER!!! Co teď, když Patch nic necítí? KONEC SPOILERU Proto jsem ráda za to, že Becca pokračovala, ale pořád si stojím za tím, že Ticho mělo být posledním dílem série. Becca mi tím zkazila požitek a to se nedělá. Ale teď už k samotné recenzi, která bude pravděpodobně extrémně kritická a konečnému hodnocení, které bude extrémně kladné, protože je to prostě Zavržený.

Po tu dobu, co jsem knihu četla, jsem byla smířená s tím, že pokud bude mít kniha alespoň dobrý závěr, dám jí plný počet hvězdiček. To se bohudík stalo, a tak jsem nemusela dlouho přemýšlet, jak ji budu hodnotit. V průběhu knihy to ale vypadalo úplně jinak. Štvala mě Nora. Štvala mě její kamarádka Vee. A dokonce mě štval i Patch /přiznává velice neochotně/. Bylo až neuvěřitelné, jak moc mě hlavní hrdinka rozčilovala a jak moc se mi dokázala zprotivit. Becca z ní udělala trosku ujíždějící na drogách. A to myslím vážně a doslova. Tohle bylo na knize snad to nejhorší. Nora je ta silná a ta hodná a tohle se prostě nikdy nemělo stát.

„Chci se vedle tebe každé ráno probouzet
a každý večer vedle tebe usínat.“

Co mi vadilo dál, bylo, že kniha i když se četla opravdu lehce, nebyla už napsaná tak procítěně jako první díl. Od Finále jsem čekala, že nebude takové jako Ticho, ale bude se přinejmenším podobat Zavrženému. Bohužel to bylo ještě o něco horší. Když ale knihu nebudu srovnávat s prvním dílem, snad vás uklidní, že je napsaná tak, že se čte jedním dechem a vůbec lépe než ostatní knihy.

tumblr_mgxdgbv35m1ru3w90o1_500_largeKdyž pominu Nořinu závislost a zaměřím se na celou dějovou linii, myslím, že autorka nám čtenářům přichystala pořádná překvapení a nečekané zvraty. Jistě, věděla jsem, jak to skončí, protože Becca nevypadá jako někdo, kdo by se vyžíval ve smutných koncích, ale překvapilo mě, že autorka v jednu chvíli majestátně podala naservírované na talíři takové překvapení, že jsem opravdu uvěřila té beznaději, která Noru začala obklopovat. To, že Becca umí překvapit, jí neupřu. Ať už v dobrém nebo zlém. Tímto dílem mě překvapila opravdu hodně. Obzvlášť tím koncem, kdy jsem byla napjatá a křečovitě jsem svírala knížku. Bála jsem se totiž o život jednoho hrdiny, kterého jsem si v průběhu série stihla oblíbit natolik, že jsem nechtěla, aby zemřel.

„V těch šatech jsi úchvatný,“ řekla jsem uznale.
„Ne, andílku.“ Sklonil se a jemně mě kousl do ucha.
„Úchvatný jsem i bez šatů.“

Bližší info, jak budete reagovat na tuto větu, jakmile si ji přečtete v knize.

tumblr_mgb2uoujs01s2j0vpo1_500_largePočkat, neříkala jsem náhodou, že Becca není ten typ člověka, který by se vyžíval ve smutných koncích? Ach ano, říkala. Ona to vlastně není úplně pravda… Konec sice šťastný bude, ale ne pro všechny. Ale myslím, že jsem za to svým způsobem i ráda – kniha vypadá realističtěji a alespoň nereptám nad tím, že všichni opět šťastně vyvázli a všechno je v pohodě. Tohle je ta kladná stránka na tom, když se někomu něco stane. Aneb grandiózní mód Suzanne Collins aktivován.

Nakonec bych chtěla říct, že knihy Beccy Fitzptrickové budu i nadále vyhledávat, protože to, jak píše je prostě úžasné a i když v této knize nepsala příliš procítěně, byl tam znát její styl. A to hodně přímé řěči, která plyne neuvěřitelným tempem a vtáhne vás do děje. Tato série se mi vryje do paměti tak jako knihy Suzanne Collins, Stephenie Meyer nebo Richelle Mead. A to je na tom to nejdůležitější, ne?

Poučení:

Vždy je nějaká cesta ven.

Závěr:

Sérii Zavržený doporučuji naprosto všem. A to přinejmenším první díl, kterému nemohu absolutně nic vytknout. Pokud by to byla vaše první série o andělech, tím lépe. Je to snad to nejlepší, co jsem o nich četla. A navíc je to jedna z velmi mála knih, která upřednostňuje přímou řeč před úvahami a zdlouhavými popisy. Myslím, že je to uvolňující změna oproti ostatním knihám. Proto neváhejte a sérii si přečtěte. Jestli máte v místě bydliště alespoň trochu dobrou knihovnu, nebo knihkupectví, měli by ji mít v regálech.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=TQONgLZFagQ

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Egmont

podpis