Knižní recenze

RC Review: Jméno hvězdy

p1050725-kopie

Název: Jméno hvězdy / The name of the Star

Autorka: Maureen Johnson

Série: Stíny Londýna / Shades of London

Díl: 1.

Počet stran: 324

Nakladatelství: Levné knihy

Rok vydání: 2012

Vazba: Měkká

Děj:

Rory přijíždí do Londýna, aby začala studovat na prestižní škole – a to po dobu jednoho roku. Bohužel pro ni ale její pobyt nebude jen o tom, jak zvládnout následující písemku, ale spíš o tom, jak přežít. A to doslova. Jack Rozparovač se vrátil s plnou parádou a jeho útoky začínají nanovo. Na stejných místech, stejným způsobem. A co je na tom to nejstrašnější, záznamy z kamner ukazují pouze vraždu, ale ne vraha. Má to snad něco společného s ní?

První dojmy z obálky:

Já tak trochu ani nevím, co mám na obálku říct. Možná jen to, že by mě moc nezaujala, kdybych nevěděla o čem kniha je, bohužel ale stejně tak i originální obálka, která je na tom o něco lépe, přesto by se ale nedalo říct, že by byla něčím jedinečná.

Hodnocení obálky:

5 hvezdicek

Co jsem od knihy čekala:

Horor bez nadpřirozených prvků, který mě vyděsí natolik, že si ohryžu všechny nehty.

Menší seznámení s knihou:

Jméno hvězdy je moderní zpracování Jacka rozparovače naservírované jako YA román s detektivními a nadpřirozenými prvky. Zaujme především svou promyšleností a logikou.

Maureen Johnson

 

O autorce:

Maureen už od útlého věku věděla, že by se chtěla stát spisovatelkou. Chodila na dívčí katolickou školu a dostala diplom na Delawareské univerzitě. Studovala kreativní psaní. Teď žije a píše v New York City.

Mnoho jejích příběhů je založeno na skutečnosti – Maureen to všechno jen přesunula do Evropy.

Více informací na: maureenjohnsonbooks.com

Proč jsem si knihu vybrala:

Protože je to YA román o kterém jsem se domnívala, že se bude jistě dobře číst. A taky že se opravdu četl sám.

Recenze:

300full_largeJá nevím jak vy, ale z oficiální anotace, kterou jsem četla snad tisíckrát, protože blogeři na tuto knihu velmi upozorňovali, jsem vyčetla jen to, že to bude něco na způsob Jacka Rozparovače. Ale jelikož se o ní na Facebooku neustále někdo zmiňoval, rozhodla jsem se ji přečíst i přestože z prvního pohledu vypadá jako horor bez nadpřirozených prvků. Ovšem, YA knihy jsou chytlavé a proč by se jim říkalo knihy pro mladé (to je extrémně divný překlad), kdyby to byly nějaké krváky po kterých nemůžete spát? Prostě jsem si ji přečetla a tečka. Jdeme na klady a zápory.

Na začátku jsem se klepala strachy v domění, že tato kniha bude děsivější víc než si myslím. Bohudík tomu tak nebylo. Kniha spíše založena na detektivní bázi s nadpřirozenými prvky. Ano, ano. NEČEKEJTE OBYČEJNÝ PŘÍBĚH BEZ NADPŘIROZENA. Protože nadpřirozena je tu celkem dost. A to je první téma, kterému bych se chtěla věnovat.

„Šel z něj strach.“
„Mohla byste to upřesnit?“
„Prostě… Prostě z něj šel strach.“

Nadpřirozeno v této knize (ach, je tak těžké nespoilerovat) není ani tak docela originální, jako spíš dobře popsané. Právě toto je silná stránka autorky. Umí skvěle popisovat děj a po několika desítkách stran vás prostě a jednoduše vtáhne do děje. Může mi ale někdo vysvětlit, proč mám dojem, že minulé povolání Maureen bylo v okruhu policie přímo u případu Jacka Rozparovače? Jistě, je to iracionální, když Jack Rozparovač řádil v 19. století, ale kdyžty vraždy a celé to vyšetřování okolo je tak dobře popsané, že autorka prostě musela něco vyšetřovat. A je jedno, jestli to byl případ Jacka, nebo někoho úplně jiného. Její popis detektivního vyšetřování je prostě úžasný. A to nepočítám to, jak skvěle dokázala poskládat všechny kousku puzzle dohromady, aniž by poškodila jakoukoli dějovou linku. A toho si na detektivních příbězích cením. Vy snad ne? 🙂

victorian_art_grimshaw_john_atkinson_largeJako negativum bych považovala nevýrazné postavy. Ničím zvláštním zvlášť nevynikají a nemůže se vám stát, že by vás zaujaly natolik, aby se staly vašimi oblíbenými. Maureen se prostě zaměřila hlavně na popis detektivního vyšetřování a podobných prvků, ale opomněla se trochu víc věnovat hlavní hrdince a vůbec i ostatním postavám. Zdálo se mi, jako by si prostě řekla, že je podá jako vesměs stejné postavy a to bez jakýchkoliv zvláštností a povahových rysů, které by měly mít všechny postavy. A to jen proto, aby popsala to, co popsat chtěla – návrat Jacka Rozparovače. Já vím, že to až moc přeháním a postavy v knize se od sebe samozřejmě liší, ale mě vážně mrzí, že takto zanedbala mnoho aspektů knihy, když mohla něco alespoň ještě trochu vypilovat a pozvednout příběh tak o nejméně dvě příčky nahoru.

„Každý se bojí. Jediný chlap, a vyděsil celý Londýn.“

tumblr_lzgszddp5r1r6wq0jo1_500_largeCo mi nechalo pusu dokořán (a to bohužel nemyslím v dobrém) je vztah Rory s Jeromem. Maureen, my teenageři nejsme založeni jen na jediném slovíčku. Láska teenagerů není založena na posteli. Tedy většinou – ale tak to ostatně probíhá i u dospělých jedinců. Tohle byl snad nejhůř popsaný vztah mezi dvěma lidmi, který jsem kdy viděla. Myslím, že by bylo lepší, kdyby se v knize vůbec neobjevoval, akorát mi ta chladnokrevnost citů pokazila dobré mínění a hlavních hrdinech. Vážně je to škoda – kdyby si Maureen dala víc práce s popisováním citů a neudělala z romance pouze spleť něčeho, čemu se prostě nedá říkat vztah.

Poučení:

Minulost je někdy nebezpečnější víc než se zdá.

Závěr:

Přestože by se dalo říct, že má recenze byla značně negativní, knihu bych vám doporučila přečíst. Navíc Levné knihy mají knihy opravdu levné a já myslím, že tato kniha rozhodně za tu cenu stojí. Proto pokud váháte, prostě běžte do knihkupectví a kupte si ji. Je to jadna z těch knih, kterou jistě nepohrdnete.

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=dMXtrGNN9rw

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Levné knihy

podpis