Knižní recenze

RC Review: Unika – Plamen života

495444

Název: Unika – Plamen života / Unika. La Fiamma della Vita

Autorka: E. J. Allibis

Série: Unika / Unika

Díl: 1.

Počet stran: 424

Nakladatelství: Zoner Press

Rok vydání: 2012

Vazba: Měkká

Děj:

Snad každý ví, kdo je to anděl. A snad každému se někdy stalo něco, co nedokáže vysvětlit. Právě to mají na svědomí andělé, kteří nás chrání a mnohdy i rozhodují o našich osudech. Andělé ale nejsou tak harmoničtí a plní klidu, jak se zdají být. Mezi sebou mají zrádce, který si chce podrobit nejen je, ale celý svět. Již brzy zahájí útok. To by tu ovšem neměla být trojice teenagerů a jejich profesor, kteří poněkud změní běh událostí. Avšak ne všichni jsou lidé…

První dojmy z obálky:

Rozhodně pasuje k tématu, obzvlášť se mi líbí ta tématika ohně. Vhodné by bylo i poznamenat, že uvnitř knihy je i mapka Sefiry. A ještě vhodnější by bylo pochválit celkový design knihy. Konce některých kapitol jsou označeny takovým kruhovým ornamentem (nevím, jak to přesněji popsat) a k tomu je každá strana ozdobena i andělskými křídly – dole na čísle stránky. A k tomu ještě chci dodat, že jsou stránky pevnější než u jiných knih, což je jednoznačně dobře, alespoň vím, že Zoner Press nešetří na tenkém papíru, který se snadno roztrhne.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

Co jsem od knihy čekala:

Nadprůměrně dobrou knihu o andělech, přinejhorším průměrnou.

Menší seznámení s knihou:

Unika – Plamen života je ten typ knihy, která není moc známá, přesto by si ale zasloužila přinejmenším povědomí, že existuje. Unika má svůj vlastní svět, který je bravurně popsán. Právě opisy jsou autorčina specialita a fanoušci Eragona by to mohli ocenit.

O autorce:

Za 1. Nevím proč všichni v ČR uváději, že je to autor, když v knize Unika je na konci poděkování, kde je jasně řečeno, že je to žena a za 2. O této autorce jsem bohužel nenašla žádné specifické info… A překládat její italské stránky je bohužel nad mé síly.

Její stránky můžete najít na adrese http://www.unikaonline.com/

Proč jsem si knihu vybrala:

Kvůli skvělé anotaci. Vážně mě navnadila a k tomu jsem si řekla, že jsem dlouho nic nečetla o andělech. Tohle byla skvělá příležitost jak to napravit, a tak mi teď trůní v knihovničce.

Recenze:

fche108_grande_largeMé pocity, když jsem knihu začínala číst byly značně smíšené. Vlastně byly popravdě takové, že kniha není nijak zvlášť poutavá. Nevím proč, ale prvních sto stran jsem se musela prokousávat, až jsem to nakonec po týdnu urputného boje vzdala a odložila ji. Já vím, měla jsem to zkoušet dál, ale prostě to nějak nešlo. Za pár dnů jsem to zkusila znovu a začala číst. Po hodině čtení jsem se do knihy konečně vžila. Ale jelikož byla pěkně tlustá a škola mi nakládala úkolů víc, než se dalo zvládat, četla jsem ji zhruba měsíc. Platí zde ale fakt, že kniha vydá alespoň stránkami za dvě. Proto si na její přečtení vyhraďte trochu delší dobu, než na jiné.

„Uniko…“
„Copak…“
„Musíme si spolu promluvit. Co nejdříve.“
„Dobře, hned za tebou přiletím.“

V čem autorka excelovala, byly opisy. Opisy krajiny, boje a čehokoliv jiného – při tom všem bylo vidět, jak moc si to autorka užívá. Bohužel, já si to zase tolik neužívala. Nerada to říkám, ale stylem psaní se hodně podobala Paolinimu s Eragonem. Pro většinu čtenářů je to výhoda, ale jestli jste četli mou recenzi na Eragona, víte, že mi to činilo potíže a špatně se mi kniha četla. Jak už jsem psala, prvních sto stran to byl přímo horor. Pak se to zlepšílo a já si mohla alespoň trochu oddychnout, že se neukoušu nudou. Právě proto musím srazit trochu bodů na hodnocení.

glow_in_the_dark_poster-p228094184939866593qzz0_400_largeCo se týče některých postav, občas mi přišly značně… přihlouplé. Některé primitivní věci nedokázali ani odtušit. Občas jsem se plácla do čela nad jejich hloupostí. Co se týče ale charakteru obecně, sympatií a jiných vlastností, nemohu si stěžovat. Postavy nebyly toho typu, že by vás znechutily svými nedostatky, naopak, soucítila jsem s nimi. Právě tato skutečnost příběhu dodala na čtivosti, i když ta byla přesto nedostačující.

Abych vás trochu seznámila s tou partičkou, o které se mluví v anotaci, jedná se o skupinku tří teenagerů. Já osobně jsem si při čtení anotace pomyslela, že půjde nejspíš o nějakou početnější skupinu, kterou tvoří pět až šest členů, ale opravdu jsem nečekala, že půjde jen o tři. Jsou v ní dva chlapci a jedna dívka. Řekla bych, že tito teenageři si jsou celkem dost podobní. Zejména Eve a Zack – své nadšení pro hudbu mají společné.

„Všechno je v citech. Emocích. Nic jiného než emoce není.“

– E. J. Allibis

Líbilo se mi, že příběh byl plný zvratů a originálních prvků. Děj byl jednoznačně skvělý a kdyby se příběh lépe podal a autorka ty opisy omezila,četl by se jedna báseň. Vážně, kdyby byla lépe opracovaná, ohodnotila bych ji mnohem kladněji. Čtivost je jediné mínus, které knize musím přiřadit.

img1486997987_largeCo jsem se tak dívala u ostatních recenzí se objevovala přinejmenším malá zmínka o tom, že je kniha úžasně přeložená. Já se k ostatním s nadšením přidám, protože překladatelka si slovy vyhrála vskutku bravurně. A nejlepší na tom je, že to ani nebylo přeloženo z angličtiny, ale z italštiny. A to je přinejmenším obdivuhodné.

Tuto informaci, nebo sdělení (nevím, jak to mám nazvat) jsem sice měla zmínit již na začátku, ale myslím, že tuto knihu mnoho z vás ani nezná. Proč to píšu? Protože byste se měli porozhlédnout na Zoner Pressu. A obzvlášť ti, co mají rádi fantasy. V tomto nakladatelství, je spousta skrytých perel. Například taková Zaklínačka, kterou jsem recenzovala určitě také nezná příliš mnoho čtenářů a zasloužila by si mnohem víc pozornosti. Zoner Press je značně nedoceňovaný a já nevím jak vy, ale rozhodně se ještě v nabídce porozhlédnu, protože třeba takový Pád Vážky, Štvanice – Ďáblova horda, nebo Světová válka Z – Historie světové války se zombie si jistě zaslouží vaši pozornost.

Poučení:

Pod kamenem se vždy skrývá drahokam, je jen třeba ho objevit.

Závěr:

Kniha byla takový průměr. Řekla bych, že za přečtení stojí, ale příliš se vám do paměti nazaryje, což je velká škoda, protože by jen stačilo příběh víc osekat o ty opisy. Knihu bych doporučila těm, co mají rádi fantasy a to spíš to klasické, zejména kvůli opisům.

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=3j83YV7ByCk

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Zoner Press

podpis