Knižní recenze

RC Review: Dědička

727t1_d_di_ka_men_

Název: Dědička / Switched

Autorka: Amanda Hocking

Série: Trylle / Trylle

Díl: 1.

Počet stran: 310

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2012

Vazba: Pevná

Děj:

Wendy už od svých šestých narozenin cítí, že je jiná. Začalo to pokusem její matky – pokusem ji zavraždit. A pokračovalo to zavřením matky do blázince, pohrdáním ostatních, několikerým stěhováním, změnou pobytu a jinými ne moc šťastnými událostmi. Nyní je Wendy už skoro dospělá – bude jí osmnáct a právě teď sedí ve školní lavici a přemýšlí, co je to za divného kluka, co na ni pořád tak nepokrytě zírá. Bohužel je to jen začátek. Právě ten kluk nasadí Wendy do hlavy červíka pochybností. Co když opravdu není normální? Co když i ty nejmenší maličkosti, jako neposedné kudrnaté vlasy, nenávidění bot a vegetariánství z ní dělají to, co by mělo být ukryto v pohádkách? Co když je Tryll a úplně někdo jiný, než si myslela?

První dojmy z obálky:

Ta červená je opravdu super. Vážně… Jen… Já nevím, ale myslím, že kdybych ji viděla zdálky, ta červená by mě moc neupoutala. Působí na obálce příliš rozmazaně, až zmateně. Trochu bych tam přidala té bílé, bylo by to hezčí.

Hodnocení obálky:

Co jsem od knihy čekala:

BookTrailer byl skvělý, neočekávala jsem upíry ani nic podobného. Myslím, že jsem už o trolech v knize slyšela, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. BookTrailer byl rozhodující.

Menší seznámení s knihou:

Dědička je jedna z těch bestsellerů, které zaujmou trailerem, který je naprosto úžasný. Nevím ale co říct jiného, to podstatné patří především do recenze.

O autorce:

amanda_hocking_library

Už jsem si postěžovala, že poslední dobou v knihách nevídám info o autorech a pokaždé to musím tahat někde z webu? V tomto případě dokonce amerického.

Amanda Hocking se žije v Minnesotě, píše především YA paranormální romance a městské fantasy.   Její série The My Blood Approves je o upírech v Minneapolis. Také napsala trilogii o Tryllech. Její poslední knihou je Hollowland – zombie urban fantasy popsána jako dystopie. Není jen autorkou, ale také kytaristkou ve skupině Fraggin Aardvarks.

Její blog můžete najít na adrese http://amandahocking.blogspot.cz/

Proč jsem si knihu vybrala:

Zaujal mě BookTrailer, co jiného dodat?

Recenze:

t-1_large

Měli jsme tu čest se seznámit s upíry, vlkodlaky, víly, čaroději a mnoha dalšími postavami. Trolly jsem však nikde neviděla. Tedy, ne v moderní formě. Vy snad ano? Líbí se mi, že autorka vsadila na nové postavy, které se rozhodla vytáhnout z pohádky. Právě tímto mě zaujala – svou originalitou.

Co mě ale velmi mile překvapilo, byla povaha hlavní hrdinky. Každý jednou najde nějakou knihu, kde zahlédne sám sebe. Tato mi mě až moc připomínala. Možná právě proto jsem četla tak horlivě a až teď se rozhodla napsat recenzi – nemám ráda, když jsem moc zaujatá. Překvapilo mě, že má hlavní hrdinka konečně nějaké normální chyby. Začalo to maličkostí, jako kudrnatými vlasy a pokračovalo to tím, že svůj vztek nevypouštěla průběžně, ale dusila ho v sobě, dokud jí „nedošly nervy“. Já vím, že i přes pauzu od přečtení knihy to není příliš objektivní, ale lepší už to nebude – nechci tuto recenzi oddalovat donekonečna. Chci jen tímto prostřednictvím říct, že mě autorka svým stylem opravdu oslovila. Nic nemůže být perfektní a každý dělá chyby. Přesně to knihu vystihuje. Ups… Já už vyslovila poučení a to ještě nejsem u kolonky. Krucipísek, dnes nějak předbíhám.

Kniha je popsána klasickým stylem YA – první osoba v minulém čase. A jak vy jistě víte, je to můj nejoblíbenější styl, proto není divu, když řeknu, že se mi ta kniha četla opravdu dobře. Ano, ze začátku jsem měla jisté pochybnosti, i když zcela jistě nevím proč, ale chytla jsem se a přečetla ji za poměrně krátkou dobu. V knize více převažují popisové části, přímá řeč je zde trochu méně, přesto si nemohu stěžovat, že by to srazilo knize na její kráse.

A teď se dostávám k poměrně slabé stránce nakladatelství. Drobné chybky v knize byly znatelné po celý příběh. Většinou to byly překlepy místo jsem jsme a podobné chybičky, které bylo tak snadné odstranit. Občas chyběla i nějaká čárka, ae ne tak často jako byly ty překlepy. Samozřejmě tím nemyslím, že by byly na každé stránce, ale zhruba po třiceti stranách se vždy nějaká objevila.

Velmi velké plus dávám příběhu pro svou tajemnost. Bohužel, je zde ale také velké mínus – ta tajemnost není tak nečitelná, jak by správě měla. A to je velmi špatné, protože já většinou příběh neprokouknu – nejsem žádný detektivní typ, spíš jen neškodně hádám a neškodně se mýlím. Proto mě mrzí, že za to knize musím odečíst hvězdičku a nemůžu jí dát plný počet. Ale to už opět předbíhám.

unknown-3_large

Také velmi oceňuji vztah Wendy a… ehm, jedné postavy u které nechci zmiňovat jméno, protože by to byl částečný spoiler. Alespoň já bych to tak brala, protože mě po celou knihu tento pár doháněl k šílenství. A když mě něco dohání k šílenství, není mi to lhostejné. A pak se z toho vyklube opravdu velké zalíbení vůči knize, což se této opravdu podařilo.

Konec mě překvapil ale opravdu hodně. Čekala jsem toho spoustu, ale tohle mě ani ve snu nenapadlo. Popravdě řečeno, ještě teď vrtím hlavou, jak něco takového mohla Wendy udělat. Jistě, chápu ji, udělala bych nejspíš to samé být v její situaci, ale… Tohle bylo až moc impulzivní. A způsobilo to to, co jistě autorka očekávala – čtenářovu nervozitu, okousávání nehtů a netrpělivé očekávání příštího dílu. Toho se ovšem dačkáme kdoví kdy (prosím, ať je to brzy), proto mi nezbývá nic jinho než přemýšlet nad hlavním problémem knihy a čekat kdy ta posedlost hlavním párem zmizí.

Poučení:

Nic není nikdy dokonalé.

Závěr:

Pokud hledáte něco nového a neokoukaného v oblasti YA, tato kniha se pro to přesně hodí. Upoutá především svým originálním duchem – trolly přece jen tak nikde nenajdete. 😉 Alespoň v moderním znění.

Hodnocení knihy:

httpv://www.youtube.com/watch?v=OO8LsDmw2_I

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fortuna Libri