Knižní recenze

RC Review: Strážci minulosti – Bouře začíná

666_strazce-01_boure

Název: Strážci minulosti – Bouře začíná / The History Keepers: The Storm Begins

Autor: Damian Dibben

Série: Strážci minulosti / History Keepers

Díl: 1.

Počet stran: 324

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2012

Vazba: Pevná

Děj:

Pozn.: Myslím, že děj nevystihnu lépe než samotná anotace, proto ji sem překládám.

Jakeovi rodiče zmizeli a mohou být na jakémkoli místě na světě – a zároveň v kterékoli době v minulosti. Rodina Djonesových má totiž ohromující tajemství: patří ke STRÁŽCŮM MINULOSTI, tajné společnosti, která cestuje staletími a brání zločincům, aby zasahovali do dějin a přetvářeli si je po svém.

Na začátku pátrání po rodičích je Jake vytržen z Londýna 21. století, přemístěn do Francie 19. století a dopraven do Bodu nula, kde se nachází ústředí společnosti strážců. Zde se seznámí s podivuhodnou skupinou agentů a vůbec poprvé uslyší o obávané rodině Zeldtových, která má v plánu zničit náš svět, jak ho známe…

Minulost je v nebezpečí; jen Jake Djones ji může zachránit!

První dojmy z obálky:

Nevím, jestli se mi líbí víc tato, nebo ta originální. Myslím, že jsou tak na stejné rovni. Líbí se mi ale že je naprosto shodná s dějem – tím myslím ten hrad a loď v pozadí. Egmont má ode mě jednu velkou pochvalu. A k tomu mě potěšil ten papírek, co je zasunutý v knize a hlásá, že kniha byla přeložena do více než dvaceti jazyků. Spousta nakladatelství totiž nějakou podobnou hlášku umístí přímo na obálku a kniha tak ztrácí na zajímavosti. Takhle si čtenář může s papírkem dělat co chce a pokud mu vadí, může ho jednoduše zahodit (ne, to fakt nikdy neudělám, ten papír tam zůstane – jen přes mou mrtvolu). Proto říkám, že je to skvělý tah.

Hodnocení obálky:

Co jsem od knihy čekala:

Nic moc, takový ten průměr, který jednou přečtu a založím do knihovny.

Menší seznámení s knihou:

Tato kniha, která má nejen lákavou obálku, ale je to také bestseller, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků a bylo jí oslněno mnoho čtenářů.

damian_dibben_2011_lo_resO autorovi:

Damian pracoval především jako scenárista na  různorodých projektech jako Fantom opery, nebo také Kocour v botách. Je horlivý badatel, inspirovaný vším od archeolgie až po kosmologii. Miluje veselé a dobrodružné příběhy. Je hrdý Londýňan a žije na Southbank se svým psem Dudley. Strážci minulosti je jeho první román.

Více o sérii Strážci minulosti a samotném autorovi se můžete dozvědět na adrese: http://thehistorykeepers.com/

 

Proč jsem si knihu vybrala:

Nejdřív jsem ji číst nechtěla, působila na mě nudným dojmem, ale pak jsem si řekla proč ne, a tak ji teď držím v rukou a přemýšlím, jak nejlépe ji mám popsat.

Recenze:

741917-10-1349348891851_large

Má první myšlenka u knihy byla: Wow! Ten na to jde pěkně zostra. – Autor totiž hned na první stránce začíná akční scénou a získává si tak pozornost čtenáře. Většina knih totiž začíná poklidně, právě proto mě tato skutečnost udivila. Co mě ale zamrzelo, bylo, že je kniha psána ve třetí osobě. Jasně, tak trochu jsem to čekala, na tento druh žánru mi to i sedí, ale já mam prostě raději první osobu – lépe se do příběhu vžiju. Na stylu autora mi ale vadilo, že se kniha nečetla tak, aby mě dokázala uhranout natolik, že bych z ní nedokázala odtrhnout oči. proto má u mě kniha menší mínus. Co se jí ale musí nechat, dobrodružnou atmosféru si ponechala od začátku do konce. Toho si velmi cením. U mnoha knížek se mi totiž stalo, že na začátku vypadaly jinak, než když se trochu „rozjely“ – ale to se konec konců mohlo stát každému z nás.

O čem bych se zmínila dál, je občasná neuvěřitelnost příběhu. Chápejte, ani já i kdybych už nějaké ty roky cestovala v čase bych neznala tolik jazyků, přízvuků a vůbec bych se nezvládla orientovat natolik jako ti teenageři v knize. To mi trochu ztěžovalo se vžít do role.

Na druhou stranu mě tato kniha mile překvapila svou originalitou. Je to má první kniha o cestování v čase a co se autorovi nezapře, umí si vymyslet vlastní nápady, kterými příběh získává na hodnotě a zaujme tak své čtenáře. Nemám ráda takový ten obyčejný příběh kde není nic přidáno z autorovy vlastní zásoby, pak je příběh předvídatelný a to pak není nic pro mě. Proto v tomto ohledu palce nahoru.

hermoso-barco-1280x1024-1634_large

Co na knihách mám ráda, je když jsou mi postavy nesympatické. A tento problém u knihy bohužel nastal. Hlavní hrdina mi v mnoha situacích přišel příliš nafoukaný a na svůj věk až příliš… sebestředný. K tomu všemu moc nepřidávaly ostatní postavy, které byly až příliš dokonalé. Víc lidských chybiček by neuškodilo. Na druhou stranu by některé potřebovaly vyhladit. Ale beru to, to už bych si stěžovala zase neoprávněně. Alespoň působí jako člověk.

Čím se kniha lišila, byly vysvětlivky některých francouzských slovíček, někdy i vět. Hlavní postavy se totiž celkem často domlouvaly i francouzskými pojmy. Myslím, že s touto skutečností jde ruku v ruce fakt, že se z knihy něco i přiučíte. Ne, tím nemyslím, že se v ní chrlí jeden vědecký pojem za druhým, ale ta Francouzština a hlavně fakt, že se v knize velmi často mluví o minulosti ponouká čtenáře k tomu, aby si některé drobnosti zapamatovali. Takové knihy mám ráda. Ani nevnímáte, že se něco učíte a přece když máte třeba hodinu dějepisu, vzpomenete si na tu či onu větu z knihy a rázem vám to zachrání život, nebo přinejmenším známku. No dobře, možná trochu přeháním, ale mě to tak trochu vážně zachránilo. 😀

Na závěr knihy nečekejte poklidné ukončení příběhu, ale spíš příslib, který vás donutí přemýšlet, jak to celé dopadne. Proto se můžete spolehnout, že si druhý díl pořídíte i kdybyste nechtěli. A k tomu všemu bych ještě chtěla dodat, že vzhledem k tomu, že je tato kniha prvním dílem autora, je velmi povedená. Opravdu, hned napoprvé napsat tak dobrý příběh je podle mě umění.

tumblr_m88rp19nmv1rw2di2o1_500_large

Můj názor je tedy prostý. Kniha je vážně dobrá, až skvělá, ale je určena pro mladší čtenáře. Proto ti starší pokud se rozhodnete číst, čtěte s nadhledem. 🙂 Pokud tedy hledáte něco dobrodružného se špetkou romantiky (ano, i ta tam je) a především cestováním v čase, neváhejte a sáhněte právě po této knize. A pokud je vám okolo třinácti let, poohlížejte se po ní spíš. 😉

 

Poučení:

Co třeba… Nikdy nepodceňuj sílu drobností, protože i ty ti mohou zachránit život – z vlastní zkušenosti při hodině dějepisu vím, že na tomto tvrzení opravdu záleží. 😀 🙂

Závěr:

O tuto knihu by se měli především zajímat čtenáři okolo 13 – 14 let, starší by naopak měli přimhouřit oko nad scénami, které se jim zdají až příliš dětinské. Tato kniha je nejen dobrodružná, ale také plná romantiky. Tedy ne plná, ale spíš tak příjemně doplněna romantikou, která hraje spíš okrajovou roli. Nebo alespoň já to tak vnímala.

Pozn.: Kniha je na rozhraní šesti až sedmi hvězdiček, proto berte na vědomí, že je to takových šest a půl.

Hodnocení knihy:

httpv://www.youtube.com/watch?v=zRTpRqixET8

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Egmont