Fotočlánky, Knižní recenze

S kamerou do minulosti | Jak se točí Cizinka

Množství z nás si oblíbilo příběh Claire, která cestovala do minulosti, aby našla svou budoucnost. Ať už v knižní, nebo seriálové podobě, příběh tajemného Skotska a jednoho z nejkrásnějších párů prostě zbožňujeme. Pokud se stejně jako já rádi dozvídáte něco ze zákulisí, nebo jen chcete ohledávat fotky nádherných dobových kostýmů, u průvodce Jak se točí Cizinka, byste měli rozhodně zbystřit. Kniha mapuje první dvě série, seriálu se přitom věnuje hned z několika rovin.

Uvnitř si přečtete detaily o tom, jak se skutečný proces převedení knihy do televizních obrazovek, odehrál, a to od okamžiku, kdy se rozhodlo, že z Cizinky bude seriál, přes první návrhy scénáře až po samotný casting. Nejsou opomenuty lokace, dekorace, dokonce ani ústřední píseň a úvodník seriálu. Doplněny jsou i zvláštnosti, se kterými si jednotliví herci, i štáb museli poradit.

„Neexistuje moc důkazů, že by se dřív nosily rodové tartany. Hodně se o tom polemizuje. V podstatě se většina historiků shoduje na tom, že byly spíše romantickým výmyslem lidí z viktoriánské doby.“

Rozbor seriálu se přitom nesoustředí jen na celkové nesnáze, ale i na konkrétní epizody – každé jsou věnovány čtyři stránky, nechybí ani doprovodné fotky, aby si čtenář mohl vybavit, o který díl konkrétně šlo. Prostor navíc vyplňují detaily o jednotlivých hercích a jejich přístup k uděleným rolím (jedná se vždy alespoň o dvě stránky, v případě Caitriony Balfe kupříkladu pět).


Mými oblíbenými úseky byly studie postav, detaily kostýmů a rekvizit, přitom ale i zajímavosti o přístupu herců k dané situaci, se kterou se v souvislosti se seriálem museli potýkat, nebyly k zahození. Potěšily mě ale i detaily o provedené kaskadérské práci – ne, že by cokoliv mělo na proces navrhování šatů pro druhou sérii (Také se tak rozplýváte nad těmi žlutými květinovými šaty, co měla Claire u dvora na sobě? Bože, a ty klobouky a kabelky – ta, co vidíte nahoře, je obzvlášť vyvedená.), tam jsem opravdu milovala všechny vzory, i zvláštní střihy.

„Říkala jsem Ronovi, že nemáme šanci najít správného Jamieho.“


Pokud jste si seriál proklepli již dříve, může se vám stát, že určitou informaci si přečtete dvakrát, celkově vzato se ale jedná o milý doplněk a ucelenou sbírku zajímavostí s enormním množstvím fotek k tomu. A některé jsou sakra velké. Závěrem – v dané kategorii byste těžko mohli najít vybavenějšího průvodce, v rukou jsem si jich potěžkala přibližně pět, žádný nebyl ale tak zajímavě popsaný jako tento (ono by to ani jinak nešlo, mnohem záživněji působí dvě stránky věnované jedné epizodě, než dvousetstránkové monstrum k jednomu filmu.

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví Knihy DobrovskýPřečíst ukázkuOficiální anotace:

Bylo jen otázkou času, kdy podle bestsellerů Diany Gabaldon vznikne televizní seriál, neboť příběhy Claire Beauchamp Randall a Jamieho Frasera dychtivě hltají miliony čtenářů po celém světě.  

Nyní přichází průvodce tímto seriálem, kterého musíte mít! Přeneste se do vesnice ve Skotsku, která je kulisou k příběhu Cizinky.  Kniha vás zavede jak do zákulisí, tak přímo do děje. Herci, scénáristé, producenti, hudebníci, kostýmní výtvarníci, technici a mnozí další se s vámi podělí a své zážitky a výzvy, kterým čelili, než se tato vzrušující sága objevila na obrazovce. 

V exkluzivních rozhovorech s herci, včetně Caitriony Balfe (Claire), Sama Heughana (Jamie) a Tobiase Menziese (Frank Randall), se dočtete o jejich o nelehkém úkolu věrně ztělesnit nejoblíbenější postavy románů. Výkonný producent a Ronald D. Moore se svěří s tím, jak pracoval tým scénáristů, jak objížděli vytipované lokality pro natáčení i kolik energie stála výroba kostýmů a staveb, aby vše bylo dokonalé. Kniha také zkoumá všechny epizody seriálu prostřednictvím exkluzivních rozhovorů s jejími autory a režiséry, kteří se s vámi podělí o fascinující fakta z natáčení – díl po dílu.

Název: Jak se točí Cizinka: oficiální průvodce sériemi 1 a 2
Autorka: Tara Bennett
Překlad: Lucie Chaberová
Počet stran: 237
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

O autorce:

Tara Bennett je autorka bestsellerů New York Times a novinářka. Jako autorkou nebo spoluautorkou více než 20 oficiálních knih k filmům nebo televizním seriálům, například Zákon gangu: oficiální sběratelská edice, Showrunners: TV show o běhání, Velké nesnáze v Malé Číně, Hranice nemožného (nejlepší kniha na Amazonu za rok 2014), Doba ledová, Lost Encyklopedia a mnoho dalších. Tara také přispívá do časopisů SCI FI Magazine, Total Film, Blastr.com a je americkou editorkou SFX Magazine. Je též profesorkou tvůrčího psaní na Rowan University.

Zdroje obrázků:

Twitter