Knižní recenze

Zpět do temných vod času | Mořeplavec

Cestovali jsme časem s Cizinkou, zpátky jsme se dostali s Vážkou v jantaru a do dějin se znovu ponoříme Mořeplavcem. Jamie a Claire jsou po dvaceti letech zase spolu, tentokrát je čekají už „jen“ nástrahy hodny velikosti Mac Dubha.

Jestli nějakým způsobem žijete knihami, o Cizince jste už alespoň jednou slyšet museli. Ode mě jmenovitě dostanete hned na úvod varování, že tohle nebude objektivní recenze. O objektivní recenzi se nejedná už od doby, co jsem s Cizinkou překlenula prvních padesát stran a nehodlám na tom nic měnit. Tak tedy, v pořadí už třetí díl, copak nás čeká tentokrát…

Nebyl dost blízko, aby cítil pižmový pach jelena, ale slyšel zrádné zašustění, když ho zvíře ucítilo a vyrazilo pryč.

Je strašná potupa pět ódy na oblíbenou sérii, když víte, že každý díl vám trvá přečíst několik měsíců. V tomto případě to však není ani nedostatkem čtivosti, ani nedostatečně zajímavými postavami. Pokud jste měli možnost alespoň do jednoho dílu nahlédnout, víte, co myslím pojmem příliš mnoho informací. Opravdu, opravdu hodně informací rozprostřených na stovkách a stovkách stránek, týkajících se drobných zvláštností každodenního života v 18. století, botanických kuriozit, i politického pletichaření, zabaleno hezky do vkusného kabátku novoty a čerstvosti, s jakou na věc nahlíží hlavní hrdinka Claire.

Samozřejmě, jsme už u třetího dílu a změny se dějí. Ano, konečně se dozvídáme, co Jamie s Claire celých těch 20 let dělali. Ani jeden z nich to neměl lehké – Jamie si prošel vyhnanstvím, vězením, i posluhovačstvím, naproti tomu Claire bojovala s očekáváními, která na ni byla jako na ženu kladena, k tomu všemu žila s vědomím, že je Jamie mrtvý a ona se v životě musí posunout dál. Poté, co se dozvídá, že bitvu u Cullodenu jako by zázrakem přežil, se vrací do minulosti, nikoliv však s lehkou hlavou a s obavou, co nakonec najde. Útěchou je jí skutečnost, že její dcera Brianna se už sama o sebe postará.

Vztahy mi v tomto díle přišly ještě lépe popsané, než kdykoliv předtím – Jamie a Claire jako by se po 20 letech odloučení potkali znovu, oba zjišťují, jak moc se ten druhý změnil, i přes události, které je nutí se semknout, se  pak věci dějí postupně a s logickým odůvodněním. I Claiřiny obavy ohledně cestování časem a myšlenky, jak moc jí bude moderní doba chybět, na logičnosti uceleného chování postav jen přidaly.

Když na ten záps konečně narazila, málem ho přehlédla.

Po Vážce v jantaru je Mořeplavec minimálně po jedné stránce lépe stravitelný – konec intrik, věčného dohadování se kdo je, kdo, čí je kdo otec a kdo koho odposlouchává. To je první věc, které si nejspíš všimnete, na mě osobně působila neuvěřitelně uklidňujícím dojmem. S tím se bohužel ale pojil také jeden mínus. Třetí díl v určitých částech ztrácí „drive“, i přes určité vážné situace si totiž s klidem říkáte, že tohle oproti tomu, či onomu nic není (dobře, teď jsem se trochu otřepala při pomyšlení na jednu lékařskou scénu v Mořeplavci), z větší části pak nemáte ani problém, když knihu máte přerušit, protože víte, že se z toho hlavní hrdinové prostě vylížou.

Jak byste si mohli domyslet, není to věc, na kterou bych s Cizinkou byla zvyklá a také proto Mořeplavce považuji za oddechovou část série. Dobře, dobře, epidemie, vrazi a psychopati na vás klasicky čekají taky, ale pořád je to o krapet jiné, než v předchozích dvou dílech. I proto jsem se po dočtení rozhodovala, jestli nemám hvězdičku z hodnocení ubrat, zabránil mi v tom ale výsledný pocit z knihy a také úcta k jedné z mých nejoblíbenějších sérií. Ne, že bych vám tímto povolovala knihu odložit do kolonky opuštěných, protože nepovoluji. Kdokoliv se zálibou v historii a nádherně popsané romantice s jedinečnými postavami by měl Cizinku alespoň zkusit.

Jako celek je Cizinka fenomenální série, jmenovitě Mořeplavec na tom nic nemění, v porovnání s jinými se stále jedná o pořádně nadupanou záležitost, která stojí za přečtení (a ne jedno). Dnes tedy 10/10, s tím, že Bubny podzimu bych už moc ráda držela v ruce. Vážně, vážně moc ráda.

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví Knihy DobrovskýPřečíst ukázkuOficiální anotace:

K vášnivému setkání Claire s Randallem došlo již dávno. Před dvaceti lety cestovala Claire zpět v čase do 18. století a do náruče galantního Skota jménem Jamie Fraser. Pak se vrátila do svého století, aby porodilal jeho dítě. Věřila, že v tragické bitvě u Cullodenu zahynul. Přesto jna něj nikdy nezapomněla… a její tělo po něm ve snech stále touží.

Pak Claire zjistí, že Jamie přežil. Vrací se k němu spolu s jejich dcerou a je odhodlaná zůstat s ním v jeho době. Claire si musí zvolit svůj osud a najít odvahu čelit vášni a bolesti, které jí čekají. A také životu nebezpečným intrikám rozpoutaným v rozděleném Skotska. Čeká ji nebezpečná cesta do neznáma, která navždy zpečetí, nebo definitvně zničí jejich lásku.

Název: Mořeplavec
Autorka: Diana Gabaldon
Překlad: Jana Novotná
Série: Cizinka
Díl: 3.
Počet dílů v sérii: 9 (?)
Počet stran: 1141
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

O autorce:

Diana Gabaldon je autorkou oceněné ságy Cizinka, popsané magazínem Salon jako „nejchytřejší historický sci-fi dobrodružný a romantický příběh, jaký kdy napsala držitelka titulu Ph.D.“.

Doktorka Gabaldon má tři akademické tituly, a to ze zoologie, mořské biologie a kvantitativní behaviorální ekologie, a než se začala věnovat psaní, byla dvanáct let profesorkou na univerzitě se zaměřením na vědeckou výpočetní techniku. Napsala řadu vědeckých článků a učebnic, podílela se jako editorka na vzniku MacMillanovy encyklopedie počítačů, založila vědecký čtvrtletník Science Software a překvapivě napsala také četné texty pro komiksy Walta Disneye. Se svým manželem Douglasem Watkinsem má tři děti, dnes již dospělé, a většinu času tráví ve Scottsdale v Arizoně.

Zdroje obrázků:

‘Outlander’ Author Diana Gabaldon on the Joy of Rediscovering Her Book in a New Medium