Knižní recenze

Bývalá výslechová specialistka a subjekt, který nic neví | Specialistka

specialistka1

Recenze psána pro knižní komunitní portál Zeedee

Když někdo utíká před spravedlností, automaticky se považuje za hledaného zločince. Alex není zloděj, ani vrah, jména ale mění jako ponožky a na žádném místě nezůstává déle, než je nezbytně nutné. Jako bývalá výslechová specialistka, která toho ví příliš mnoho, je oddělením považována za nepohodlnou.

Její jedinou šancí na vykoupení se tak stává poslední nedořešený případ, poslední subjekt, který podle všeho tvrdí, že je nevinný a proti kterému svědčí všechny důkazy. Subjekty Alex vyslýchala už mnohokrát předtím, v čem přesně je tedy Daniel Beach jiný?

Stephenie Meyer si své jméno založila především na fenoménu Stmívání. Leckterý skálopevný fanoušek si i dnes vzpomene na to překvapení, když autorka upírské ságy pro teenagery přišla se sci-fi románem Hostitel, který řešil mimozemskou invazi. Jak se zdá, autorku ani doteď zájem o žánrovou diverzitu neopustil – na pultech nyní můžete najít její nový špionážní thriller Specialistka. A co od ní čekat?

Jen vyšla ze cviku, to je všechno, jsou to už tři roky. Proto něco cítí. Proto ji subjekt ovlivňuje. Není to nic jiného, než to, že byla tak dlouho ze hry. Ještě pořád se může dostat zpátky do rytmu.

Především, jako kdykoliv předtím, se připravte na tlustou bichli – jako vždy s pořádnou dávkou romantiky. Ano, přesně tak. Tohle není typická žánrovka, na kterou můžete dnes v oddělení krimi běžně narazit. Samozřejmě, pořád se tomu říká špionážní román a skutečně, něco málo z žánru tam opravdu je, pokud ale čekáte něco na způsob Hostitele, tedy román, kterým si autorka zajistila svou pozici na poli literatury pro dospělé, mohli byste být zklamaní.

Z knihy doslova sálá pomyslný záměr autorky, tedy stavba základů na postavách, se zápletkou, která utváří nikoliv děj, ale jednotlivé charaktery. V rukou se vám však octne něco zcela jiného, něco, co by potřebovalo ještě jednu dávku čtení a korektur.

Abychom si to ujasnili, co se týče Stephenie Meyer, jsem jedna z těch, co by si od ní přečetli i nákupní seznam. S jejím stylem psaní nemám nejmenší problém, jmenovitě Specialistka byla pro mě jednou z nejočekávanějších knih roku. Mírně řečeno, negativně vůči autorce zaujatá rozhodně nejsem. Avšak co se týče její nejnovější knihy, celou dobu jsem měla pocit, že knize něco chybí, nebo přebývá.

V téhle hře, kterou hrála, byla v sázce jen maličkost, to věděla. Jen jeden život. Jen její život.

Dialogů bylo na knihu s podobným tématem zbytečně moc, naopak pomyslná jiskra se nedostavila a dynamika dost často pokulhávala. Nepomohla ani zjevná snaha o rozvedené charaktery a detailněji popsané citové vazby, knize zkrátka na několika místech desítky stránek přebývaly, na jiných jich bylo zase zbytečně málo (především co se týče začátku romantické linky).

Specialistka sama o sobě není špatná kniha. Stále zde můžeme najít působivou zápletku a zvraty, které příjemně překvapí. Kniha je poměrně čtivá, konec čtenáře zajímá a postavy nejsou nijak zvlášť protivné. Přesto žánrová nálepka „špionážní thriller“ hraje spíš druhé housle, přičemž velký důraz je kladen na romantiku. Nečekejte tedy ani tak převratnou myšlenku, co vyrazí dech a změní pohled na svět, jako spíš zajímavý příběh, se kterým strávíte pár večerů.

Pokud máte Stephenii Meyer rádi, není třeba vás burcovat, abyste si knihu přečetli. Pokud ale s autorkou zatím nemáte žádné zkušenosti a kniha vás zaujala, těšit se můžete na dostatečně ztotožnitelné hlavní hrdiny a příběh, který pobaví. Přesto… Pokud opravdu plánujete začít s autorčinou tvorbou pro dospělé, zkuste se nejdříve poohlédnout po Hostiteli.specialistka2

Přečíst ukázkuspecialistka3Oficiální anotace:

Pracovala pro tajnou vládní jednotku jako výslechová specialistka. Ví toho ale příliš a pro oddělení se stala rizikem, které je potřeba zastavit. Bez varování začíná lov, kde je ona kořistí. Nikde nezůstává dlouho, mění jména a podoby. Nezbyl jí nikdo, komu by mohla věřit… Chce-li vést normální život, musí splnit poslední úkol. Čeká ji nejtěžší boj jejího života. Navíc pozná muže, do kterého se zamiluje, a musí učinit vše, aby oba zůstali naživu.

Bývalé agentce na útěku před někdejšími zaměstnavateli nezbývá než vzít ještě jeden případ, aby očistila své jméno a zachránila si život. Jen málo lidí ví, že pracovala pro vládu Spojených států. Pro oddělení tak tajné, že nemá ani vlastní název. Coby výjimečná specialistka představuje zároveň jedno z nejtemnějších rizik. A tak když její zaměstnavatelé usoudí, že je pro ně nebezpečná, bez varování po ní jdou. Dávno nemá šanci být dlouho na jednom místě nebo používat stejné jméno. Oddělení už zlikvidovalo posledního člověka, kterému snad mohla důvěřovat. Ale ona stále ví cosi, co ji ohrožuje. Prostě ji chtějí mrtvou a brzy. Pak jí její bývalý šéf nabídne možnost úniku a asi jedinou šanci vymazat ze svých zad obří terč. Znamená to však přijmout ještě jeden úkol. Jenže informace, kterou obdrží, její situaci ještě zhorší. Zatímco se odhodlává postavit se všemu čelem a připravuje se na nejtěžší boj svého života, zjišťuje, že postupně podléhá muži, který pravděpodobnost jejího přežití jen komplikuje. Škála jejích možností se rychle zužuje a ona musí zapojit všechny své výjimečné schopnosti takovým způsobem, o jakém se jí dosud ani nezdálo. Stephenie Meyerová pro tento napínavý román vytvořila vášnivou a fascinující hrdinku se speciální sadou dovedností. A opět ukazuje, proč je jednou z nejprodávanějších autorek na světě.

Název: Specialistka / The Chemist
Autorka: Stephenie Meyer
Překladatelka: Jana Stupavská
Počet stran: 523
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

specialistka4

O autorce:

Stephenie Meyerová vystudovala anglickou literaturu na Brigham Young University. Mezinárodní věhlas získala ságou Stmívání, která byla úspěšně zfilmována. Série získala řadu ocenění, například v české celonárodní anketě Kniha mého srdce se umístila na čtvrtém místě. Roku 2008 vydala Meyerová román Hostitel, který se také objevil na prvním místě žebříčku bestsellerů New York Times a Wall Street Journal a v roce 2013 byl podle něj natočen film. V roce 2016 jí vyšel první románový thriller pro dospělé The Chemist (česky Specialistka). Meyerová žije v Arizoně s manželem a třemi syny.