Knižní recenze

Ztroskotané letadlo a nemilosrdné hory | Hora mezi námi

 

Recenze psána pro knižní komunitní portál Zeedee

Když letiště Salt Lake City ochromí bouře, Ashley ani Ben se nehodlají smířit s tím, že by na místě měli zůstat déle, než by bylo nezbytně nutné. Ashley, povoláním novinářka, se má vdávat, Ben, chirurg, má před důležitou operací. Ani jeden si nemůže dovolit zpoždění, ve svém spěchu se tak dopustí osudové chyby – najmou si charterový let.

Výsledek na sebe dlouho nenechá čekat. Ztroskotané letadlo, mrtvý pilot a nemilosrdné hory, které stojí mezi nimi a šancí na přežití. Jako naprostí cizinci tak musí přijít na to, jak přežít spolu i mezi sebou.

Možná jste slyšeli o filmu se stejnojmenným názvem, ve kterém zářila Kate Winslet a Idris Elba, možná jste ho dokonce (tak jako já) viděli dřív, než jste si přečetli knihu a možná jste mu nevěnovali pozornost a tuto recenzi čtete jen kvůli knize. Ať tak či onak, tento článek nebude srovnávací – k problematice kniha/film stačí snad jen tolik, že oba formáty jsou čajíčky oproti tomu, co by se mohlo stát doopravdy. Ale nepředbíhejme.

Ashley si odkašlala. „Co to bylo?“
„Horský lev neboli puma americká.“
„Vrátí se zpátky?“
„Řekl bych, že jo.“
„Co chce?“
„Nás.“

big_hora-mezi-nami-3Co byste měli vědět předně, je to čtivé. Tak moc, že budete vzhůru do pozdních hodin, bez ohledu na to, jestli víte, jak to dopadne, nebo ne (odzkoušeno za vás), dokonce tak moc, že leckteré mínusy a logické mezery knize prominete. Velmi silnou stránkou knihy jsou pak samotné postavy. Jsou uvěřitelné, chybující a dostatečně rozlišitelné od řady ostatních. Postavy dostatečně snesitelné na to, aby vás zajímala i jejich dodatečná dějová linka. A to v podobě poskytnutých retrospektiv i neposkytnutých dodatečných záběrů.

Jak už bylo naznačeno, Hora mezi námi je slabší vývar toho, co by se za běžných okolností mohlo stát. Protože běžné okolnosti nezahrnují chirurga s horolezectvím jako volnočasovou aktivitou, ani náhody, které až nápadně řešily většinu kritických okamžiků, které se v knize vyskytovaly. Pokud jste v žánru zběhlí a očekáváte něco, co vám doplní vaše znalosti o přežití v divočině, měli byste hledat jinde. Jestli vám nevadí verze „pro měkkoty“, kde hlavní hrdinové odmítají jíst psa a dostávají dárcovské balíčky v podobě náhodně nalezených chatek, sněžnic a saní, Charles Martin je jasná volba.

„Vy umíte chytat ryby?“
„Jednou jsem to zkoušel.“
„Jak vám to šlo?“
„Chcete vědět, jestli jsem něco ulovil?“
Přikývla.
„Nic.“
„Bála jsem se, že to řeknete.“

Velkou výhodou je, že aby se vám kniha líbila, nemusíte být ani velcí romantici, autor zakládá především na podstatě lidskosti a zpočátku skrytých osudech postav, přičemž sentiment přichází až po suchém humoru. Tedy… až na ty pochybné zvraty, před kterými jste byli již varováni. A samozřejmě, nečekejte, že pocity bezvládí se vám vyhnou, téma je drsné už samo o sobě, ať už máte při ruce chirurga s vybavením do hor, nebo ne.

Na závěr snad jen tolik, že byste neměli soudit knihu podle filmu (ten byl dobrý, ale emoce oproti knize unikaly) a pokud snad ano, knižní předloze byste měli dát druhou šanci. Kromě lépe vysvětlených osobností postav a umně zvládnutých pocitů vás může i lecčím překvapit.hora-mezi-nami-2

Přečíst ukázkuhora-mezi-nami-5Oficiální anotace:

Přichází bouře a provoz na letišti v Salt Lake City je ochromen. Novinářka Ashley je nervózní, že nestihne vlastní svatbu, a na chirurga Bena čekají pacienti. Ačkoli se tihle dva vůbec neznají, objednají si spolu charterový let, aby se navzdory nepříznivému počasí dostali domů včas. Jejich letadlo ale havaruje a oni se ocitají uprostřed zasněžených hor bez naděje na záchranu. Jak dlouho tu budou uvězněni? Jak si obstarají potravu a přístřeší? Hledají k sobě vztah, přehodnocují minulost a čelí krutým nástrahám nemilosrdné divočiny. Dramatický boj o přežití v extrémních podmínkách v nich probudí sílu, o níž neměli tušení… Podlehnou v mrazivé pustině zraněním těla a duše, nebo znovu uvěří v lásku?

Název: Hora mezi námi / The Mountain Between Us
Autor: Charles Martin
Překladatel: Lubomír Veselý
Počet stran: 323
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

hora-mezi-nami-4

 

O autorovi:

Charles Martin je autorem řady knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Žije s manželkou a třemi syny na Floridě, má rád rybaření, bojové umění taekwon-do a lov lukem. Nejraději ze všeho píše…

 

 

Zdroje obrázků:

https://www.worldwildlife.org/habitats/mountains
http://jacksonville.com/arts/entertainment/2017-10-01/mountain-man-new-film-based-novel-jacksonville-s-charles-martin