Knižní recenze

Pět vran a krkavec | Šest vran

Recenze psána pro knižní komunitní portál Zeedee

Kaz Brekker, krkavec, co se neštítí žádné práce, Inej, špionka, která dokáže splynout se stínem, Nina, griša smrtička, Matthias, trestanec na černé listině, Jesper, pistolník a hazardér a Wylan, pyrotechnik a zhýčkaný syn obchodníka. Začátek špatného vtipu? Ne, ideální spolupráce na nesplnitelném úkolu, na který by se nikdo jiný nezmohl. Vloupačka do Ledového paláce si totiž nežádá speciálně cvičené jednotky, dokonce ani někoho se ctí, naopak, Ledový palác si žádá protřelé kriminálníky.

Smrt na jazyku a panická snaha dohledat slovníček s výslovností pojmů a jmen, i tak mohou vypadat vaše první čtenářské dojmy. Na co má však Leigh Bardugo talent, je udržení pozornosti. Její mimořádně silnou stránkou jsou zejména do detailů vykreslené charaktery, a to tak dokonale, až je nesnadné se s některým z nich neztotožnit. Tohle a pak ukázkově zvládnutá světotvorba společně s poutavým stylem si vás pojistí na několik set stran dopředu.

„Osud má své plány, Kazi.“
„Byl to osud, co tě vyrvalo od rodiny a hodilo do domu rozkoše v Ketterdamu? Nebo jen prachsprostá smůla?“

sestvran2Pokud narazíte na někoho, kdo má Šest vran už za sebou, určitě se vaše diskuze ohledně knihy bude soustředit převážně kolem Kaze, nebo Niny, nebo Matthiase, anebo někoho jiného z hlavní šestice. Není to náhoda, ať už má totiž Leigh Bardugo jakékoliv chyby, zdatně to vyrovnává bližším kontaktem s postavami. Ten si zajišťuje flexibilní er-formou, která v každé kapitole sleduje záda někomu jinému, a sice jedné z našich šesti vran. A není lepší garance, že si jejich jména budete pamatovat i po několika měsících.

Jen málokdy se stává, že úspěšné knihy plní do poslední tečky to, co od nich čekáme. To je i případ Leigh Bardugo, která dějovými zvraty nedokázala překvapit tak často, jak by podle všeho chtěla. Stačí odhalit princip, jakým trousí informace a tři čtvrtiny toho, co se na vás řítí, už dopředu tušíte. Chybou českého vydání jsou pak špatně vyvedené korektury, které nelahodí oku, ani mysli – zvlášť nesmyslné vsuvky ich-formy, neukončená přímá řeč a opakující se překlepy i faktografické chyby jsou opravdu matoucí.

Kaz se zasmál. „Jaký je rozdíl mezi sázením ve Vraním klubu a spekulacemi na burze?“
„To první je krádež, to druhé obchod.“
„Když člověk přijde o peníze, stěží to bude rozlišovat.“

Pokud jste ve fantasy alespoň trochu zběhlí, Šest vran definitivně stojí za vaši pozornost. Nejedná se ani o typickou young adult slaďárnu pro dívky (a to nejen kvůli tomu, že romantiku byste museli hledat pod lupou), ani o naoko drsňácké řeči teenagerů, co ve skutečnosti neví, co dělají. Naopak, většinu času na věk hlavních hrdinů, i na zařazení žánru budete zapomínat. Jestli by mohly být události překvapivější? Ano. Jestli by čtení mohlo být intenzivnější? Ne.

Pokud hledáte originální fantasy s jedinečnými (anti)hrdiny a něco, co v podobné kombinaci jinde nenajdete, Šest vran je přesně pro vás. S počtem stránek si navíc můžete být jisti, že vám čtení jen tak nedojde.sestvran1

Přečíst ukázkusestvran5Oficiální anotace:

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšujevšechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?

Název: Šest vran / Six of Crows
Autorka: Leigh Bardugo
Překladatelka: Julie Žemlová
Série: Šest vran / Six of Crows
Díl: 1.
Počet dílů v sérii: 2
Počet stran: 381
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

sestvran4O autorce:

Leigh Bardugo se narodila v roce 1985 v Jeruzalémě, ale vyrůstala již ve Spojených státech v Los Angeles. Po ukončení studií na Yaleově univerzitě pracovala v reklamě, jako novinářka a nakonec i jako maskérka a odbornice na zvláštní efekty. Nyní žije a tvoří v Hollywoodu, kde je možné ji čas od času zaslechnout, jak zpívá se svou hudební skupinou. Už své tři první krátké příběhy zasadila do složitého fantasy světa Grišů, který je inspirován carským Ruskem a který není snadné si představit.

V roce 2012 vydala první díl trilogie Griša, který se okamžitě stal bestsellerem listu New York Times. Šest vran se setkalo s nadšeným ohlasem u čtenářů, stejně jako jeho v česku chystané pokračování nazvané Crooked Kingdom.Zdroje obrázků:

https://merwild.deviantart.com/art/Kaz-Brekker-648574110
https://www.bustle.com/articles/186134-leigh-bardugo-fantasy-isnt-an-excuse-to-write-diversity-badly