Knižní recenze

Ždímačka emocí pokračuje | Warleggan – Nad propastí

poldark1

Když první díl série Poldark poprvé přistál na pultech knihkupectví, nebylo to méně než před 70 lety. Historická romance odehrávající se na přelomu 18. a 19. století si získala srdce mnoha čtenářů a rovněž vydobyla místo na stříbrném plátně – několikrát. To, že se jedná stále o aktuální záležitost, značí mimo jiné i to, že na BBC momentálně běží už třetí série úspěšného seriálu. A jak to zatím vypadá s knižní sérií?

Vážně, jestli jste na pochybách o tom, jak moc jsem do knih Winstona Grahama zabředla, měli byste vědět, že čtvrté díly sérií nikdy nečtu z pouhého donucení. Ostatně, pokud jste předchozí díly četli, o autorových kvalitách se snad přesvědčovat ani nepotřebujete, avšak pokud jste v této záležitosti nováčky, velmi ráda vás do této problematiky uvedu.

„Bere si všechny svoje neúspěchy až příliš k srdci,“ ozval se Ross.
„To je podle mě v téhle profesi vždycky na škodu.“
„To je na škodu v každé profesi,“ poznamenala Demelza, která si dávala nesmírný pozor, aby se při tom na svého manžela nepodívala.

episode 2Menší varování na úvod: Poldark je ztělesněné citové vydírání. Vaše oblíbené postavy buď zemřou, nebo se přinejmenším šeredně spálí a fakt nikdy je nečeká nic hezkého, ať už si to budete myslet sebevíc pevněji. No vážně, přečtete si to.

Co mě asi na Poldarkovi od začátku ohromovalo nejvíce, je skutečnost, že ho nepsala žena. Perfektně popsané sociální vazby, důvěryhodné charaktery, uvěřitelné chování obou pohlaví, detailně popsané vnitřní pochody, vše v takovém měřítku, v jakém bych to čekala od ženy. K tomu všemu znalosti historie hodné profesionála a máme tu důvod, proč tyto knihy u nás čtenářů vítězí i po několika desetiletích.

Nové zrady, nová odpuštění, nová překvapení, i o tomto čtvrtý díl pojednával, tentokrát ale snad ještě emocionálněji, než díly předchozí. Styl je vypsanější, zvraty promyšlenější. Přeci jen, mezi Rossem Poldarkem a Warlegganem přešlo téměř deset let zkušeností, moc podivu na této skutečnosti tedy není.

„Měla jsem vědět, co od vás můžu čekat.“
„To jste měla.“
„Jde o to, že nesnášíte, když se vám někdo směje.“
„To je pravda.“

poldark2Co na této sérii přímo miluji? Odehrává se v řádu let, věci se nabalují a vyvíjejí bez toho, aby příběh působil přehnaně, a každá kniha vždy končí něčím, po čem se vám natahují ruce k dalšímu dílu. A už jsem zmínila, jak s vámi a vašimi emocemi Winston Graham dokáže ácloumat?

Poldarka bych asi nezvládla vystihnout jinak, než pojmem moderní klasika – něco, co už má svou zkoušku časem za sebou, přesto se nemůže řadit do čtenářského deníku. Mezi své vzdálené bratrance a sestřenky alias Jane Austen, Thomas Hardy a Elizabeth Gaskell skvěle zapadá a výborně mapuje tehdejší dobu, dokonalé British drama, jak se říká. Jistě, já vím, že tímto si trochu nabíhám, že Poldark je poněkud drsnějšího rázu a že přísně vzato mezi klasiku nepatří, ale vy víte, jak to myslím.

Verdikt? Čtvrtý díl prozatím jeden z nejlepších dílů série (ha, ha, jako bych si mohla vybrat, který si mě získal víc), která si své čtenáře dokáže vybrat mezi všemi milovníky historických románů, a to obzvláště, co se týče žen. Krása střídá nádheru a navzdory tomu, o jak tlusté bichle se jedná, se nuda nekoná. Jestli tedy hledáte další srdeční záležitost, směle do toho.

Knihu můžete zakoupit v nakladatelství Baronetpoldark5

Přečíst ukázkuOficiální anotace:

poldark6Ross Poldark se po návratu z války v Americe, otcově smrti a sňatku s mladičkou služebnou Demelzou pouští do obnovy hospodářství a otevírá rodový měděný důl. Neustále však naráží na nedostatek peněz a ohrožuje tak nejen holou existenci své rodiny. Snaží se udržet důl v provozu za finančního přispění bratrance Francise, ale místo toho upadá do dluhů stále hlouběji. Přitom po celou dobu čelí svému úhlavnímu nepříteli, bezskrupulóznímu finančníkovi a majiteli dolů Georgi Warlegganovi. Další krizí prochází i jeho vztah s manželkou Demelzou, už tak otřesený smrtí prvorozené dcerky Julie, který stále víc zatěžuje Rossova neutuchající náklonnost k bratrancově manželce a své první lásce Elizabeth. Potom co se Demelza pokusí najít útěchu u pohledného skotského důstojníka a rodinu postihne další těžká ztráta, je zřejmé, že manželům Poldarkovým hrozí nebezpečí na všech frontách.

Dramatické zvraty prožívají i ostatní lidé z Rossova okolí – obětavý mladý doktor Dwight Enys, Caroline Penwenenová, sestřenka Verity s manželem i hornické rodiny z chudého zkoušeného Cornwallu na konci osmnáctého století.

Název: Warleggan – Nad propastí / Warleggan
Autor: Winston Graham
Překladatelé: Tomáš Havlík, Ludmila Havlíková
Série: Poldark / The Poldark Saga
Díl: 4.
Počet dílů v sérii: 12
Počet stran: 477
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

poldark4O autorovi:

Winston Mawdsley Graham (1908 – 2003) se toužil stát spisovatelem již od raného mládí. Narodil se v Manchesteru, ale v sedmnácti letech se přestěhoval do Perranporthu v Cornwallu, kde žil až do roku 1959. Roku 1960 pobýval krátce v jižní Francii a nakonec se usadil v Sussexu.

Během svého života napsal téměř čtyřicet knih, mezi něž patří například The Walking Stick (Vycházková hůl), Angell, Pearl and Little God (Angell, Pearl a Bůžek), Stephanie (Stephanie) a Tremor (Zemětřesení). Jeho knihy se dočkaly překladu do mnoha jazyků a slavná série o Poldarkovi dala vzniknout dvěma televizním seriálům, které byly uvedeny ve čtyřiadvaceti zemích. Podle osmé knihy z této série, Cizince z moře, byl natočen dvouhodinový televizní film. Jeden z Grahamových dřívějších románů, Zapomenutý příběh, byl ztvárněn v pětidílném televizním seriálu, který získal stříbrnou medaili na Newyorském filmovém festivalu. Šest z jeho knih bylo převedno na plátno. Nejznámější adaptaci – Marnie – režíroval Alfred Hitchcock. Winston Graham byl členem Královské literární společnost a v roce 1983 mu byl udělen Řád britského impéria. Zemřel v červenci 2003 ve věku 95 let.