Knižní recenze

Severská fantasy pokračuje | Plíseň

plisen2

Když u nás Ódinovo dítě spatřilo světlo světa, byl kolem celé události neuvěřitelný poprask. V žánru young adult fantasy by se sice mohlo  jednat o zdánlivě nezajímavý debut, to by se ovšem jeho autorka Siri Pettersen nesměla řadit mezi seveřany a zároveň čestné hosty, kteří své knihy přijeli podpořit na Svět knihy. To co v souvislosti s knihou nejednomu čtenáři padlo do oka, pak už jen dokonalo kouzlo osobnosti a originální jádro. Od úspěšného rozjezdu tak dostáváme k druhému dílu, někdo by mohl říct prokletému prostředku trilogie.

Místo Ymslandy Evropa a místo příšerek… lidi. Plíseň očekával snad každý, kdo měl co s prvním dílem do činění. A ano, než se zeptáte, pořád zde máme bravurní a čtivé vyprávění Siri Pettersen, kupící se záhady a všudypřítomnou severskou syrovost. Postavy jsou jiné a série fouká čerstvý vánek, přesto zde však zůstává to pověstné něco, co vás nutí přemýšlet nad tím, proč máte občas takové výpadky, že se ke čtení nepotřebujete vracet a proč o knize nemůžete bez dlouhého rozmýšlení říct, že byla bez chyby. Protože na rozdíl od Ódinova dítěte nebyla.

„Všechno, co lidé vytvářejí, se točí kolem věčného života. Umění je jako hon za nesmrtelností. Otázka je, co z toho mají. Tak co jsi, příteli, vykonal za tu dobu, o kterou jsem ti prodloužil život? Oč tvé bytí nabylo na významu? Co jsi udělal navíc?“

Druhé díly jsou prokleté, to je prostě fakt. Ne, že by se v případě Plísně jednalo o nějakou dramatickou skutečnost, jež by vás přiměla nad sérií zanevřít, jiný směr se ale projevil. Ostatně, hlavní problém spočívá právě ve změně prostředí, od té se pak odvíjí i potíže s délkou textu a chováním postav.

plisen1U prvního dílu vůbec nevadilo, že se kniha řadila mezi ty bichle, pod kterými se prohýbají ruce a škvaří mozek, protože se jednalo o nový svět s odlišnými mechanismy a něčím, co vám dokázalo hned na prvních stránkách poplést hlavu. Druhý díl ale změnil celou skladbu – lidský svět, ve kterém bylo zasazeno už tolik fantasy románů, prostředí a reálie, na které jsme my běžní smrtelníci zvyklí a potom hlavní hrdinka Hirka, která ne. A v reakci na tento zásadní přechod vznikají prázdné pasáže a nepotřebné popisy, balíky a balíky slov, co jsou jen nutnými můstky k překlenutí děje, podivné reakce postav, kterým to nesedí a jsou tam spíš protože to autorka od nich vyžaduje, okamžiky, kdy si říkáte, že se jejich charaktery adekvátně vyvíjí a chvíle, kdy přemýšlíte nad jejich rolí v Ódinově dítěti. Následně vzpomínky na lepší dějové zvraty a touha vrátit se do Ymslandy a potom světlé stránky knihy, které vyvažují ty stinné a z promarněného času tvoří čas, který si vlastně docela užíváte.

Plíseň je sice výplň, ale dobrá výplň. Když budete ignorovat slepá místa, zaznamenáte gradující napětí, i hrnoucí se překvapení a pořád stejně magický příběh, jakého se vám dostalo už s Ódinovým dítětem. Plíseň se tak stává nedílnou součástí série, kterou byste neměli přeskočit, ani zavrhovat, ačkoliv pro vás může být lehce rozporuplná. Navíc, finále se už pěkně rýsuje, našemu světu dáváme sbohem, a s novým a posledním dílem, který vyjde v říjnu pod názvem Síla můžeme doufat, že autorka chytá nový vítr do plachet.

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví Knihy DobrovskýPřečíst ukázkuOficiální anotace:

plisen4

Touha po pomstě a strach ze smrti — to je druhý díl série Havraní kruhy.

Představ si, že jsi lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, který je místem tvého narození a který se měl konečně stát tvým domovem. Jenže to je zásadní omyl.

Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a vzdala se tak možnosti být nablízku Rimemu, přestože právě po tom touží ze všeho nejvíc. Místo něj ji teď provázejí lovec zapomenutých a slepý. Boj o přežití v lidském světě je ovšem maličkostí ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát.

Název: Plíseň / Råta
Autorka: Siri Pettersen
Překladatelka: Jitka Jindřišková
Série: Havraní Kruhy / Ravneringene
Díl: 2.
Počet dílů v sérii: 3
Počet stran: 445
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

plisen3O autorce:

Siri Pettersenová (nar. 1971) je spisovatelka, autorka komiksu a ilustrátorka pocházející z Trondheimu. Za Ódinovo dítě (2013; česky Host 2016), první díl trilogie Havraní kruhy, obdržela Fabelprisen, ocenění udělované nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy. Ódinovo dítě bylo nominováno i na Cenu norského ministerstva kultury pro debutanty, Cenu knižních blogerů a celá trilogie na Cenu knihkupců (jako vůbec první fantasy titul v historii). Po druhém dílu Plíseň (2014; česky Host 2017) vychází závěrečný díl série Síla (2015), který se dočkal řady ocenění včetně prestižní Ceny jižního Norska za literaturu. Trilogie bude zfilmována.