Knižní recenze

Požehnané, nebo prokleté dědictví? | Poslední výročí

poslednivyroci980

To, že má u nás Liane Moriarty díky románu Manželovo tajemství dobré renomé, je všeobecně známá věc. U nás byl poprvé publikovaný v roce 2014, během tří následujících let nakladatelství Ikar vydalo dalších pět románů, z nichž Poslední výročí je v českých knihkupectvích nejaktuálnější, na HBO vplula minisérie podle jedné z jejích nejčtenějších knih Sedmilhářky a filmové společnosti zakoupily práva hned na tři další knihy, které napsala. Poslední výročí si světovou premiéru odbylo už v roce 2006, řadí se tak k raným pracím autorky, které svým počtem prodaných výtisků sice nebodují tak jako ty novější, avšak přesto mají úspěch velký natolik, že jiní autoři mohou blednout závistí. Ostatně, už tehdy se mohlo tvrdit, že Moriarty psát prostě umí.

O tom, že autorka není žádný troškař, se můžete přesvědčit hned na začátku. Široké spektrum postav vás ochromí v podstatě po pár stránkách, a pokud jste pořádkumilní jedinci, je vysoce pravděpodobné, že i pobídne k tomu, abyste si zapsali jejich jména a základní charakteristiku. Pokud vám však další díla této australské senzace nejsou cizí, můžete tušit, že toto nutkání brzy zmizí. A jestli ne, vězte, že vás její styl brzy polapí.

„Láska je rozhodnutí.“
„Rozhodnutí?“
„Přesně tak. Rozhodnutí. žádný pocit. A to si právě vy mladí neuvědomujete. Proto se taky v jednom kuse rozvádíte. Bez urážky, má drahá. A teď už vypni ten hloupý kazeťák a já ti udělám toasty se skořicí.“

poslednivyroci3A co všichni na té Moriarty mají? Především, její knihy jsou realistické, do toho můžete rovnou počítat i Poslední výročí – podivná vzplanutí vášně jako z červené knihovny jsou zde tabu, uměle nastavené dialogy neexistují a místo plytkého děje se vám dostává umně vypracované zápletky. K tomu trocha inteligentního humoru, větší trocha různorodých postav a máme tu, jak se říká, bestseller.

Konkrétní zápletka se vám zde může zprvu zdát otřepaná, nenechte se však zmást, Sophie není jediná, kdo se v této knize bude se záhadou potýkat. Tou první a prozatím nejméně pochopitelnou je, proč jí prateta jejího ex, proboha, odkazovala svůj dům. Uvědomovala si vůbec, do jak prekérní situace ji dostane? Když dědictví odmítne, všichni ji budou mít za blázna, a když ne… Kdo ví, kolik nepřátel si nadělá. Takové rozhodnutí může mít vliv na celou řadu budoucích událostí, takových, které je třeba lepší nechat spát.

„Zemřela Thomasova tetička Connie. A vypadá to, že mi ve své závěti něco odkázala.“
„No to je od ní ale milé! Je to něco hezkého?“
„Ano. Její dům.“

poslednivyroci2Sophie není jediná postava, které se dostaneme do hlavy. Er-forma je zde využívána jako mistrovský nástroj a ačkoliv to tak ze začátku působit nemusí, později se z pouhých prostředníků a vedlejších postav stávají reálné osoby. A to je právě to něco, co tvorbu Liane Moriarty odděluje od ostatních – nikdy, o žádné postavě nemůžete tvrdit, že by byla vedlejší, protože v takové kategorii ostatní spisovatelé obyčejně schovávají svoje ploché kreatury, které nikoho nezajímají.

Autorka dokáže čtenáře napínat až do konce. Záhady se odkrývají pomalu, mezitím nám poskytuje čtení plné nenuceného humoru, zajímavě se vyvíjejících vztahů a taky trochu té pověstné romantiky (samozřejmě, žádné do slunce západu, to by nebyla Moriarty).

Sic se Poslednímu výročí plný počet bodů udělit nedá, a to hlavně z důvodu, že by to šlo celé zkrátit, jedná se o další skvělé čtení na dlouhé letně-podzimně-zimě-jarní večery, které rozproudí krev, zapojí veškeré mozkové závity a překvapí. Teď už jen zůstává otázka, co za pecku si na nás Ikar připraví příště.

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovskýposlednivyroci1

Přečíst ukázkuposlednivyroci5Oficiální anotace:

Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby. 

Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá?

Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou „kauzu“ až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu!

Název: Poslední výročí / The Last Anniversary
Autorka: Liane Moriarty
Překladatelka: Šárka Kadlecová
Počet stran: 396
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná s přebalem

poslednivyroci4O autorce:

Liane Moriarty (*1966) je australská spisovatelka, žijící v Sydney. Živila se jako marketingová manažerka, poté zkoušela sama podnikat a coby copywriterka na volné noze psala všechno možné, od televizních reklam po texty na nejrůznější webové stránky.

Ač se beletrii ve volném čase věnovala už od mládí, první kniha jí vyšla až v roce 2005. Je autorkou několika románů a série knih pro děti, které vydala pod pseudonymem Nicol Berry, jimž se paradoxně většího úspěchu dostalo ve světě než doma v Austrálii. 

Zatím nejúspěšnějším titulem Liane Moriarty je Manželovo tajemství z roku 2013 (The Husband´s Secret, česky Ikar 2014). Kniha se hned druhý týden po vydání vyhoupla na 1. místo prestižního žebříčku bestsellerů New York Times, prodalo se jí přes milion výtisků ve více než 35 zemích po celém světě a byla zařazena mezi nejlepší tituly Amazonu v roce 2013. Vedle něj vydal Ikar ještě romány Na co Alice zapomněla. (What Alice Forgot, 2010, česky 2015), Sedmilhářky (Little Lies, 2014, česky 2015), Zamilovaná hypnotizérka (The Hypnotist´s Love Story, 2012, česky 2016) a Tři přání (Three Wishes, 2005, česky 2016).