Knižní recenze

Lehce humorné, krapet strašidelné a zaručeně podivné čtení | Warren XIII. a Vševidoucí oko

b5d0ee539cb541df822a35e0ded94acc

Když Warren XIII. poprvé okouzlil moje oko, bylo to ještě před jeho oficiálním uvedením v českých knihkupectvích. Za to může Maťa ze Sveta kníh, která na ni (stejně jako já) narazila čirou náhodou a která se ihned musela se svým skvělým výběrem pochlubit. Pokud z toho cítíte zapšklost, je to protože na Slovensku byla kniha dostupná mnohem dřív. A protože bylo známo, že Paseka, byť s mírným zpožděním, vydá knihu i u nás, musela jsem si počkat. Nutno dodat, že se jednalo skoro o nadlidský úkol.

Pokud dění kolem této krásné middle grade jednohubky sledujete alespoň okrajově, víte, že se recenzenti na svém názoru převážně shodují. Čím to? Inu…

0a3d78e85b9b42469c6e8c1eaa472fc8

Karikatury Tima Burtona

Kniha se řadí mezi ty vyvolence, kteří působí Burtonovsky, ale od Tima Burtona nejsou. Když to řeknu úplně jednoduše, neznám člověka, který by tento styl animace-ilustrací-čehokoliv vyloženě odsuzoval. Pokud se takové reakce najdou, je jich zatraceně málo, většina lidí naopak hladoví po něčem dalším. A tak zde máme Koralínu, Warrena XIII. a další roztroušená dílka, která se snaží zaujmout naši pozornost.

Abyste mě chápali, ani náhodou neplánuji vybočit z řady nadšených ohlasů, protože já si čtení užívala taky. Nejlepší na tom všem bylo, že příběh ani náhodou nepůsobil otřepaně, ale vála z něj čistá vlna a přesně to slibované lehké strašidelno, jaké vás napadne hned při pohledu na tu nádhernou obálku. A že bych něco podobného četla, o tom nemůže být řeč.

„Otče, mám vzrušující zprávy,“ oznámil Warren obrazu. „V hotelu je nový host. První po dlouhé době. Napadlo mě, že bys o tom chtěl co nejdřív vědět.
Warren otce často seznamoval s nejnovějším děním. Uvědomoval si, že je hloupé povídat si s obrazem, ale rád předstíral, že ho otec slyší.

22d2ed2bc97a4eceab36d41580056faa

Ohebná cílovka

Je jedno, že je kniha primárně určena pro děti – ať už si ji koupíte ve dvaceti, nebo šedesáti, vaše srdce musí roztát. Autorka, i ilustrátor se čtenáři pracuje neuvěřitelně hravě, dětem servíruje dobrodružství a těm dospělým lehce humornou, krapet strašidelnou a zaručeně podivnou podívanou s živými kulisami a brilantním překladem.

Z textu je znát, že autorka počítá s tím, že jej budou číst i jiné věkové kategorie, které se v primitivních honičkách pro pětileté děti a nadnesených pojmech nijak zvlášť vyžívat nebudou. Tedy ne tím způsobem, jakým si myslíte.

73ad4f96d48e4329b112c2a8452f4739

Ztotožnitelný hrdina

V dětských knihách je až příliš často problém, že se nezvládnete sžít s hlavními hrdiny. Věřte mi, ještě donedávna jsem poslouchala čtení stovek z nich a opravdu jen o pár z nich můžu zpětně říci, že si je pamatuji, natož, že jsem si je užívala. A to radši ani nezmiňuji, kolik z nich bylo pod cejchem Disneyho.

Příšerku Warrena neutváří jen jeho dobrodružství, ale i rodina, citové vazby a okolí, ve kterém se pohybuje. A samozřejmě, také něco, co má každý z nás – duše.

Vybavil si všechny staré legendy o duchách, kteří v zahradním bludišti straší, a přemítal, zda to nakonec opravdu jsou pouhé legendy. Znovu uslyšel kroky pelášící pryč a další smích. Odložil křehký deník v obavě, že choulostivé stránky poničí, a vyrazil za zvuky.

179b1939edc94e08b17939ff81abd9c5

Černobílá? Ne, černočervenobílá a celá šrafovaná!

Nijak zvlášť se mi nechce naznačovat, že nebýt ilustrací, Warrena XIII. a Vševidoucího oka byste si nevšimli, přesto na tom možná bude zrnko pravdy. Naštěstí, Tania Del Rio s Will Staehle (možná spíš Will Staehle a Tania Del Rio, protože Warrena vymyslel on) utvořili sehranou dvojici, a tak si dnes můžete číst v této krásné jednohubce, kterou hned vzápětí pořídíte i svému malému synovi, neteři a s velkou pravděpodobností i odrostlejším bližním, jen abyste tu svou nemuseli dávat z ruky. Protože jestli ji u vás v knihovně někdo zmerčí, dejte na mě, ten vám ji ukradne.

Knihu můžete zakoupit na stránkách internetového knihkupectví MegaKnihy.cz.

8af61e4940464b47939bcdba92e84c72Přečíst ukázkub63a3b356da64fb1ad577dbb31622055

warrenxii-1

Oficiální anotace:

O takovém dětství se vám nezdálo ani v těch nejbláznivějších snech. Warren XIII. je dědicem a správcem starobylého rodinného hotelu, kde se děje jedna podivnější věc za druhou. V kotelně žije tvor se spoustou chapadel, zahradním bludištěm se plíží přízračná dívka, ze sester Warrenovy tety se vyklubou čarodějnice a mezi záhadnými hosty narazíte třeba na muže, který je od hlavy až k patě celý ofačovaný.

Někde v domě se navíc skrývá kouzelný poklad známý jako Vševidoucí oko. Aby jej však Warren našel a neztratil přitom hlavu (doslova), bude muset rozluštit spoustu hádanek, tajných kódů a dalších tajemství. Warren XIII. a Vševidoucí oko je kniha, jakou jste si vždycky přáli mít – plná fantastických vynálezů, překvapení i originálních černo-rudých ilustrací, stejně spletitých a strašidelných jako křivolaké chodbičky hotelu.

Jejímu kouzlu podlehnou nejen fanoušci Tima Burtona, Roalda Dahla nebo Neila Gaimana, ale všichni ti, kdo se rádi bojí a smějí současně.

330843e70a3b406d89888054ff3c55d4

Název: Warren XIII. a Vševidoucí oko / Warren the 13th and The All-Seeing Eye
Autorka: Tania del Rio
Ilustrátor: Will Staehle
Překladatelka: Barbora Punge Puchalská
Série: Warren XIII.
Díl:1.
Počet dílů v sérii: 2 (?)
Počet stran: 219
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná

warrenxii-2

 

 

O autorce:

Tania del Rio se živí psaním a kreslením komiksů, posledních deset let se věnuje zvlášť tvorbě pro mládež. Spolupracuje s nakladatelstvími Marvel, Dark Horse a Archie Comics. Žije v Los Angeles. 

 

 017e13de8f064d25bb67d85f802310aa