Knižní recenze

O lidských podivnostech i normách | Povídky podivných

Povidky podivnych3

Že knihy častokrát své čtenáře nachytají na krásnou obálku a vkusné grafické zpracování, není žádná novinka. Vlastně si jen těžko dokáži vybavit něco jiného, než Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, příběh vytvořený ze zapomenutých fotografií z náhodných blešáků. Příběh, který dal vzniknout celé trilogii, filmu a dnes i doplňujícím povídkám ze světa podivných. Že si matně vzpomínáte na nějakou knihu, co na vás svítila z knihkupectví? Ano, tohle bude pravděpodobně ona.

Hned na začátek vás musím varovat, že tato recenze nebude objektivní. Původní sérii jsem si zamilovala od prvního dílu, film s Timem Burtonem přivítala s nadšením a oznámení o další doplňující knize uctila tím, že se ze mě stalo jedno velké uslintané monstrum. Takže mezitím, co se teď kocháte ilustracemi, já si dovolím pět ódy (na radost).

Povidky podivnych6

„Nechci být neslušný,“ řekl muž, „ale my tohle nejíme.“
„Vím, že je to skromná hostina,“ řekla farmářka Sally, „a vy jste nejspíš zvyklí na královské hody, ale tohle je všechno, co máme.“
„Tak to není,“ odpověděl muž, „obiloviny, zelenina, zvířecí maso – naše tělo je jednoduše nedokáže zpracovat. A kdybychom se přinutili to sníst, budeme ještě zeslábější.“

Povídky podivných si pamatujeme jako tři objemné svazky, co málem povalily samotnou Bronwyn, dnes se můžeme podívat i dovnitř – samozřejmě, jen na některé z nich, Millard nám chytře sesbíral deset povídek, jež považoval za ty nejdůležitější a nejzajímavější. Snad jako varování, že se nejedná o žádné pohádky pro děti vložil hned na začátek tu nejmorbidnější z celého souboru. Přesto, jinak než hororové pohádky plné ponaučení, bych je nenazvala.

Příběhy jsou leckdy matoucí a moudrost z nich plynoucí není často ta přímá, na kterou jsme zvyklí – nekraď, nezabíjej, nezlob… Svým stylem mi kniha velmi připomínala tři příběhy, které vyprávěl Netvor Connorovi (Volání netvora, kdybyste nevěděli, také moc hezky ilustrovaná výpravná kniha), nádherná ukázka toho, že nic není černobílé a pravda bývá často ukrytá pod vrstvami toho, co chceme vidět. A tak se stane, že mnohdy ani stejně podivný vás nepochopí, skupina, nebo určitá definice neurčí lidi, ani jejich vztahy k vám a pomoc si vás najde z úplně jiného směru, než byste čekali.

Povidky podivnych4

Holubi samozřejmě věděli, že válku s lidmi nemohou vyhrát – ani nechtěli. (Kdo by jim odhazoval drobty k jídlu, kdyby lidé umřeli?) Ale holubi jsou mistři sabotáže a chytrou kombinací otravování a vandalismu zahájili celá staletí trvající boj, kterým udržovali lidi při zemi, kam patří.

Čím si můžete být jistí, je, že vás kniha nepustí. Mluvím ze své vlastní zkušenosti, kolem knihy jsem kroužila tak dlouho (dobře, nemohlo to být déle, než jeden týden), až jsem si řekla, že alespoň nakouknu a třeba si dám vždy jednu povídku před spaním. Hned na první stránce jsem si uvědomila, že těch necelých 170 stránek budu mít přečtené ještě tentýž večer. Nakonec to bylo tak rychlé, že jsem pak stihla ještě víc než dvouhodinový maraton s Cizinkou.

Osobně se mi nejvíc líbila povídka o první ymbrině (jednoduše protože nádherně vysvětluje, co vlastně tyto podivné ženy s časem dělají a jak vznikají), vtipná byla i ta o demokratických holubech od Svatého Pavla s vysvětlivkou, proč nám holubi na všechno kálejí a vedou s námi válku, moc se mi líbily i zapomenuté okamžiky historie, které se Ransom Riggs (pardon, jasně že Millard) rozhodl do knihy vložit. Některé z nich byly totiž vskutku podivné.

Někde jsem nedávno četla, že díla autorů by se měla číst podle data, kdy vyšla, ne podle pořadového čísla v sérii a takto bych na vás chtěla apelovat i zde. I když souvislosti byste pochopili bez jediné přečtené knihy, mnoho krás byste objevili až po zkompletování série. Knihu hodnotím 10/10 s tím, že z ní mám snad ještě silnější dojmy, než z původní trilogie. Doporučuji všem fanouškům Ransoma Riggse, i těm, kterým učarovalo grafické zpracování. Mít něco takového v knihovně je vážně pocta.

Povidky podivnych5

Knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Jota.Přečíst ukázkuPovidky podivnych1Oficiální anotace:

Také vás vždy zajímalo, kde se vzaly podivné děti ze Sirotčince slečny Peregrinové?

Ještě dříve, než slečna Peregrinová vytvořila smyčku – domov a útočiště – pro dnes již dobře známé podivné děti, existovaly příběhy o podivných dětech a zvířatech, které se nejprve tradovaly ústní cestou, dokud se jejich písemného zpracování neujal v roli editora jeden z nejpovolanějších, podivný Millard Nullings. Jedná se o příběhy z historie podivných, ve kterých se dozvíme, že děti nejprve bez problémů žily ve společnosti lidí běžných, obyčejných, ale jejich zvláštní schopnosti a nadání je postupně vytlačovaly na okraj, až je obyčejní lidé vyhnali ze svého středu úplně.

Některé z deseti povídek čtenáři zčásti znají ze zmínek v trilogii o podivných dětech ze sirotčince slečny Peregrinové – třeba tu o laskavém obru Cuthbertovi či o holubech z katedrály Svatého Pavla – jiné jsou zcela nové a uvádějí nové, neznámé hrdiny, a kromě jiného se dozvíte o první ymbryně i o tom, jak se postupně naučila vytvářet smyčky, v nichž bylo možno žít.

Ransom Riggs se s vámi – díky pečlivé editorské práci jednoho z podivných, Millarda Nullingse – podělí o některá tajemství z dějin podivných. Ti, kdo četli napínavé příběhy o slečně Peregrinové a jejích chráněncích, si tuto laskavou knížku jistě nenechají ujít.

Navštivte také webovou stránku se všemi aktuálními informacemi ze světa podivných dětí – www.sirotcinecslecnyperegrinove.cz.

Povidky podivnych8

Název: Povídky podivných / Tales of the Peculiar (Miss Peregrine’s Peculiar Children
Autor: Ransom Riggs
Ilustrátor: Andrew Davidson
Překladatelka: Marie Voslářová
Série: Sirotčinec slečny Peregrinové / Miss Peregrine’s Peculiar Children
Díl: 0,5.
Počet dílů v sérii: 3 (čtyři, pokud počítáte tyto povídky)
Počet stran: 167
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2017
Vazba: Pevná

Povidky podivnych9

Povidky podivnych2

 

O autorovi:

Ransom Riggs je autorem bestsellerů vyhlášených časopisem New York Times – trilogie o podivných dětech slečny Peregrinové. Narodil se na farmě v Marylandu a vyrůstal na jižní Floridě Vystudoval literaturu na Kenyon College a film na University of Southern California. Žije v Los Angeles se svou ženou, autorkou bestsellerů Tahereh Mafi.

 

 Povidky podivnych7

A kolik hvězdiček bys dal/a ty?