Co se jinam nevešlo

Velký knižní čtvrtek 2017

 

 

 

 

 

  

Že jsem si pro vás něco ke knižnímu čtvrtku chystala, jste pravděpodobně nezachytili. Nejspíš proto, že poslední Velký knižní čtvrtek byl zahájen už před dvěma měsíci a já o něm nenapsala ani ťuk. VKČ vnímám jako něco, co se snaží zpropagovat českou (a někdy slovenskou) literaturu, rovněž jako prostředníka k poměrně hezké slevě na pár překladovek, co se mi zrovna zalíbí. Letos jsem měla příležitost podívat se na tiskovku a vyzpovídat autory, kteří byli tak laskaví a vyhradili si na mě trochu ze svého drahocenného času. V nejbližších dnech u mě na blogu tyto rozhovory najdete, já sama si od čtvrtku budu užívat na Světě knihy, takže už teď píši a edituji jako hyperaktivní veverka na kofeinu a doháním všemožné resty.

Pokud můj blog čtete pravidelně, je vám nejspíš něco mezi 13-20 lety, s vysokou pravděpodobností jste příznivci young adult, mezinárodních bestsellerů Marťan a VKČ jako velkou událost nevnímáte. Co vám chci dnes ukázat, je, že i ty méně populární a hlavně méně „in“ knihy nohou být zajímavé a kvalitní. Ty z vás, kteří mají knihy z Velkého knižního čtvrtku už dávno prostudované, odkážu právě na zmiňované rozhovory, dnešek bude ryze informační.

U knih budu vždy odkazovat na oficiální stránky VKČ, kde si můžete prohlédnout jak oficiální anotace, tak i medailony autorů a ukázky z textu. U mě najdete vždy popisek toho, co by vás na dané knize mohlo zajímat.

Stručné info: Jedenáctý Velký knižní čtvrtek představuje patnáct knižních novinek napříč všemi žánry. Nejnovější „sezóna“ byla zahájena 16. března 2017, v tento den vyšly všechny níže uvedené knihy. V souvislosti s VKČ bývají poměrně často zavedeny slevy na vybrané tituly. Ti autoři, kteří se mohli zúčastnit měli společnou besedu, Mariusze Surosze a Jozefa Kollára můžete potkat i na Světu knihy.Letní host
Alison Andersonová

Další z řady beletrizovaných životopisů slavných osobností (a jejich bližních), tentokrát Antona Pavloviče Čechova. Ačkoliv si právě teď říkáte, že na životopisy a autobiografie zakopáváte na každém rohu, této knize a vůbec celé edici bych věnovala pozornost. Metafora vydává životopisy netradiční, poutavé a hlavně kvalitní. Já sama četla (a recenzovala) ten o Edith Piaf, zajímavé se mi jeví třeba Einstein & Einstein, Poledne u TiffanyhoMadame PicassoPaní Hemingwayová, nebo Mrs. Poe.

 

Ach, ty Češky!
Mariusz Surosz

Kniha řadící se k literatuře faktu napsaná polským autorem představuje osudy osmi známých a zapomenutých žen jako Věra Čáslavská, Adina Mandlová, nebo Petra Šáchová. Věnuje se nejen jménům, ale i historii – volné pokračování knihy Pepíci, kde autor představil 17 osudů spjatých s Československem.

Očekávejte rozhovor s autorem.

 

Ve světle nebo ve stínu
Lawrence Block

Stephen King, Lee Child, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Joyce Carol Oatesová – to je úzký výběr autorů, kteří se nechali inspirovat obrazy Edwarda Hoppera a na motivy vybraných pláten sepsali své krátké příběhy. Ty jsou před každým jednotlivým příběhem vytištěny na stránkách knihy.

 

Múza
Jessie Burtonová

Myslím, že když napíšu Miniaturista, nejspíš chápavě pokývete hlavou a Múzu si ihned poběžíte prostudovat. Co tedy potřebujete vědět, obě zmíněné knihy spojuje jedno a to samé autorské jméno, tentokráte se děj ale odehrává v Anglii šedesátých let dvacátého století a všechno se točí kolem obrazu Isaaca Roblese. Záhady a klamy, ctižádost a láska. A ano, je to bestseller světového měřítka.

 

Kniha zrcadel
Eugen Ovidiu Chirovici

Nedokončený rukopis, literární agent a vražda. Pokud jste si mysleli, že jste z krimi četli všechno, vězte, že tomu tak není.

 

 

 

Každý má svou lajnu
Petra Dvořáková

Kniha nejen o florbalu, ale i o běžných strastech a slastech dnešních teenagerů, a to z pera české autorky, která píše jak knihy pro děti, tak pro dospělé. Z těch známějších: Flouk a Líla: Dobrodružství z mrakodrapu, Julie mezi slovy, Já jsem hladSítě.

Očekávejte rozhovor s autorkou.

 

Apollinaire
Julia Hartwigová

Bohémské Paříž na počátku minulého století a Guillaume Apollinaire propojený s řadou literátů, malířů a dalších umělců. Jména několika z nich: Pablo Picasso, Georges Braque, Alfred Jarry, Henri Rousseau. Ano, další poutavě beletrizovaný životopis, tentokráte z nakladatelství Garamond.

 

Marie a Magdalény
Lenka Horňáková-Civade

Ve Francii žijící, píšící a malující česká autorka (a malířka), jež si svůj vlastní román přeložila z francouzštiny do češtiny. Jedná se o rodinou ságu, která se prostřednictvím tří žen dotýká nacistické okupace, kolektivizace, i okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Očekávejte rozhovor s autorem.

 

Čas mého života
Jerome Klapka Jerome

Autobiografie autora knihy Tři muži ve člunu vydaná poprvé v roce 1926, v Česku publikovaná úplně poprvé. Viktoriánská Anglie, nuzné podmínky, spisovatelská sláva, autorovy názory i komentáře k důležitým milníkům v jeho životě. To si prostě chcete přečíst.

 

 

55 minut mezi životem a smrtí
Jozef Kollár

Horkovzdušný balón, tank, ponorka… A jedna jediná šance na útěk přes hranice Československa do svobodného světa. Zdá se vám to jako fikce? Budete překvapeni, toto je literatura faktu. Je spousta příběhů, které uvíznouv proudu času, tato kniha shromažďuje některé z nich.

Očekávejte rozhovor s autorem.

 

Ďábel v Bílém městě
Erik Larson

Kdo by neznal legendárního Jacka Rozparovače, že? A co takový H. H. Holmes? Sériový vrah, který v roce 1893 v Chicagu zavraždil desítky, možná až stovky žen ve svém speciálně zkonstruovaném domě, obrovském bludišti plném mučíren, propadlišť, piteven a slepých uliček. Příběh, který se chystá i na filmové plátno, v němž hlavní roli ztvární Leonardo DiCaprio. Ano, teď už to zajímavě zní.

 

Stockholm – Přísně tajné
Hanna Lindberg

Překladový thriller plný slávy, úpadku a jak už to tak bývá… vraždy. A ano, jak už název napovídá, máme zde další severskou literaturu.

 

 

 

Skleněný zámek
Jeannette Walls

Životopisný příběh o dětech s rodiči bez rodičů popsaný s láskou a pochopením. Brzy i ve filmu, ve kterém by si měli zahrát Woody Harelson, Naomi Watts a Brie Larsson.

 

 

 
Můj dědeček by mě popravil

Jennifer Teegeová

„Jsem vnučka Amona Götha, muže, který postřílel stovky lidí – a protože jsem černá, podle něj podřadné rasy, nejspíš by zabil i mě…,“

Opět jedna autobiografie z Metafory, o hledání vlastní identity a těžkých dobou, které známe převážně z učebnic a náhodných vyprávění.

 

Krkonoše. Karkonosze. Riesengebirge.
Petr Bergmann

Místopis prostřednictvím grafik a srovnávacích fotek – knihou jsem se kochala jen chvíli a jako laik musím říct, že to byla čistě provedená práce. Po rozhovoru s autorem jsem rovněž získala docela přesnou představu o tom, jak těžké je takovou publikaci sestavit.

Očekávejte rozhovor s autorem.Pro dnešek vše, od zítřka se můžete těšit na slíbené rozhovory. Ale nejdřív – kolik knih vás zaujalo? Namíříte si to do knihovny, nebo rovnou do knihkupectví? 🙂

Více o Velkém knižním čtvrtku