Co se jinam nevešlo

Humbook – Festival pro mladé čtenáře

humbookfestival

Určitě jste už museli postřehnout, že se něco chystá. Každý rok máme Svět knihy, pak dva trochu slabší veletrhy v Havlíčkově Brodě a Ostravě (+ LITR a další zajímavé počiny). Letos je na programu i první ročník Humbooku, festivalu zejména pro mladé čtenáře, který láká především na dvě známé tváře: Christophera Paoliniho a Rutu Sepetys. Protože bych na něj chtěla zabruslit i já, dnes tu je menší shrnutí toho, na co se těším a na co se můžete těšit vy (kromě těch dvou podpisů, na které si všichni brousí zuby).

Na festivalu budete moct potkat jak začínající české autory, tak YouTubery. Spektrum bude opravdu široké, vše se ale bude točit kolem mladé generace. Mě osobně zaujali především čeští autoři. Prodlévat budu na besedě Marie Rejfové, Lenky Dostálové, Michaela Burdové, od nichž si slibuji minimálně to, že se dozvím víc o tvůrčím procesu.

Co mě zatím dostalo na Humbooku nejvíc, jsou besedy o knihách obecně. Vždycky mě zajímal proces, jakým musí každý knižně vydaný příběh projít, Jak se vaří kniha pro mě bude tedy velkým zážitkem. Na české fantasy se předpokládám dozvím zajímavé tipy, tvorba komiksů je skoro povinnost (na tuhle besedu čekám už od doby, co jsem poprvé přečetla V jako Vendeta) a překladatelské oříšky, to bude panečku zážitek. Poslední dobou, když vezmu do ruky anglickou knihu pořád musím myslet na to, jak si ti překladatelé dávají s něčím takovým práci. A to nečtu žádné složité kousky, že ano.

Na co se můžete těšit vy… No, máme tu Paoliniho, Sepetys, u nás debutující ruskou spisovatelku Natalju Ščerbu a hodně, hodně YouTuberů. Kecám, vlastně jen čtyři, z toho jedna BookTuberka Molly. Kromě položek, co vidíte v programu budou na festivalu i jiná zpestření, mě osobně zaujaly psací stroje, na které nedávno lákalo CooBoo. Napsat si na něm budete moct povídku na téma fantasy z ledničky a zároveň si rozlámat svoje prsty. Nekecám, jako malá jsem pořád ťukala na mámin psací stroj a pak jsem si myslela, že mi upadnou prsty. 😀 Kdybyste to chtěli zkusit taky, budete mít fajn příležitost.

P.S. I když na Instagrafu bude nejspíš přelidičkováno, i tam bych se ráda prodrala.

P.P.S. Kdybyste chtěli vědět víc a mrknout, kdo všechno tam bude, můžete zabrousit na Humbookovské webovky, Facebookovou událost, nebo FB stránku.