Názorovky

Jak oklamat smrt | Death Note | Názorovka

153245Název: Zápisník smrti / Death Note

Autor / kreslíř: Tsugumi Ohba / Takeshi Obata

Překladatelka: Anna Křivánková

Série: Zápisník smrti / Death Note

Počet dílů v sérii: 13

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2011 – 2015

Vazba: Měkká

Děj (první díl):

Démon Rjúk ztratil svůj zápisník. Na tom by nebylo nic hrozného… kdyby to ovšem nebyl Zápisník smrti, a kdyby ho neztratil ve světě lidí. A kdyby ho nenašel vzorný studen Light Jagami, který se rozhodl, že zbaví svět zla – tím, že pozabíjí všechny zločince. Je to chvályhodná myšlenka, jenže Light brzy jistí, že pokud chce vytvořit dokonalý svět, nesmí váhat přinášet oběti i z řad nevinných lidí. Těch, kteří se ho snaží zastavit. A bude jich hodně.

Death Note: Zápisník smrti vám přináší největší souboj v dějinách lidstva. Smrtící šachovou partii mezi geniálním zabijákem a neméně geniálním detektivem vystupujícím pouze pod pseudonymem „L“.

O autorech:

deathnote13Tsugumi Ohba

Je známý jakožto autor manga příběhu Desu Nōto (Death Note, č. Zápisník smrti), který ilustroval Takeshi Obata. Jeho pravá identita je přísně hlídaným tajemstvím, ale někteří čtenáři se domnívají, že jde o autora jménem Hiroshi Gamō.

deathnote12Takeshi Obata

Takeshi Obata byl narozen v Niigatě. Je kreslíř mangy, zpravidla spolupracuje s autorem příběhu. Známým se stal zejména jako tvůrce mangy Hikaru no Go. Rovněž je znám pro výtvarné zpracování mangy Death Note.

Můj názor:

Když do něj napíšete něčí jméno, dotyčný zemře.

I když si to samotní autoři moc nepřipouštějí, japonská manga Death Note si vydobyla nebývalý úspěch. Těžko říct, jestli za to může dokonalá promazanost samotného stroje, zbrusu nové a neokoukané součástky, silné charaktery, vyšší princip, nebo něco úplně jiného, faktem ale je, že to funguje a přitahuje další a další čtenáře.

Death Note jsem neodbytně louskala celý jeden měsíc – díl za dílem, bublina po bublině. Už dlouho se mi nestalo, že by mi všechno, co se týče jednoho jediného příběhu tak dokonale sedlo. Největším tahounem pro mě byly postavy. Začalo to Lightem Jagamim a jeho (ne)ochočeným smrtonošem Rjúkem, pokračovalo to přes nejeden brilantní mozek, z nichž se vyvinula opravdová legenda (L, Mello, L…) a skončilo to v jednom nejmenovaném skladišti, kde zbyli opravdu jen ti nejlepší. Po celou tu dobu jsem se ani v nejmenším nenudila. Pan autor totiž k smrti rád zatěžoval můj namáhaný a ke konci už opravdu unavený mozek, aby mě nakonec smetl posledním esem, co mu zbylo v rukávu.

Je pravda, že občas (hlavně někdy od sedmého dílu) mi to všechno přišlo uměle udržované a chtěla jsem už pár scének vypustit. Pak se vždycky nakonec ukázalo, že každé malé vodítko bylo záměrně vyřknuté a že i po tolika dílech zbývá dost a dost nevyužitého potenciálu – takového, který by se dal perfektně využít pro novou postavu, nebo minulost těch stávajících, či zemřelých.

Ano, umíralo se, docházel dech, 90% procent mých oblíbených postav našlo svůj předčasný konec, a přesto vám tuto sérii musím doporučit. Jen si to vezměte: Já, kterou detektivky odpuzují, začnu konzumovat něco, co je v podstatě ryzí krimi. Proč? Protože Death Note je mistrovské dílo a každý si z něj vezme to, co potřebuje.

Hodnocení knih:

10 hvezdicek