Category Shrnutí knižních sérií

Série: Leviatan

Promazáváš své válečné stroje? Nebo je krmíš…?

***

Autor:

Scott Westerfeld je autorem pěti vědeckofantastických románů pro dospělé, dvou sérií pro mladší čtenáře (Midnighters, Oškliví), tří románů (So Yesterday, Peeps a Last Days) a několika povídek. Pochází z Texasu a střídavě žije v New York City a v australském Sydney.

Ilustrátor:

Keith Thompson ilustruje knihy a časopisy, pracuje pro televizi, vyvtváří videohry a filmy.

Podrobněji na KeithThompsonArt.com

***

Steampunková alternativní historie? Proč ne?

***

Série:

manualendpapers-jpg

Počet dílů: 3
Spin-off série: Ne
Filmová verze: Ne
Hodnocení na Goodreads: 4.05 (hodnotilo 64 441 čtenářů)
Kolik dílů vyšlo v ČR: 3
Kolik dílů vyšlo v originálu: 3
Doplňující informace: K sérii vyšel i ilustrovaný průvodce – The Manual of Aeronautics: An Illustrated Guide to the Leviathan Series

Leviatan je steampunková alternativní historie, která se odehrává na počátku první světové války a zachycuje klíčové okamžiky, které jsou většinou propojeny s realitou. Kromě skvělého příběhu se vám tedy dostane i nových znalostí a podrobností.

Alek vás uvede do světa industriálů, kde je vše jako jeden velký mechanismus, nicméně pokud nejste zrovna okázalými fanoušky strojů, je tu ještě Deryn, která vám ukáže svět Darwinovců, kde platí pravidlo, pokud příroda nestvořila tobě užitečného tvora, vytvoř si jej sám. Tak co, už víte, jakou cestou se vydáte?

***

scott-westerfeld-leviathan-obalka-jpg

1. díl – Leviatan

Schyluje se k první světové válce a všechny evropské mocnosti zbrojí. V Rakousku-Uhersku a Německu žijí industriálové, kteří bojují na železných parních strojích plných zbraní a střeliva. Britští darwinovci zase k boji využívají uměle vytvořená zvířata. Jejich Leviatan je vzducholoď podobná velrybě, nejdůmyslnější tvor v celé britské vzdušné flotile.

Alexandr Ferdinand, potomek rakouského panovnického rodu, je na útěku. Zradili ho jeho vlastní lidé. Jeho titul nemá žádnou cenu. Jediné, co mu zbylo, je bitevní stroj Hromovládce a několik posledních věrných služebníků.

Deryn Sharpová je docela obyčejná dívka z Glasgow, aby však mohla sloužit v britském letectvu, vydává se za chlapce. Létání je její druhou přirozeností, neustále se ale obává, aby její tajemství nebylo vyzrazeno.

Válka je na spadnutí a cesty Aleka a Deryn se naprosto nečekaně setkají. Oba dva vylétají na palubě Leviatana na fantastickou cestu kolem světa, vstříc úžasným dobrodružstvím, která navždy změní celý jejich život.

Hodnocení na Goodreads: 3.90 (hodnotilo 36 869 čtenářů)

Moje hodnocení: Bezkonkurenčně nejlepší díl série. Zaryl se mi do podvědomí a zanechal v něm stopu. Tohle je snad jediná z mých přečtených sérií o které mohu říct, že je pro kluky i holky. Není v něm ani tak moc romantiky a pořád je čemu se divit. A zmínila jsem už ty ilustrace Keitha Thompsona? Ne? Tak je zmiňuju. 🙂

Recenze

***

behemot-scott-westerfeld-w-228-h-354-jpg

2. díl – Behemót

Behemót je nejdravější z umělých tvorů ve službách britského námořnictva. Dokáže jediným kousnutím pohltit nepřátelské bitevní lodě. Nyní, když se ocitli ve válce s velmocemi industriálů, ho darwinovci nutně potřebují.

Deryn je dívka, která slouží převlečená za chlapce v britském letectvu. Alek je dědicem říše, skrývající se v převleku za prostého člověka. Když se ti dva sejdou na palubě vzducholodi Leviatan, doufají, že se jim podaří zastavit válku. Poté, co mírová mise vzducholodi skončí katastrofou, zjistí, že se ocitli sami na nepřátelském území, kde musí prchat před pronásledovateli.

Alek i Deryn musí prokázat obrovskou statečnost, najít nové spojence a projevit nesmírnou odvahu, aby mohli čelit všemu, co na ně čeká.

Hodnocení na Goodreads: 4.21 (hodnotilo 15 323 čtenářů)

Moje hodnocení: Tento díl je poněkud slabší –  taky jsem ho četla několik měsíců. Přesto musím říct, že se mi líbil – Scott Westerfeld prostě umí psát. 🙂

***

scott-westerfeld-golias-jpg

3. díl – Goliáš

Alek a Deryn se znovu ocitli na palubě Leviatanu. Vzducholoď dostala rozkaz vzít na palubu pozoruhodného cestujícího. Geniální, ale zároveň napůl šílený vynálezce tvrdí, že sestrojil mocnou zbraň jménem Goliáš, která dokáže v jediném okamžiku ukončit válku. Na čí straně však objevitel ve skutečnosti stojí?

Během této přísně tajné mise Alek konečně odhalí skutečnou totožnost Deryn. Není to však její jediné tajemství. Deryn totiž chová k dědici habsburského trůnu něžné city.

Alek se musí odhodlat k dalšímu kroku, na němž závisí všechno – jeho trůn, naplněná láska k prosté, ale statečné dívce i zničení velkého evropského města

Hodnocení na Goodreads: 4.29 (hodnotilo 11 678 čtenářů)

Moje hodnocení: Neřekla bych, že je Goliáš přímo nejhorším dílem série, ale v každém případě byl tím nejpodivnějším. Proč? To je jednoduché. Scott z toho udělal něco, co Leviatan prostě není. V celé knize začala hrát roli láska hlavníchdvou hrdinů a podle toho to taky skončilo. Ne, nestěžuju si, i tak to bylo skvělé zakončení série, jen to poněkud nezapadalo do skládačky.

***

13059026-jpg

Průvodce – The Manual of Aeronautics: An Illustrated Guide to the Leviathan Series (v Česku nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

Hodnocení na Goodreads: 4.10 (hodnotilo 224 čtenářů)

***

BookTrailery:

podpis

Celý článek

Série: Horečka

Jelikož právě čtu první díl Horečky a něco mě právě napadlo, budete muset okusit další z mých nápadů. Tento je (alespoň podle mě) výjimečně užitečný. Jde o to vás obeznámit s různými sériemi. 🙂 Tak uvidíme, co na to budete říkat…

horecka1

Svět plný tajemství a záhad, napětí a vášně, těžko definovatelný prostor mezi realitou a snem, současností a dávnými legendami.

***

Autorka:

Karen Marie Moning je autorkou dvanácti úspěšných románů, z nichž mnohé se dostaly na první místo žebříčku nejprodávanějších knih New York Times, a je držitelkou prestižní ceny RITA udělované ve třinácti kategoriích romantické literatury. Její knihy byly přeloženy do jednadvaceti jazyků a získaly si srdce fanoušků po celém světě.

Do povědomí čtenářů se zapsala příběhy ze skotské vysočiny, ale postupně ji začala stále více zajímat keltská mytologie. Z venkovského prostředí se přesunula do irského Dublinu a do světa tajemných Dananů, dávného národa nesmrtelných bytostí, které tisíce let žijí nepozorovány po boku lidí. Se svým manželem žije střídavě v horách Georgie a na floridských plážích.

„Napínavý příběh plný fantaskních postav… Kniha, jejíž jedinou chybou je to, že okamžitě nepokračuje následujícím dílem.“
– Publishers Weekly

„Skvěle temná fantasy… poutavé čtení.“
– Charlaine Harris

„Lákavá směs keltské mytologie, dobrodružství a erotiky.“
– Chicago Tribune

***

Série:

horecka_dananu-jpg

Počet dílů: 7
Spin-off série: Dani O’Malley – trilogie (vyšel pouze 1. díl v AJ)
Filmová verze: DreamWorks zakoupilo práva, a tak je více než pravděpobné, že se nakonec dočkáme. 🙂
Hodnocení na Goodreads: 4.35 (hodnotilo 241 743 čtenářů)
Kolik dílů vyšlo v ČR: 3
Kolik dílů vyšlo v originálu: 5
Doplňující informace: Série se odehrává ve stejném světě jako Autorčina prvotina Highlander (7 dílů).

Série přibližuje osudy MacKayly Laneové, dívky z malého jižanského města, jejíž bezstarostný život končí ve chvíli, kdy v Dublinu najdou tělo její mrtvé sestry a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Vyráží do Irska, kde chce mimo jiné najít záhadnou knihu, o níž se zmínila sestra v poslední zprávě.

Setkává se s tajemným Jerichem Barronsem a záhadnými bytostmi z tisíce let staré říše Dananů, která dlouho existovala vedle světa lidí, ale nyní jej začíná ohrožovat. Zabředá do složitého přediva vztahů a postupně si stále jasněji uvědomuje svou zodpovědnost v boji za zachování lidského rodu.

***

thumb-temna-horecka-jpg

1. díl – Temná horečka

Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz…

Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.

Hodnocení na Goodreads: 4.19 (hodnotilo 61 701 čtenářů)

„Bývala jsem obyčejná holka, jakých na ulici potkáváte tucty, ale to se jedné noci v Dublinu změnilo, když jsem uviděla svého prvního Danana a dostala se do smrtelně nebezpečného světa Nesmrtelných a dávných tajemství…,“

thumb-krvava-horecka-jpg

2. díl – Krvavá horečka

MacKayle Laneové zabíjí sestru a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Netuší ale, že se tím současně vydává na dlouhou cestu plnou záhad, nebezpečí a také nelehkého sebepoznání. Seznamuje se s dvěma tajemnými muži, bohatým a nepřístupným knihkupcem Jerichem Barronsem a pro pozemské ženy neodolatelným dananským princem V’lanem, jenž jí nabízí pomoc. Chce-li přežít a dobrat se pravdy o sestřině smrti, musí dovedně využívat oba průvodce, jimž sama nedokáže věřit, a především najít Sinsar Dubh – milion let starou knihu černé magie ovládající svět nesmrtelných i smrtelných bytostí. Stínová říše Dananů dlouhá tisíciletí nerušeně existovala vedle světa lidí. Nyní ale zeď, která je dělila, mizí a Mac zůstává osamoceným bojovníkem za záchranu svého druhu.

Ve své druhé knize slavná americká spisovatelka Karen Moningová ještě dále stupňuje již tak strhující tempo. Nabízí nová dobrodružství a další milostné scény, současně ale vyzrálejší postavy, které se dále čtenáři mění před očima. Z rozmazlené a často až komicky bezradné Mac se stává neúnavná bojovnice a mnoho zajímavého se dozvídáme také o doposud více než záhadném Barronsovi. Objevují se další postavy, které oživují děj a vnáší do něj napětí. Moningová neupouští od skvěle vypointovaných dialogů a cílevědomě vede příběh k dalšímu pokračování, které američtí čtenáři netrpělivě očekávali před zavřenými dveřmi knihkupectví.

Hodnocení na Goodreads: 4.33 (hodnotilo 41 604 čtenářů)

„Na život se dívám docela prostě – každý den, kdy se mě někdo nesnaží zabít, je pro mě dobrý. V poslední době jsem takových dnů mnoho neměla.“

thumb-horecka-dananu-jpg

3. díl – Horečka Dananů

HOREČKA Dananů je třetí díl sedmidílné řady slavné americké spisovatelky Karen Moning, která na sebe upozornila především romantickými příběhy ze skotské Vysočiny, od nichž se přesunula do světa tajemství a záhad, napětí a vášně. Kniha přibližuje další osudy MacKayly Laneové, dívky z malého jižanského města, jejíž bezstarostný život končí ve chvíli, kdy v Dublinu najdou tělo její mrtvé sestry a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Vyráží do Irska, kde chce mimo jiné najít záhadnou knihu, o níž se zmínila sestra v poslední zprávě. Setkává se s tajemným Jerichem Barronsem a záhadnými bytostmi z tisíce let staré říše Dananů, která dlouho existovala vedle světa lidí, ale nyní jej začíná ohrožovat. Zabředá do složitého přediva vztahů a postupně si stále jasněji uvědomuje svou zodpovědnost v boji za zachování lidského rodu. Se střídavými úspěchy odolává nástrahám sil zla a snaží se najít nové spojence, neboť si uvědomuje, že sama nemá naději na úspěch.

Na počátku třetího dílu potkáváme Mac nedlouho poté, co s Barronsovou pomocí unikla z podzemního vězení jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Nyní již sice ví, kdo zabil její sestru Alinu – nebo si to alespoň myslí –, nijak ji to však nepřibližuje vytoužené pomstě. Snaží se získat další informace o světě Dananů a usiluje o jejich posvátné nástroje moci. Proniká stále hlouběji pod povrch, ale otázek, na které nezná odpověď, neubývá. Spíše naopak. Mac rozvíjí své schopnosti a dozvídá se víc o postavách z předchozích dílů, zejména vládkyni vidoucích Roweně a nebezpečně přitažlivém V’lanovi.

HOREČKA Dananů je plná akce a napětí, ale také erotických scén, na jejichž pozadí pokračuje boj mezi dobrem a zlem. Vše končí – jak je to v této sérii typické – řadou nových otázek, na které musí čtenáři hledat odpověď v následujícím díle – Snové HOREČCE.

Hodnocení na Goodreads: 4.37 (hodnotilo 40 114 čtenářů)

„Nazývá mě svou Královnou Noci. Pro něj bych zemřela… Pro něj bych i zabila.“

SnovaHorecka

4. díl – Snová horečka (původně díl naplánován, nyní stagnuje, série byla pozastavena)

Možná mi ukradli minulost, ale nikdy nedopustím, aby mě připravili o budoucnost.

Zeď, jež odedávna oddělovala svět Dananů a lidí, se zhroutila a Bojovníci tmy se dostali ze svého mrazivého vězení. MacKayla Laneová uvízla ve smrtelné pasti. Dostala se do spárů Pána a vládce, jenž ji připravil o paměť, takže neví, kdo je: jediná žijící vidoucí schopná najít starodávnou knihu tajemných kouzel Sinsar Dubh, klíč k nadvládě nad oběma světy.

Osamocena bojuje o svou vlastní duši, a přestože se jí daří tuhle bitvu vyhrát, je to jen první krok na dlouhé cestě. Bojuje s Danany a zabředá do vnitřních sporů záhadné sekty vidoucích. Netuší, komu může věřit a kdo se ji pouze snaží využít. Ztrácí se v nepřehledném světě Dananů, kde nic není takové, jak se zdá.

Jak se v něm vyznat, když se nevyzná ani sama v sobě?

Hodnocení na Goodreads: 4.46 (hodnotilo 41 207 čtenářů)

11493176-jpg

5. díl – ShadowFever (v Česku ještě nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

Hodnocení na Goodreads: 4.54 (hodnotilo 40 240 čtenářů)

***

Spin-off série Dani O’Malley:

12444166-jpg

1. díl Iced (v Česku ještě nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

Hodnocení na Goodreads: 4.17 (hodnotilo 13 300 čtenářů)

12444297-jpg

2. díl Burned (v originále ani v Česku ještě nevyšlo)

– Oficiální česká anotace zatím není –

V originále vychází v roce 2014

3. díl Flayed (v originále ani v Česku ještě nevyšlo)

Oficiální česká anotace zatím není –

V originále vychází v roce 2015

***

BookTrailery:

***

Tak co, zahrnula jsem vás informacemi, nebo vám ještě něco chybí? 🙂 Četli jste první dva díly Horečky? Těšíte se na díl třetí? Ten mimochodem vychází už 21. srpna. 😉 Jinak, recenzi ode mě čekejte tak do čtrnácti dnů.

podpis

Celý článek