Category Filmy a seriály

Filmový únor 2017

filmovyleden2017

Únor je za mnou a s ním i filmové zážitky. Tento měsíc na filmy nebyl tak plodný jako leden (bohudík, koho by bavilo pořád čučet na bednu), přesto jsou tu kousky, které vám chci doporučit, nebo vás před nimi naopak varovat.

Celý článek

Filmový leden 2017

filmovyleden2017

Dnes tu pro vás mám novou rubriku, protože recenze filmů zjevně moc nestíhám (co já vlastně stíhám?), chtěla bych začít s těmito měsíčními shrnutími, kde vypíchnu, co jsem zrovna viděla a krátce film ohodnotím (žádné spoilery, samozřejmě). U filmu najdete vždy hodnocení a odkaz na CSFD. Uvidíme, jak to půjde. 🙂

P.S. Jediné, co se zde neobjeví jsou pohádky (výjimkou budou ty nové vánoční), nebo filmy pro pamětníky, co občas zkouknu v televizi, to by asi nikoho nebavilo. 😀

Celý článek

Filmová recenze: Než jsem tě poznala

me-before-you

Název: Než jsem tě poznala / Me Before You

Rok výroby: 2016

Délka: 110 minut

V hlavních rolích: Emilia Clarke, Sam Claflin, Matthew Lewis

Režisérka: Thea Sharrock

Knižní předloha: Jojo Moyes

Obsah:

Louise ví leccos. Ví, že se jí líbí práce v bistru, a ví, že možná nemiluje svého přítele Patricka. Zato neví nic o klasické hudbě, neví, že přijde o místo, a kdyby tušila, co ji čeká, asi by tomu stejně nevěřila. Will zase po dopravní nehodě ztratil chuť do života. Ví, čím byl kdysi a všechno se mu nyní zdá nepodstatné, a také přesně ví, jak s tím skoncovat. Zato neví, že Lou mu vtrhne do života jako náhlá bouře. A ani jeden z nich neví, že jeden druhého navzájem navždy změní…

Celý článek

Recenze: Sedmero krkavců

1580074-656991

Název: Sedmero krkavců

Rok: 2015

Délka: 97 minut

V hlavních rolích:  Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil ml.

Režisér: Alice Neliss

Jako dcera svých rodičů jsem poctivě sledovala každou starší pohádku, co se namanula. S čerty nejsou žerty, Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny… Mezi nimi byla i pohádka Sedmero krkavců od Boženy Němcové s naprosto příšernou královnou, které se bojím i teď a dramatickými prvky, po kterých jsem nemohla spát. Přesto… Byla to jedna z těch starých, takže se mi v rámci možností líbila a pořád ještě líbí. Nová verze, to je úplně jiný šálek čaje.

Co musím jako velké dítě v prvé řadě ocenit, je originalita. Miluju staré verze pohádek, ale ještě raději mám, když režisér ruku v ruce se scénáristou (já vím, tady je to prostě Alice Nellis) vymyslí něco nového. Tady se to povedlo, nejedná se o žádné násilné změny, vše je zde velmi pozvolné, logické a růžovým obláčkem nezakalené. A sakra oceňuju tu změnu atmosféry z hororové na tajemnou. Jako dítě bych vás za tohle milovala!

Krajinky, skryté detaily v podobě draní peří, naprosto uvěřitelné lidské reakce, Martha Issová, to všechno bylo naprosto skvělé. Přesto bych pár věcí změnila.

Za prvé, herci! Oproti tomu, že jsem se lekla, kolik má Martha Issová let na hlavní protagonistku Bohdanku to bylo na některé jiné úplný čajíček. Rodiče Bohdanky vypadali ve filmu na šedesát let. A to jak při pohledu zpátky, kdy měli ještě svých sedm synů, tak v okamžiku, kdy Bohdance bylo dejme tomu šest až sedm let. To by muselo být sakra velké štěstí a doslova pohádkový zázrak, aby padesátníci měli zdravou holčičku. Minimálně ve scéně, kde maminka své syny proklíná v krkavce bych nasadila jinou herečku, protože vypadala spíš jako babička, než dejme tomu čtyřicetiletá matka. Palec nahoru za to, že si dali pozor alespoň na jednu z královen a ve vzpomínce se objevila mladší. U Sabiny Remundové bych opět její vzpomínkovou verzi omladila. Minimální rozdíl byl 25 let a ona vypadala pokaždé úplně stejně.

Za druhé, nemám ráda, když jsou v pohádkách sexuální narážky. Ta jedna scéna, kdy je královna ve vaně a láká i svého muže se dala úplně v pohodě nahradit střídmým objetím, políbením… Cokoliv. Pohádka není historický film. To samé u druhého prince, který laškoval se služkami. Nevím, jako věrný fanda pohádek mám zakódováno, že princ, který laškuje s děvčaty je podobný Jaroslavovi z Třetího prince. Ale pořád je to naštěstí v mezích, do „pohádky“ Kdyby byly ryby to má na míle daleko.

A za třetí, královna. Proboha živého, ta byla snad ještě horší než Chýlková. Nesympatická, nesympatická, nesympatická. Jinou herečku a hotovo, prostě mi na tu roli nesedla.

Celkově bych novou verzi zařadila jako něco, co hodně poupravilo můj pohled na novodobou českou kinematografii v oblasti pohádek, protože kdybyste mi tuto pohádku pustili jako malému pětiletému škvrněti, pouštěla bych si ji pořád dokola stejně jako Babičku. Proč? Protože krásná, krásná krajinka, i přes prvoplánovou chmurnou předlohu optimisticky zpracováno, nikde se nic netahá, všechno je pěkně na svém místě a pohádka má s divákem přesně takový kontakt, jaký by měla mít.

PS. Jsem ráda, že se nevraždilo.

Celkové hodnocení:

7 hvezdicek

Celý článek

Review: Once Upon a Time

OUaT2

Název: Once Upon a Time

Rok: 2011

Série: 1., 2., 3.

Počet dílů: 3×22

Průměrná délka jednoho dílu: 43 min

V hlavních rolích: Jennifer Morrison, Ginnifer Goodwin, Lana Parrilla, Josh Dallas, Jared Gilmore, Robert Carlyle…

Režisér: Mark Mylod, Greg Beeman, David Solomon, Paul A. Edwards, David Barrett, Dean White, Victor Nelli Jr., Ciaran Donnelly

Děj:

Rozpomeňte se na pohádky, které jste četli ve vašem dětství. Bezpochyby se vám vybaví Sněhurka, Popelka, Růženka, nebo snad i kráska a zvíře. A teď… Co kdyby vám někdo řekl, že všechny tyto příběhy se vážně staly? S nejvyšší pravděpodobností byste si pomysleli, že ten dotyčný je buď opravdu velký snílek nebo blázen. Přesně to se také stane Emmě Swan, když do jejího života vstoupí dávno ztracený syn a tvrdí, že je spasitelka a že jedině ona může zlomit tu strašnou kletbu kvůli níž si Sněhurka hraje na učitelku, Karkulka na servírku a zlá královna na terorizující starostku. Jako každý jiný normální člověk zaveze Emma svého syna Henryho zpět domů do Storybrooku – šlo přeci o uzavřenou adopci – a chce, co nejdříve odjet, jenže co když je přeci jen na Henryho historkách troška pravdy? Co když se k němu jeho adoptivní matka, starostka, nechová tak, jak by měla? A co když přeci jen s tou adopcí udělala kdysi dávno chybu? Co pak?

Bylo nebylo…

Byl jednou jeden Kouzelný les plný nám známých pohádkových postav.

Nebo si alespoň myslíme, že je známe.

Jednoho dne se ocitly na místě, kde jim byly všechny šťastné konce ukradeny.

V našem světě.

A takhle se to stalo…

Recenze:

Jak už jste jistě pochopili ze samotného názvu, Once Upon a Time je pohádkový seriál vracející nám ztracené dětství. Ano, přesně tak se při sledování seriálu cítím. Seriál jsem začala sledovat díky jednomu specifickému klipu, který mám pro vás nachystaný na konci. O seriálu jsem se dozvěděla už dřív, ale nepřikládala jsem mu žádnou důležitost – byl zkrátka jedním z mnoha, ale řeknu vám, že ačkoliv mám staré české pohádky nejradši, tak Amíci odvedli vynikající práci a pohádky pojaté v novém (a v tom více reálnějším) slova smyslu mě přiměly doufat, že vážně někde existuje Storybrook, který okupuje zlá Regina a spasitelka Emma se jej pokouší zachránit. Že zním šíleně? I think so.

Hned na začátku do vás plnou parou udeří magické pohádková atmosféra, která vás bude okupovat po celý seriál. Hrozně moc se mi líbí, jak je celý seriál natočený – v každém díle se střídá náš svět s tím (minulým) pohádkovým. Současnost probíhá v již zmíněném Storybrooku, městečku, které nenajdete na mapě, minulost naopak v Kouzelném lese, kde je nám ukazováno, jak se pohádky skutečně odehrály a že žádný příběh není ani zdaleka nereálný. Což mi připomíná, že bych vážně moc a moc chtěla tu Henryho knihu (Once Upon a Time), co již zmíněnou minulost popisuje. Ale pojďme dál…

Co se mi líbí extrémně moc, jsou sympatické hlavní postavy. OUaT se přímo vyznačuje tím, že se zaměřuje pokaždé na jinou postavu a představuje rozdílné typy charakterů, které vám zaručí, že se nikdy nebudete nudit. Já osobně mám nejraději Belle a Rampelníka, dále pak Sněhurku a Krasoně a samozřejmě i Reginu. Jako jeden z mála padouchů má totiž styl a i když občas (někdy i častěji) neskutečně prudí, není možné si ji (nakonec) neoblíbit. Z těch vedlejších se mi pak zamlouvá Karkulka, Ariel a samozřejmě i Hooka. Ale abych nezapomněla na naši spasitelku Emmu… To je kapitola sama pro sebe – človíček, co odmítá věřit, přestože by měl a znázorňující nás, obyčejné diváky, co by už dávno měli být ve Storybrooku. Hm, myslím, že tahle věta na shrnutí přeci jen stačí. 😀

A pak je tu ta věc s tím logem. V každém díle je něčím speciální (ať už je to kolovrátek, vysoká věž nebo temná postava) a mně se tahle drobnost extrémně líbí. Což mi připomíná, že jsem se taky chtěla zmínit o kostýmech a prostředí. Hrozně moc se mi líbí, jak všechno připomíná doby minulé – tím myslím, že Sněhurka má nádherný šatník pozitivních barev, zlá královna pracuje v chladné kanceláři a pěstuje jabloň s nádhernými červenými jablky a i ten blbý pokoj v hotelu babičky má nádherný klíč… Uhahá, já chci do Storybrooku!

Občas se zde najdou ale i menší trhliny, protože přeci jen, scénáristi si na sebe tímto seriálem pletou pěkný bič. Hlavním problémem je, že v zásadě nevíte, co se v pohádkovém světě vyjeví příště, proto jsou tu zádrhely jako scéna, kdy Sněhurka tvrdí, že ji zlá královna chtěla zničit jen protože si myslela, že není tak krásná jako ona. Jaké to překvapení, když se v dalších dílech dozvídáme úplně něco jiného. Ale to už jsou jen drobnůstky, ke kterým lze přimhouřit oko. A když už to zmiňuju, občas je i vidět umělost pozadí… Ale ne, nebudu zlá…

Řeknu to takto: pokud jste se ještě nezačali koukat, začněte. Teď budou prázdniny (dovolené), tak máte příležitost to napravit. Once Upon a Time je skvělý seriál plný skvělých postav a jestli to pořád ještě nevidíte… Hm, pak mám pro vás jednu specifickou scénu, která přesvědčila i mě. Zkrátka a dobře, máte na to 68 sekund.

Hodnocení seriálu:

10 hvezdicek

ONCE UPON A TIME - ABC's "Once Upon a Time" stars Ginnifer Goodwin as Snow White/Mary Margaret. (ABC/KHAREN HILL)

OUaT4

OUaT6

OUaT1

OUaT3

OUaT5

podpis

Celý článek